Ухвала від 30.06.2015 по справі 810/306/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2015 року м. Київ К/800/46126/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Моторного О.А.,

Суддів Борисенко І.В.,

Кошіля В.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2014

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014

у справі № 810/306/13-а

за позовом ОСОБА_2

до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

третя особа Любарецька сільська рада Бориспільського району Київської області

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2014, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 14.06.2012 №0011231700.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 21.04.2006 між Любарецькою сільською радою Бориспільського району Київської області та позивачем було укладено договір оренди земельної ділянки площею 3,5696 га.

Згідно з пунктом 1.4 вказаного договору, грошова оцінка земельної ділянки становить 338745,04 грн. Відповідно до пункту 2.7.1 договору, орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі за рік в розмірі 5% від грошової оцінки земельної ділянки: 16937,26 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Рішенням Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області від 08.07.2010 №570-50-У «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту Любарці» затверджено технічну документацію з нормативної грошовою оцінки земель сільського населеного пункту Любарці Бориспільського району Київської області, якою визначено базову вартість одного квадратного метру земель населеного пункту с. Любарці у розмірі 79,05 грн./м.кв.

26.01.2011 позивачем до Податкового органу подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік та відомості з договору оренди землі, згідно з якими нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 424829,34 грн., а самостійно розрахована річна сума орендної плати становить 21241,47 грн. (ставка податку - 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) із розбивкою по місяцях - 1770,15 грн. за січень 2011 року та по 1770,12 грн. за лютий-грудень 2011 року.

Рішенням Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області від 28.12.2011 №287-21-УІ, серед іншого, скасовано рішення Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області від 08.07.2010 №570-50-У «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель сільського населеного пункту Любарці»; затверджено нормативну грошову оцінку земель населеного пункту Любарці в розмірі 79,05 грн./кв.м.; виконавчому комітету Ради доручено оприлюднення цього рішення в засобах масової інформації у 5-ти денний термін.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у Бориспільському районі Київської області №6837-п від 16.10.2012, нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 35696 м.кв., яка знаходиться в оренді у позивача, складає 9652896,61 грн.

Податковим органом було проведено камеральну перевірку податкової декларації по орендній платі за земельну ділянку державної і комунальної власності від 26.01.2011, поданої позивачем, за результатами якої складено акт від 25.05.2012 №51, у висновках якого зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, а саме: платником не подано нормативно-грошової оцінки земельної ділянки за 2011 рік.

На підставі висновків акта перевірки, відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 14.06.2012 №0011231700, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб на суму 576754,20 грн., в тому числі за основним платежем на 461403,36 грн., штрафні санкції - 115350,84 грн.

Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позову, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі", підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 286.1 статті 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Водночас, відповідно до положень пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Отже, підставою нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

В матеріалах справи наявні копії листів Любарецької сільської ради Бориспільського району Київської області №105 від 29.03.2011 та №312 від 19.07.2011, адресовані позивачу, про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.04.2006, у зв'язку зі зміною грошової оцінки земельної ділянки. Разом з тим, доказів вручення цих листів позивачу сторонами надано не було.

Також, в матеріалах справи відсутні доказів зміни умов договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та третьою особою.

Як було вірно встановлено судами попередніх інстанцій, зміна розміру земельного податку, згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 №309-УІ, є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками, однак, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договорів щодо розміру орендної палати, а відтак, і відповідного донарахування податковим органом суми грошового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області - відхилити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12.03.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис) О.А. Моторний

Судді(підпис) І.В. Борисенко

(підпис) В.В. Кошіль