23 червня 2015 року м. Київ К/800/1251/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.
суддів Заїки М.М.
Кочана В.М.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16 вересня 2014 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії,
встановила:
У липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати основної та додаткової пенсії відповідно до вимог статтей 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 січня 2014 року.
Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16 вересня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_2 (основної та додаткової) у розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії як інваліду ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи і з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з урахуванням фактично виплачених сум. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 з урахуванням фактично виплачених сум.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року скасовано постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16 вересня 2014 року в частині визнання неправомірною відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_2 основної державної пенсії у розмірах, передбаченому ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії як інваліду ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи і з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В цій частині прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16 вересня 2014 року скасовано в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_2 відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 по 11.01.2014 з урахуванням фактично виплачених сум, та в цій частині позовні вимоги залишено без розгляду. В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області 16 вересня 2014 року залишено без змін.
У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що ОСОБА_2 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно заяви позивача від 03.01.2006 про призначення пенсії за віком.
Також встановлено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеної до категорії 2 згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначена та виплачувалась позивачу з 03.01.2006, згідно з розпорядженням від 25.05.2006.
Приймаючи рішення про задоволення позовних суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 має право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, у розмірі, який встановлено положеннями ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та приймаючи нове рішення про відмову в задоволенні позову в частині щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії як інваліду ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи і з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд апеляційної інстанції виходив з того, що підстав для задоволення позову немає, оскільки з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач не звертався.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Згідно зі статтею 54 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина.
Відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 зазначеного Закону визначено право вибору пенсійних виплат, а саме особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно заяви позивача від 03.01.2006 про призначення пенсії за віком.
З заявою про призначення пенсії по інвалідностівідповідно до статті 54 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області не звертався.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що у Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відсутні законні підстави для проведення нарахування позивачу пенсії по інвалідності без подання позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області заяви встановленого зразка про призначення такої пенсії, тому позовні вимоги в частині визнання неправомірною відмови відповідача у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 та здійснення її перерахунку та виплати відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
Разом з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої та апеляційної інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірною відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_2 додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.ст. 50, 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням фактично виплачених сум, виходячи з наступного.
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, віднесеної до категорії 2 згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була призначена та виплачувалась позивачу з 03.01.2006.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до першої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам 2 групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» (в редакції, що була чинна до внесення змін Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 1622-VII від 31.07.2014) не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 № 1622-VІІ передбачено, що норми та положення статей, зокрема, 50Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування на 2014 рік.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 № 1622-VІІ, передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
Вказаний Закон було офіційно опубліковано в газеті "Голос України" 02.08.2014 (№ 146), а відтак, з урахуванням дати набрання чинності вказаним Законом (03.08.2014), колегія суддів вважає , що перерахунок додаткової пенсії згідно статті 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно здійснити по 02.08.2014.
Виходячи з викладеного при визначенні розміру пенсії позивача, починаючи з 03.08.2014, відповідач повинен застосовувати норми та положення статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового соціального страхування на 2014 рік.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржуване судове рішення є законними та обґрунтованими, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2014 року та постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16 вересня 2014 року, змінену рішенням суду апеляційної інстанції, у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді М.М. Заїка
В.М. Кочан