"30" червня 2015 р. м. Київ К/800/56669/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Донець О.Є., Мороз В.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі
за позовом ОСОБА_3
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області
про перерахунок пенсії , -
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25.06.2014р. задоволено адміністративний позов ОСОБА_3 : визнано неправомірними дії та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області (далі Пенсійний фонд) здійснити нарахування ОСОБА_3 пенсії з 5.06.2014р., включивши до сум заробітної плати з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток та суми компенсацій за невикористані відпустки відповідно до довідки №6345/04 від 27.05.2014р.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2014р. апеляційну скаргу Пенсійного фонду задоволено частково, постанову суду першої інстанції скасовано в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії та зобов'язання включити вказані суми. В цій частині винесено нову постанову, якою відмовлено у задоволенні вказаних позовних вимог. В решті постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області залишено без змін.
Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_3 звернулась із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просила його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
У своїх запереченнях відповідач просив ухвалити рішення, яким відхилити касаційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 10.06.2011р. перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". При призначенні позивачу пенсії Пенсійним фондом не були враховані усі складові її заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Для відновлення порушеного права ОСОБА_3 звернулась до відповідача з листом про проведення перерахунку пенсії з врахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховувалися та сплачувалися внески згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".Листом №58/К-16 від 28.05.2014р. Пенсійний фонд відмовив позивачу в перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 2442 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
В постанові Верховного Суду України від 16.09.2014р. у справі № 21-314а14 зазначено :
"За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону № 1058-IV нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону № 1058-IV та статті 66 Закону № 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії".
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов невірного висновку щодо відмови в задоволенні позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати в заробітну плату для призначення пенсії та зобов'язання включити вказані суми.
Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 230, 231, 254 КАС України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.07.2014р., залишивши в силі постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25.06.2014р.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст.ст. 235-244 КАС України.
Судді А.О. Логвиненко
О.Є. Донець
В.Ф. Мороз