01 липня 2015 року м. Київ справа № 875/15/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Єрьоміна А.В.,
суддів Кравцова О.В.,
Цуркана М.І.,
секретар судового засідання Загородня М.О.
за участю:
позивача ОСОБА_2
представника відповідача Глущенко В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправними дій щодо неприйняття документів для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 (Чернігівська область), та зобов'язання прийняти документи і вважати їх поданими, -
26 червня 2015 року ОСОБА_4 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, як до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (ЦВК або Комісія) про визнання протиправними дій щодо неприйняття його документів для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 (Чернігівська область), та зобов'язання прийняти такі документи і вважати їх поданими.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 25 червня 2015 року о 15 год. 00 хв. він прибув до ЦВК з метою подання документів відповідно до статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», для реєстрації кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205. Однак, приблизно 19 год. 00 хв. працівниками охорони всіх присутніх було повідомлено про необхідність залишити приміщення ЦВК, у зв'язку з повідомленням про замінування будівлі, що призвело до порушення його права на висування як кандидата у депутати, так, як документи в подальшому не були прийняті.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії задоволений частково.
Визнано неправомірною бездіяльність Центральної виборчої комісії, що виявилась у неприйнятті документів від ОСОБА_4 для реєстрації його кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205.
Зобов'язано Центральну виборчу комісію прийняти документи ОСОБА_4 для реєстрації кандидатом у народні депутати.
Не погоджуючись із вказаною постановою, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, зазначив, що з причин незалежних від комісії 25 червня 2015 року робота ЦВК була припинена раніше, у зв'язку повідомленням про замінування будівлі, а тому дії щодо припинення реєстрації кандидатів були вимушеними та після спливу строку не могли бути відновлені.
У судовому засіданні позивач апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії не визнав та просив колегію суддів залишити її без задоволення.
Заслухавши доводи сторін, ознайомившись з матеріалами справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Постановою Верховної Ради України від 19 травня 2015 року №440-VIII достроково припинено повноваження народного депутата України ОСОБА_5, обраного в одномандатному виборчому окрузі №205.
Центральна виборча комісія своєю постановою від 28 травня 2015 року № 51 призначила проміжні вибори народного депутата України в цьому окрузі.
Відповідно до статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Пунктом дев'ятим частини 2 статті 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія, зокрема, реєструє кандидатів у депутати.
Згідно частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею документів, перелік яких визначено цією ж статтею Закону.
Частинами п'ятою та шостою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи. Центральна виборча комісія не приймає документи, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 59 цього Закону.
Статтею 59 цього Закону передбачено, що кандидати у депутати в одномандатних округах реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 55 цього Закону.
Особа, яка на день подання до Центральної виборчої комісії документів про реєстрацію її кандидатом у депутати в одномандатному окрузі у порядку самовисування не подала заяви про самовисування, вважається такою, що відмовилася від балотування, з дня подання документів для реєстрації її кандидатом у депутати відповідно до статті 55 цього Закону. Заява такої особи про самовисування, подана після отримання Центральною виборчою комісією інших документів, не приймається.
Вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати встановлено статтею 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Особливості підготовки і проведення повторних, проміжних та позачергових виборів депутатів встановлено статтею 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Зокрема, частиною 10 статті 107 цього Закону зазначено, що подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України або рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Реєстрація кандидатів у депутати закінчується за двадцять п'ять днів до дня голосування.
З огляду на те, що вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205 мають відбутися 26 липня 2015 року то останнім днем подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати є 25 червня 2015 року.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" порядок організації роботи Комісії визначається цим Законом, Регламентом Центральної виборчої комісії, а також іншими актами, що приймаються Комісією на виконання цього та інших законів України. Регламент Центральної виборчої комісії, а також інші акти Комісії, зазначені у частині третій цієї статті, приймаються Комісією і затверджуються її постановами.
Київським апеляційним адміністративним судом встановлено, підтверджується поясненнями сторін та матеріалами справи та не спростовується доводами апеляційної скарги, що по незалежним від позивача причинам, він був позбавлений можливості реалізувати регламентоване Конституцією України та законодавством про вибори право зареєструватися кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 205, які мають відбутись 26 липня 2015 року, та можливості подати 25 червня 2015 року до ЦВК документи для реєстрації його кандидатом, за подання яких він, зокрема, сплатив грошову заставу.
Відтак суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність законних підстав для задоволення позову в цій частині.
Разом з тим, що стосується позовних вимог, про визнання дій комісії протиправними слід зазначити наступне.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 Центральній виборчій комісії передано лише окремі приміщення (ліве крило), в адміністративному будинку за адресою: м. Київ, пл.. Лесі Українки, 1, в якому безпосередньо знаходиться управління документального забезпечення Секретаріату Комісії. В іншій частині адміністративного будинку розташована низка установ та організацій, зокрема Київська обласна державна адміністрація, Комітети Верховної Ради України, Київська обласна рада. Відтак, хол адміністративного будинку є приміщенням загального користування, в якому постійно знаходиться необмежене коло осіб.
Пунктом 2 розділу І інструкції про забезпечення охорони та захисту адміністративного будинку і службових приміщень, в яких розміщена Центральна виборча комісія, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 12 травня 2005 року № 81, встановлено, що охорона та захист адміністративного будинку і службових приміщень, в яких розміщена Комісія, а також автогосподарства Комісії, забезпечення безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона під час їх перебування з адміністративному будинку, здійснюються підрозділом охорони (Служба комендатури) у складі озброєних військовослужбовців Управління державної охорони України в порядку, встановленому Законом України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», військовими статутами, іншими прийнятими відповідно до них нормативними актами та цією Інструкцією.
25 червня 2015 року до 19 години Комісією прийом документів для реєстрації кандидатів у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №205 на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року здійснювався у штатному режимі.
Разом з тим, за наданою Управлінням державної охорони України Інформацією 25 червня 2015 року близько 19 години на адресу Управління І надійшла інформація про замінування адміністративного будинку за адресою площа Лесі Українки, 1, місто Київ.
З огляду на викладене вище, відповідними підрозділами Головного управління Міністерства внутрішніх справ України та Управління державної охорони України було проведено евакуацію громадян відповідно до «Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 року № 841, та розпочато огляд приміщень адміністративного будинку на наявність вибухонебезпечних речовин.
З матеріалів справи можна зробити висновок, що під час здійснення огляду приміщень адміністративного будинку на наявність вибухонебезпечних речовин допуск працівниками Управління державної охорони України до будівлі ЦВК не здійснювався.
Разом з тим, відповідно до статті 55 Закону документи подаються до Комісії в паперовому вигляді, а деякі з них, серед яких автобіографія, фотографії та передвиборна програма, також і в електронному вигляді. Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у статті 55 Закону, довідку про їх прийняття.
Проте знаходження працівників Центральної виборчої комісії на вулиці за відсутності належних умов (освітлення, місце для роботи з документами) та засобів (комп'ютер, ноутбук чи інший пристрій, на якому можна перевірити електронний носій) унеможливило отримання письмових документів та електронних носив з відповідними документами, видачі довідки про їх прийняття, крім того, виникає питання схоронності та цілісності документів, що вважатимуться виборчою документацією, а також відповідальності осіб за такі документи.
З огляду на зазначене суд робить висновок проте, що Комісія припинивши прийом документів у зазначених вище обставинах не порушила вимоги чинного законодавства.
Однак, відновити право позивача в даному конкретному випадку можливе лише шляхом зобов'язання Комісії прийняти до розгляду документи, поза межами визначеного законодавством строку, що відповідатиме принципам адміністративного судочинства, зокрема, принципу верховенства права.
Враховуючи зазначене, суд дійшов до висновку про зміну рішення суду попередньої інстанції шляхом виключення з мотивувальної та резолютивної частини вказівки на протиправність дій ЦВК, з уточненням про невідкладність вирішення питання про розгляд документів ОСОБА_4
Керуючись статтями 172, 177, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2015 року задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2015 року змінити.
Абзац другий резолютивної частини постанови виключити.
Абзац третій викласти у такій редакції:
Зобов'язати Центральну виборчу комісію невідкладно прийняти документи ОСОБА_4 для вирішення питання про реєстрацію його кандидатом у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі № 205 (Чернігівська область).
В решті Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2015 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: