Постанова від 30.06.2015 по справі 2а-9101/11/1207

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2015 року м. Київ К/9991/57967/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 23 листопада 2011 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2012 року,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2007 року позивачі звернулися до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, в якому, з урахуванням уточнень, просили визнати дії відповідача в частині нарахування та виплати їм пенсії за період з 01 грудня 2006 року неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату ОСОБА_4 та ОСОБА_5 суми державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, ОСОБА_6 - в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 50, частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 грудня 2006 року, з урахуванням виплачених сум.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 23 листопада 2011 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська щодо відмови в перерахунку державної та додаткової пенсії ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 з урахуванням мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з 01 грудня 2006 року відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, починаючи з 01 грудня 2006 року, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5 з 01 грудня 2006 року відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, починаючи з 01 грудня 2006 року, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_6 з 01 грудня 2006 року відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 50 % мінімальних пенсій за віком, застосовуючи для розрахунку розмір мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлений законом на відповідний період часу, починаючи з 01 грудня 2006 року, з урахуванням виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2012 року постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 23 листопада 2011 року змінено. Абзац третій, четвертий, п'ятий резолютивної частини постанови після слів «з 01 грудня 2006 року» доповнено словами та цифрами «по 22 липня 2011 року». В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши за матеріалами справи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах доводів касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, яким встановлена ІІ група інвалідності, ОСОБА_6 - інвалідом ІІІ групи, віднесеним до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У грудні 2006 року позивачі звернулися до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська з заявами про перерахунок основної та додаткової пенсії, в задоволенні яких рішеннями відповідача було відмовлено (копії звернень та відповідей наявні в матеріалах справи).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачі мають право на отримання з 01 грудня 2006 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статті 50, частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого законом на відповідний період часу.

Змінюючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд погодився з вищенаведеним висновком суду першої інстанції, проте вказав, що з урахуванням внесених Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» змін період, за який позовні вимоги підлягають задоволенню має бути обмежено кінцевою датою 22 липня 2011 року, до якої такий перерахунок повинен здійснюватись.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

У відповідності до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, для інвалідів ІІІ групи - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам ІІ групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Як передбачено статтею 53 зазначеного Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Проте підпунктом 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частини 3 та 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, відповідно до змісту яких у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, зокрема, по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по IIІ групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, зокрема, по IІ групі інвалідності - 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по IIІ групі інвалідності - 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, зокрема, по II групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, по IIІ групі інвалідності - 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 12 пункту 28 розділу ІІ вказаного Закону статтю 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи - у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, інвалідам IIІ групи - у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Закон набрав чинності з 01 січня 2008 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними.

Відповідно до вимог частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність й, відповідно, пенсія підлягала виплаті виходячи з мінімального розміру пенсії за віком із зазначеного дня.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, тобто законами України про Державний бюджет на відповідні роки.

Отже, у 2008 році в період з 01 січня до 22 травня особи, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, які отримували державні та додаткові пенсії, не мали права на здійснення їх перерахунку відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку із дією пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Саме із втратою чинності положень зазначеного пункту розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на підставі Рішення Конституційного Суду України ці особи набули право, а органи Пенсійного фонду України - обов'язок провести перерахунок призначених пенсій в порядку, визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язуючи відповідача здійснити перерахунок пенсій з 01 грудня 2006 року суд першої інстанції не звернув увагу на зміни, що відбулися у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо вихідного критерію обрахунку пенсій та її розміру (з мінімальної пенсії за віком чи з прожиткового мінімуму і в який період) й неправильно зобов'язав перерахувати пенсії виходячи з мінімальної пенсії за віком.

Апеляційний суд не звернув увагу на дані зміни у законодавстві та залишив без змін постанову суду першої інстанції в цій частині.

У 2009, 2010 роках змін до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які б встановлювали обмеження щодо зазначених виплат, не вносилось.

У той же час, колегія суддів звертає увагу, що пунктом 7 частини 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-VI (набрав чинності 19 червня 2011 року) Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема, статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінет Міністрів України 06 липня 2011 року прийняв постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, пунктами 1 та 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсії пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.

Таким чином, з 23 липня 2011 року чинним законодавством встановлено інші, ніж передбачені статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розміри державної та додаткової пенсій інвалідам, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою.

Відтак, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсій по інвалідності відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком підлягають задоволенню.

Однак, задовольняючи позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсій позивачам згідно статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 грудня 2006 року, суд першої інстанції, на що також не звернув уваги суд апеляційної інстанції, дійшов невірного висновку щодо задоволення позовних вимог за період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року.

За правилами статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Враховуючи наведене, суд касаційної інстанції приходить до висновку про зміну постанови суду першої інстанції шляхом доповнення абзаців третього, четвертого та п'ятого резолютивної частини постанови словами та цифрами «по 01 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року».

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська задовольнити частково.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2012 року скасувати.

Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 23 листопада 2011 року змінити, доповнивши абзаци третій, четвертий, п'ятий резолютивної частини постанови після слів «з 01 грудня 2006 року» словами та цифрами «по 01 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року».

В решті постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 23 листопада 2011 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.

Головуючий: Я.Л. Іваненко

Судді: М.І. Мойсюк

В.В. Тракало