02 липня 2015 року м. Київ справа № 875/17/15
А/800/17/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого судді Калашнікової О.В.
суддів Васильченко Н.В.,
Леонтович К.Г.,
секретар судового засідання Маджар О.М.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Бартка Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року у справі № 875/17/15 за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
У червні 2015 року ОСОБА_4 (далі - позивач, ОСОБА_4) звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду як до суду першої інстанції, з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК), в якому просила: визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині неприйняття у неї документів, передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України»; зобов'язати відповідача прийняти у неї відповідні документи та видати довідку про прийняття, а також зареєструвати її кандидатом у народні депутати України, яка балотується в одномандатному виборчому окрузі №205 в порядку самовисування на проміжних виборах народних депутатів України 26 липня 2015 року в цьому одномандатному виборчому окрузі шляхом прийняття відповідного рішення.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 25 червня 2015 року о 19 год. 00 хв. вона прибула до будівлі ЦВК з метою подання документів відповідно до статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205. Однак, працівники охорони не пропустили її до будівлі ЦВК у зв'язку з повідомленням про замінування будівлі, що, на думку позивача, призвело до порушення її права на висування як кандидата у депутати, так, як документи в подальшому не були прийняті.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, ОСОБА_4 звернулась до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року. Апелянт просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі; представник відповідача - проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволені позову, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з того, що оскільки неможливість подання документів щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України позивачем викликана незалежними від волевиявлення відповідача обставинами, виключається як наявність вини, так і протиправної бездіяльності з його боку у спірних правовідносинах.
Крім того, Київським апеляційним адміністративним судом зазначено, що позивач, посилаючись на те, що 25 червня 2015 року після 19 години вона прибула до адміністративної будівлі, в якій розташована Центральна виборча комісія, до закінчення дня очікувала на відновлення її роботи, жодних доказів на підтвердження цих обставин не надає, а надані ОСОБА_4 копії документів, передбачених частиною 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», не можуть бути належним доказом на підтвердження стверджуваних нею у позові обставин, у зв'язку з чим судом зроблено висновок про недоведеність позивачем і невстановленність судом під час розгляду справи з боку Центральної виборчої комісії факту порушення прав позивача, які могли б підлягати судовому захисту.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.
Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, на підставі постанови Верховної Ради України від 19.05.2015 року №440 - VIII дострокове припинення повноважень народного депутата України Куліча Валерія Петровича, обраного в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область) постановою Центральної виборчої комісії від 28.05.2015 №51 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205.
25 червня 2015 року близько 19 години до правоохоронних органів надійшла інформація про замінування адміністративного будинку на площі Лесі Українки, 1 в м. Києві. Після прибуття на місце події працівників органів внутрішніх справ та Управління державної охорони України було проведено евакуацію громадян та розпочато огляд приміщень адміністративного будинку на предмет наявності вибухонебезпечних речовин. Враховуючи, що за вказаною адресою знаходиться значна кількість органів, державних установ та інших організацій, в період часу з початку евакуації до кінця дня 25 червня 2015 року допуск до адміністративного будинку на площі Л. Українки, 1 в м. Києві не здійснювався.
Зазначені обставини підтверджуються листами Управління державної охорони України від 27 червня 2015 року №1/8-1046 та №1/8-1048, копії яких наявні в матеріалах справи, і відповідають правилам, установленим Інструкцією про забезпечення охорони та захисту адміністративного будинку і службових приміщень, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 12.05.2005 року №81, пунктом 1 Розділу ГУ якої встановлено, що військовослужбовці Управління державної охорони України відповідно до статті 18 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», зокрема, мають право вимагати від громадян додержання режиму, встановленого на об'єктах, щодо яких здійснюється державна охорона; тимчасово обмежувати або забороняти під час здійснення охоронних заходів рух транспортних засобів та пішоходів на прилеглій до адміністративного будинку території, не допускати громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, що охороняються, вимагати від них залишатися на конкретних місцях або залишити їх.
