"25" червня 2015 р. м. Київ К/800/67783/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Державної реєстраційної служби України на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2014 року у справі №826/13078/14 за позовом політичної партії "Робітнича партія України" до Державної реєстраційної служби України про скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2014 року політична партія "Робітнича партія України" звернулася в суд з позовом до Державної реєстраційної служби України, в якому просило скасувати наказ відповідача №457 від 18.08.2014 "Про відмову у взятті до відома змін до складу органів політичної партії "Робітнича партія України" та зобов'язати відповідача прийняти до відома інформацію про зміни у складі керівних органів політичної партії "Робітнича партія України", що прийняті на позачерговому з'їзді політичної партії "Робітнича партія України" 28.06.2014р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний наказ є протиправним, оскільки під час проведення правової експертизи поданих позивачем документів, не були враховані деякі положення статуту партії, що призвело до складання помилкового правового висновку, на підставі якого і був прийнятий оскаржуваний наказ. Позивачем був поданий весь пакет документів щодо змін до складу органів партії та надані додаткові документи, які не були взяті відповідачем до уваги.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2014 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Державна реєстраційна служба України звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що керівником політичної партії "Робітнича партія України" станом на 10.05.2012 був ОСОБА_1, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 10.05.2012. Позивач 03.07.2014 позивач подав до Укрдержреєстру документи Позачергового з'їзду Партії від 28.06.2014 щодо зміни голови, складу Політичної ради та Контрольно-ревізійної комісії Політичної партії "Робітнича партія України" для прийняття до відома, а саме: протокол позачергового з'їзду політичної партії "Робітнича партія України" від 28.06.2014; список регіонів, які висунули делегатів та прийняли участь в роботі Позачергового з'їзду політичної партії "Робітнича партія України" 28.06.2014; список делегатів політичної партії "Робітнича партія України", обраних на Позачерговий з'їзд партії 28.06.2014; відомості про склад Політради політичної партії "Робітнича партія України", який обрано на Позачерговому з'їзді партії 28.06.2014; відомості про склад Контрольно-ревізійної комісії (КРК) політичної партії "Робітнича партія України", який обрано на Позачерговому з'їзді партії 28.06.2014; протокол засідання Політради РПУ від 31.05.2014 №1 про скликання Позачергового з'їзду політичної партії "Робітнича партія України" 28.06.2014 з підписами членів Політради, що прийняли участь в його роботі; протокол КРК РПУ від 30.05.2014 №2 щодо поновлення окремих членів Політради РПУ рядах партії; витяг з публікації в Інтернеті щодо підтвердження смерті голови РПУ ОСОБА_2
За результатами проведення правової експертизи поданих політичною партією "Робітнича партія України" документів щодо зміни голови, складу Політичної ради та Контрольно-ревізійної комісії політичної партії "Робітнича партія України" для прийняття до відома, відповідач склав правовий висновок від 01.08.2014 щодо відповідності законодавству України та статуту громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів Політичної партії "Робітнича партія України".
Правовою експертизою було встановлено, що документи подані Партією не відповідають чинному законодавству та статуту Партії. На підтвердження виконанню вимог пункту 4.11 статуту Партії не подано документів щодо скликання Засідання Політради Партії, яке відбулось 31.05.2014 (протокол №1), а саме: рішення про скликання Засідання Політради на вимогу не менше як 1/3 членів Політради Партії оскільки за інформацією Голова Партії, який також мав право скликати Засідання помер. Також у вказаному висновку зазначено, що подані документи оформлені без дотримання вимог пункту 5.26 національного стандарту України "Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.20103 №55.
За результатом розгляду поданих позивачем документів, відповідач видав наказ від 18.08.2014 №457 "Про відмову у взятті до відома змін до складу керівних органів політичної партії "Робітнича партія України".
Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що спірний наказ є протиправним, оскільки під час проведення правової експертизи поданих позивачем документів, не були враховані положення пункту 4.13 Статуту Партії, згідно якого у разі відсутності Голови РПУ(відрядження, відпустка, хвороба, тощо) його обов'язки виконує перший заступник Голови РПУ, також безпідставно не враховані додаткові документи, надані позивачем.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи предметом спору є правомірність наказу відповідача №457 від 18.08.2014 "Про відмову у взятті до відома змін до складу органів політичної партії "Робітнича партія України".
Відповідно ч.12 ст.11 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 № 2365-III політична партія інформує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, про зміни назви, програми, статуту, керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань.
