30 червня 2015 року м. Київ справа № 800/220/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Мороз В.Ф., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ГО «Інститут правової політики та соціального захисту» до Верховної Ради України про визнання незаконною постанови,
встановив:
Позивачі звернулись з позовом про визнання незаконними Постанови Верховної Ради України №462-VIII від 21.05.2015 року «Про Заяву Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські та політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод» та Заяви Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод». Також просили визнати протиправними дії Верховної Ради України щодо прийняття зазначеної постанови та зобов'язати вчинити певні дії, а саме направити Генеральному секретарю Організації Об'єднаних Націй та Генеральному Секретарю Ради Європи інформацію про відкликання направленої раніше відповідачем Заяви Верховної Ради України «Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод».
Відповідно до частини четвертої статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначені статтею 171-1 КАС України, відповідно до частини першої якої правила цієї статті поширюються у тому числі на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України.
Частиною другою статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При цьому відповідно до пункту першого частини 3 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.
Відповідно до статті 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Згідно статті 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність) законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
З позовної заяви вбачається, що вона обґрунтовується невідповідністю зазначеної постанови Верховної Ради України Конституції України.
Пунктом першим частини першої статті 109 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, оскільки за змістом позову йдеться про неконституційність оскаржуваної постанови, тобто позивачі просять надати оцінку на її відповідність Конституції України, що є повноваженням Конституційного Суду України, а вчинення інших дій обумовлюється виключно невідповідністю такої постанови Конституції України, суд вбачає підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відповідно до пункту першого частини першої статті 109 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 18, 109, 171-1, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ГО «Інститут правової політики та соціального захисту» до Верховної Ради України про визнання незаконною постанови.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її перегляд Верховним Судом України. У разі подання заяви про перегляд Верховним Судом України ухвали, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Верховного Суду України за наслідками такого перегляду.
Заява про перегляд ухвали може бути подана не пізніше десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя В.Ф. Мороз