01 липня 2015 року Справа № 922/4700/14
Вищий господарський суд України у складі колегії:
головуючого:Кузьменка М.В.,
суддів:Васищака І.М., Студенця В.І.
за участю представників сторін позивача - не з'явився; відповідача - Харченко С.В.;
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Балмолоко"
на постановуХарківського апеляційного господарського суду
від17.02.2015
та на рішенняГосподарського суду Харківської області
від09.12.2014
у справі № 922/4700/14
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Балмолоко"
доХарківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
провизнання недійсним рішення
Товариство з обмеженою відповідальністю "Балмолоко" (далі - ТОВ "Балмолоко") звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.08.2014 № 189-р/к у справі № 3/02-136-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.10.2014 порушено провадження у справі № 922/4700/14 за позовом ТОВ "Балмолоко" до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійним рішення.
Рішенням Господарського суду Харківської області (суддя Жельне С.Ч.) від 09.12.2014 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Івакіна В.О., судді Камишева Л.М., Черленяк М.І.) від 17.02.2015 рішення Господарського суду Харківської області від 09.12.2014 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 та рішенням Господарського суду Харківської області від 09.12.2014, ТОВ "Балмолоко" подало касаційну скаргу, в якій просить рішення та постанову судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове, яким позов ТОВ "Балмолоко" задовольнити.
Касаційна скарга мотивована тим, що господарськими судами порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема при визначенні товарних меж ринку. Також скаржник не погоджується з висновком Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про встановлення ним монопольно низьких цін на молоко.
Відповідно до розпорядження Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 08.06.2015 № 05-05/696 для вирішення питання про прийняття до провадження або повернення касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Балмолоко" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 та на рішення Господарського суду Харківської області від 09.12.2014 зі справи № 922/4700/14, сформовано колегію суддів у такому складі: суддя Студенець В.І. - головуючий, судді Вовк І.В., Дерепа В.І.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 08.06.2015 касаційну скаргу ТОВ "Балмолоко" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 01.07.2015.
Відповідно до розпорядження Секретаря четвертої судової палати Вищого господарського суду України від 30.06.2015 № 05-05/887 для розгляду касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Балмолоко" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 та на рішення Господарського суду Харківської області від 09.12.2014 зі справи № 922/4700/14, сформовано колегію суддів у такому складі: суддя Кузьменко М.В. - головуючий, судді Васищак І.М., Студенець В.І.
Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України подало відзив на касаційну скаргу ТОВ "Балмолоко", в якому просило оскаржувані судові рішення залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено господарськими судами рішенням адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.08.2014 № 189-р/к у справі № 3/20-136-14 визнано, що ТОВ "Балмолоко" за результатами діяльності в 2013 році та станом на серпень 2014 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринках закупівлі молока для промислової переробки в межах населених пунктах с. Шевелівка, с. Асіївка, с. Гусарівка, с. Лозовенька, с. Вільне, с. Волобуївка, с. Чепіль, с. Яковенкове, с. Червоний Яр, с. Борщівка, с. Бригадирівка, с. Вишнева, с. Крючки, с. Теплянка, с. Нурове, с. Новоселівка, смт. Савинці, с. Веселе, с. Слабунівка, с. Петрівське, с. Завгороднє, с. Протопопівка Балаклійського району Харківської області, с. Бахтин, с. Гороховатка, с. Мирне,с. Підвисоке, с. Калинове, с. Загризове, с. Шийківка, с. Чернещина, с. Новий Мир, с. Новосергіївка, с. Піски - Радьківські, с. Нижче Солоне Борівського району Харківської області, с. Олександрівка, с. Козютівка, с. Куньє, с. Чистовидівка, с. Бугаївка, с. Розсохувате, с. Бригадирівка, с. Глинське, с. Левківка, с. Червоний Донець, с. Забавне, с. Крамарівка, с. Довгеньке, с. Кам'янка, с. Іскра, с. Липчанівка, с. Бабенкове, с. Червоний Шахтар,с. Топольське, с. Мала Комишуваха, с. Бражківка, с. Сулигівка, с. Вірнопілля, с. Заводи Ізюмського району Харківської області, с. Волохів Яр, с. Базаліївка, с. Юрченкове,с. Леб'яже Чугуївського району Харківської області, с. Гетьманівка, с. Василенкове,с. Семенівка, с. Петропілля, с. Сподобівка, с. Баранове, с. Березівка, с. Максимівка, с. Колісниківка Шевченківського району Харківської області.
Також рішенням № 189-р/к визнано, що ТОВ "Балмолоко", знизивши закупівельні ціни на молоко для промислової переробки у населення, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 частини другої статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку закупівлі молока для промислової переробки у населення шляхом встановлення таких цін придбання товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 на ТОВ "Балмолоко" накладено штраф у розмірі 68 000, 00 грн. Також рішенням 189-р/к ТОВ "Балмолоко" зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 частини другої статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку закупівлі молока для промислової переробки у населення, шляхом встановлення економічно обґрунтованої ринкової вартості закупівлі молока для промислової переробки у населення в межах Харківської області, в 10-денний термін з дня отримання рішення 189-р/к.
Предметом позову є матеріально-правова вимога ТОВ "Балмолоко" до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.08.2014 № 189-р/к у справі № 3/02-136-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу". В обґрунтування своїх позовних вимог ТОВ "Балмолоко" посилається на те, що відповідачем безпідставно визначено товариство як особу, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку із закупівлі молока на території Балаклійського, Борівського, Ізюмського, Чугуївського та Шевченківського районів Харківської області. При цьому, позивач вказує на те, що Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України територіальні межі ринку визначено з порушенням Методики. Також ТОВ "Балмолоко" не погоджується із твердженням відповідача щодо того, що ним було занижено ціни на молоко, яке закуповується у населення для промпереробки. Крім того, Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України при прийнятті рішення було порушено права позивача на захист та висловлення власної позиції.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
У п. 15 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" від 26.12.2011 № 11 зазначено, що у вирішенні спірних питань, пов'язаних з визначенням органами Антимонопольного комітету України монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на певних ринках товарів, господарським судам слід мати на увазі таке.
Установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання включає застосування як структурних, так і поведінкових показників, що характеризують стан конкуренції на ринку. При цьому застосування структурних показників зумовлюється встановленням об'єкта аналізу, визначенням товарних, територіальних (географічних), часових меж ринку на підставі інформації, яка може бути використана для визначення монопольного (домінуючого) становища.
Норми чинного законодавства України не містять якогось вичерпного переліку можливих ринків товарів. Тому, зокрема, не можуть братись до уваги посилання сторін спору на те, що той чи інший ринок товарів, вивчення якого проводиться органом Антимонопольного комітету України, не передбачений законом.
Обов'язок з доведення в суді факту зайняття суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку покладається на Антимонопольний комітет України або його територіальне відділення, яке є стороною у справі.
Водночас за змістом приписів статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання, який заперечує зайняття ним монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, має довести, що він зазнає значної конкуренції.
Господарські суди у розгляді справ мають перевіряти правильність застосування органами Антимонопольного комітету України відповідних правових норм, зокрема, Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням названого Комітету від 05.03.2002 N 49-р. Однак господарські суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами, й на підставі цього робити висновки про наявність чи відсутність монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку.
Методика визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку затверджена розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 № 49-р.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України згідно з Методикою здійснено всі необхідні етапи для визначення монопольного (домінуючого) становища позивача на ринках закупівлі молока для промислової переробки у населення в межах населених пунктів зазначених у рішенні № 189 - р/к.
При цьому, об'єктами аналізу для встановлення монопольного (домінуючого) становища було визначено:
- закупівлю молока для промислової переробки у населення;
- суб'єктів господарювання, які здійснюють закупівлю молока для промислової переробки у населення в межах населених пунктів Балаклійського, Борівського, Ізюмського, Чугуївського та Шевченківського районів Харківської області.
З метою здійснення комплексного і обґрунтованого дослідження ринків закупівлі молока для промислової переробки у населення в межах Харківської області, була отримана інформація від суб'єктів господарювання, що діють на зазначених ринках, яка міститься в матеріалах справи.
На підставі отриманої інформації визначено обсяг товару, що обертається на вказаних ринках та визначено частки суб'єктів господарювання, які здійснювали закупівлю молока для промислової переробки у населення в межах населених пунктів Балаклійського, Борівського, Ізюмського, Чугуївського та Шевченківського районів Харківської області в 2013 році та станом на серпень 2014 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит і пропозиція.
Згідно з п. 5.1 Методики товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого.
Судами встановлено, що за показниками взаємозамінності, якими зокрема є: подібність призначення, споживчих властивостей, умов використання тощо; подібність фізичних, технічних, експлуатаційних властивостей і характеристик, якісних показників тощо; наявність спільної групи споживачів товару (товарної групи); відсутність суттєвої різниці в цінах, молоко коров'яче для промислової переробки, закуплене у населення, становить окрему товарну групу.
Крім цього, відповідно до ДСТУ 3662-97 "Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі", в якому "молоко коров'яче незбиране для промислової переробки" становить стандартизовану товарну групу, яка в свою чергу, складається із двох диференційованих товарів - "молоко коров'яче незбиране для промислової переробки, що закуповується у населення" та "молоко коров'яче незбиране для промислової переробки, що закуповується у сільськогосподарських підприємств".
Таким чином, товарними межами ринку визначено закупівлю молока для промислової переробки у населення.
Часовими межами ринків закупівлі молока для промислової переробки у населення Харківським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України визначено 2013 рік та враховано відсутність значних змін товарно-грошових відносин та структури зазначених ринків станом на серпень 2014 року.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що визначення територіальних меж ринку проводилося на підставі пункту 6.1. Методики. При цьому, в ході дослідження враховано фізичні та технічні характеристики товару, технологічні зв'язки між виробниками і споживачами, можливості щодо переміщення пропозиції на товар із збереженням якості та споживчих властивостей, рівень цін на відповідних суміжних територіях з урахуванням витрат на транспортування, що відповідає вимогам Методики.
При визначенні територіальних меж ринку, враховано зокрема й те, що пропозиція товару на ринку молока для промислової переробки, що закуповується у населення, на відміну від попиту, не має здатності до переміщення за межі населених пунктів, що обумовлено економічними обмеженнями для виробників молока (населення) та збільшенням собівартості продукції за рахунок порівняно високого рівня витрат на транспортування, що пов'язано з масштабом виробництва молока в особистих підсобних господарствах населення. Отже, в даному випадку визначення територіальних меж ринку обґрунтовано відсутністю можливості переміщення пропозиції за межі визначених населених пунктів.
Враховуючи фізичні і технічні характеристики товару, технологічні зв'язки між виробниками і споживачами, можливості щодо переміщення пропозиції на товар зі збереженням якості і споживчих властивостей, рівень цін на відповідних суміжних територіях з урахуванням витрат на транспортування, територіальними межами ринку визначено межі населених пунктів зазначених у рішенні № 189 - р/к.
На підставі викладеного суди дійшли висновку, що відповідачем здійснено комплексне та повне дослідження ринків закупівлі молока для промислової переробки у населення та відповідно до пункту 2.1 Методики визначено монопольне (домінуюче) становище ТОВ "Балмолоко".
Окрім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що при проведенні аналізу цінової ситуації на ринку закупівлі молока для промислової переробки у населення, закупівельні ціни на молоко позивача порівнювались із середньозваженими закупівельними цінами на молоко ІІ ґатунку, закуплене у населення по Харківській області на підставі інформації Міністерства агропромислової політики та продовольства України, яка розміщена на офіційному сайті цього міністерства http://minagro.gov.ua/uk/.
При цьому, у населених пунктах, де позивач зазнає значної конкуренції та не займає монопольного становища ціни на закупівлю молока у населення були в середньому на 17 % вищими, ніж в тих населених пунктах, де відповідно до рішення № 189-р/к позивача визнано таким, що займає монопольне (домінуюче) становище.
З врахуванням викладеного господарські суди погодились з висновком Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, що заниження позивачем закупівельних цін на молоко у населення відбулось завдяки зловживанню ним монопольною владою на зазначених ринках.
Також судами було відхилено доводи ТОВ "Балмолоко" з приводу того, що при прийнятті рішення № 189 - р/к відповідачем не дотримані вимоги процесуальних норм, чим порушено його право на захист. При цьому, господарськими судами було встановлено, що розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції здійснювався відповідно до вимог Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 за № 5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за № 90/299 (зі змінами).
Відповідно до ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Доводи ТОВ "Балмолоко", викладені у касаційній скарзі, колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та передусім зводяться до переоцінки доказів, а суд касаційної інстанції в силу положення ч. 2 ст. 1117 не має права додатково перевіряти докази.
З урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені судами попередніх інстанцій на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Балмолоко" залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного господарського суду від 17.02.2015 та рішення Господарського суду Харківської області від 09.12.2014 у справі № 922/4700/14 - без змін.
Головуючий - суддя Кузьменко М.В.
Судді: Васищак І.М.
Студенець В.І.