Крім того, відповідно до листа Управління державної охорони України від 27 червня 2015 року №1/8-1048 за підписом заступника Начальника Управління генерал-майора О. Іванчука, 25 червня 2015 року о 19-й годині 15 хвилин надійшло повідомлення про замінування приміщення. Допуск до приміщення ЦВК був закритий як для працівників, так і для відвідувачів даної установи, починаючи з 19-ї години 15 хвилин 25 червня 2015 року і до 00 годин 45 хвилин 26 червня 2015 року.
Відповідно до статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Пунктом дев'ятим частини 2 статті 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачено, що крім повноважень, визначених Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія, зокрема, реєструє кандидатів у депутати.
Згідно частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею документів, перелік яких визначено цією ж статтею Закону.
Частиною 10 статті 107 цього Закону зазначено, що подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п'ять днів до дня голосування.
З огляду на те, що вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205 мають відбутися 26 липня 2015 року, то останнім днем подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати є 25 червня 2015 року.
25 червня 2015 року відповідачем прийом документів для реєстрації кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року здійснювався у звичайному режимі.
При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що пунктом 2 розділу 1 Інструкції про забезпечення охорони та захисту адміністративного будинку і службових приміщень, в яких розміщена Центральна виборча комісія, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 12 травня 2005 року № 81, встановлено, що охорона та захист адміністративного будинку і службових приміщень, в яких розміщена ЦВК, а також автогосподарства ЦВК, забезпечення безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона під час їх перебування в адміністративному будинку, здійснюються підрозділом охорони (Служба комендатури) у складі озброєних військовослужбовців Управління державної охорони України в порядку, встановленому Законом України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», військовими статутами, іншими прийнятими відповідно до них нормативними актами та цією Інструкцією.
У зв'язку з виникненням ситуації, яка склалася 25 червня 2015 року після отримання помідомлення про замінування адміністративного будинку за адресою площа Лесі Українки, 1, місто Київ з незалежних від ЦВК обставин, унеможливило прийом документів для реєстрації кандидатів у народні депутати України після 19 години, оскільки відповідними підрозділами Головного управління Міністерства внутрішніх справ України та Управління державної охорони України проведено евакуацію громадян відповідно до «Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 року № 841, та розпочато огляд приміщень адміністративного будинку на наявність вибухонебезпечних речовин, під час здійснення якого допуск працівниками Управління державної охорони України до будівлі не здійснювався.
Таким чином, оскільки ЦВК, припинивши прийом документів у зазначених вище обставинах, не порушила вимоги чинного законодавства, висновок Київського апеляційного адміністративного суду про відсутність вини і протиправної бездіяльності з боку відповідача щодо його дій по прийняттю документів для реєстрації кандидатів у народні депутати України 25 червня 2015 року відповідно до обставин, які склалися в цей день, є правильним.
Погоджуючись з висновком Київського апеляційного адміністративного суду щодо відсутності доказів, які б підтверджували факт перебування позивача біля адміністративного будинку 25 червня 2015 року, колегія суддів зазначає, що ні в матеріалах справи, ні при апеляційному розгляді справи не встановлено, що ОСОБА_4 25 червня 2015 року безпосередньо перебувала біля приміщення Центральної виборчої комісії для подачі документів для реєстрації її кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 205, не встановлено та не підтверджено належними доказами звертання ОСОБА_4 до посадових осіб ЦВК та до працівників Управління державної охорони України з цією метою, позивач не надала до суду доказів щодо свого очікування та спроб потрапити до приміщення ЦВК для реєстрації її кандидатом в народні депутати та вжиття відповідних заходів з її боку, які б були спрямовані вирішити питання щодо подання документів для реєстрації її кандидатом у народні депутати або засвідчення позивачем факту протиправності дій чи бездіяльності з боку ЦВК, а тому відсутній факт порушення конституційних прав позивача, які б підлягали судовому захисту.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область), призначених на 26 липня 2015 року, то колегія суддів звертає увагу на те, що що прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у народні депутати відноситься до виключної компетенції ЦВК, а тому висновок Київського апеляційного адміністративного суду про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій частині є вірним.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів-
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)