Підпунктом 18 пункту 4 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №219 встановлено, що Укрдержреєстр, відповідно до покладених на нього завдань, окрім іншого здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду Державною реєстраційною службою України та структурними підрозділами територіальних органів Мін'юсту України, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань визначає Порядок підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 8 липня 2011 № 1828/5 (Порядок).
Пунктом 5 Порядку встановлено, що реєстрація (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів, полягає у перевірці відповідності змісту внесених змін Конституції, іншим актам законодавства, статуту (положенню) громадського формування, а також відповідності процедури прийняття (ухвалення) змін статуту (положенню) громадського формування.
Відповідно до пункту 8 Порядку Укрдержреєстр та структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, зобов'язані прийняти одне з таких рішень: про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування; про відмову у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України.
Згідно з пункту 9 Порядку рішення, зазначені у пункті 8 цього Порядку, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - також на підставі статуту (положення) відповідного громадського формування.
Такі рішення оформляються наказами, до яких додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів. Правовий висновок є невід'ємною частиною наказу.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що при прийнятті оскаржуваного наказу Укрдержреєстр повинен перевіряти дотримання процедури прийняття позачерговим з'їздом Партії від 28.06.2014 рішення про зміни голови, складу Політичної ради та Контрольно-ревізійної комісії Політичної партії "Робітнича партія України".
Судами було встановлено, що документи від політичної партії "Робітнича партія України" (далі - Партія) щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Партії надійшли на адресу Укрдержреєстру 03.07.2014 р.
Згідно ст.11 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 №2365-III протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1 - 6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів.
Як було встановлено судами у визначений законом 30-ти денний строк, а саме 01.08.2014 р. відповідачем підготовлений правовий висновок, яким встановлено, що документи подані Партією не відповідають чинному законодавству та статуту Партії. На підтвердження виконання вимог пункту 4.11 статуту Партії не подано документів щодо скликання Засідання Політради Партії, яке відбулось 31.05.2014 (протокол №1) а саме: рішення про скликання Засідання Політради на вимогу не менше як 1/3 членів Політради Партії, оскільки за інформацією Голова Партії, який також мав право скликати Засідання помер. документи Партії оформлені без дотримання вимог пункту 5.26 національного стандарту України "Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003" затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55, а саме: відбитком печатки організації засвідчують на документі підпис відповідальної особи, крім того, документи не були прошиті і завірені. Відбиток печатки ставлять так, щоб він охоплював останні кілька літер назви посади особи, яка підписала документ.
Також судами було встановлено, що відповідачем продовжений строк, що передбачений Законом для розгляду документів та прийняття рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Позивачу 04.08.2014 був направлений електронний лист, у якому зазначено про необхідність усунення технічних недоліків по документам політичної партії "Робітнича партія України".
Станом на 14.08.2014 р. жодних документів до відповідача не надійшло. Цього ж дня був підписаний правовий висновок, на підставі якого Державною реєстраційною службою України виданий наказ "Про відмову у взятті до відома змін до складу керівних органів Політичної партії "Робітнича партія України", який зареєстровано за № 457 від 18.08.2014р.
Разом із тим, позивач 15.08.2014 р. подав до Укрдержреєстру додаткові документи, а саме: розпорядження Політради ПП "Робітнича партія України" від 14.05.2014р.
Колегія суддів вважає за необхідне наголосити, що із встановлених судами обставин справи вбачається, що політичною партією "Робітнича партія України", як в основний так і в додатковий термін передбачений ст.11 Закону України "Про політичні партії в Україні" від 05.04.2001 №2365-III не був наданий повний пакет документів необхідний для прийняття Державною реєстраційною службою України рішення про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів політичною партією "Робітнича партія України". Крім того, пакет документів що був направлений на адресу Укрдержреєстру 03.07.2014 р. був оформлений без дотримання вимог пункту 5.26 національного стандарту України "Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003" затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55.
При цьому, додаткові документи подані політичною партією "Робітнича партія України" на наступний день після підписання правового висновку про невідповідність чинному законодавству та та статуту Партії документів поданих для взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Партії, отже не могли бути враховані відповідачем при складання висновку.
З урахуванням наведеного суди першої та апеляційної інстанцій дійшли хибних висновків про протиправність спірного наказу Державної реєстраційної служби України та наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішення порушені норми матеріального права, тому касаційна скарга підлягає задоволенню, а рішення судів першої і апеляційної інстанції підлягають скасуванню з винесенням постанови про відмову у задоволенні заявленого позову.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Державної реєстраційної служби України задовольнити.
Постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 21 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15 грудня 2014 року у справі №826/13078/14 скасувати, ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову політичної партії "Робітнича партія України" відмовити.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: