Ухвала від 16.06.2015 по справі 826/1924/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2015 року м. Київ К/800/40124/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.

суддів Заїки М.М.

Швеця В.В.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс-Україна" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 квітня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс-Україна" до заступника начальника Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області Кулікова О.В., державного інспектора Відділення Державтоінспекції Білоцерківського МВ ГУ МВС України в Київській області Бондара О.М. про визнання протиправним та скасування рішення і припису,

встановила:

У лютому 2014 року ТОВ "Торгова компанія Мегаполіс-Україна" звернулось до суду з позовом до заступника начальника Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області Кулікова О.В., державного інспектора Відділення Державтоінспекції Білоцерківського МВ ГУ МВС України в Київській області Бондара О.М. про визнання протиправним та скасування рішення від 20.01.2014 № 18/847 та припису від 29.11.2013.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2014 року, в задоволені позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ТОВ "Торгова компанія Мегаполіс-Україна" посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій було встановлено, що 29 листопада 2013 року державтоінспектором ВДАІ Білоцерківського МВ (з обслуговування міста Біла Церква та Білоцерківського району) Бондарем О.М. 29 листопада 2013 року складено акт позапланової перевірки виконання вимог нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху підприємством ТОВ «Торгова компанія Мегаполіс-Україна» (в зв'язку з скоєнням дорожньо-транспортної пригоди 11.09.2013 з вини водія ОСОБА_4, автомобіля Форд-Транзит н.з. НОМЕР_1, який належить суб'єкту господарювання ТОВ «ТК Мегаполіс-Україна»).

Вказаним Актом перевірки, зокрема, було зафіксовано, що ТОВ «Торгова компанія Мегаполіс-Україна» не ведеться облік дорожньо-транспортних пригод та порушень Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (із змінами), допущених водіями під час роботи на лінії (виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №227) (п.2.4 Акта перевірки) у тому числі порушень Правил дорожнього руху, передбачених частинами першою та другою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.п.2.4.2 Акта перевірки); відсутні заходи реагування до водіїв - порушників Правил дорожнього руху (п.п.2.4.3 Акта перевірки). За результатами перевірки виконання посадовими особами автогосподарства встановлено, що позивачем не налагоджено у відповідності до вимог Законів України «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт» роботу із забезпечення безпеки дорожнього руху.

Державтоінспектором на виконання вимог зазначених законів 29 листопада 2013 року було складено припис, яким запропоновано позивачу: проводити звірку порушень ПДР водіями підприємства з ДАІ - до 15.12.2013, в подальшому щомісячно; розробити та постійно здійснювати дієві заходи реагування до водіїв, які порушують ПДР. Проводити профілактичну роботу з водіями підприємства по дотриманню ними БДР під час експлуатації транспортних засобів - до 15.12.2013; скласти план роботи з попередження дорожньо-транспортних пригод - щоквартально.

Не погоджуючись з вказаним приписом позивач оскаржив його в адміністративному порядку, направивши на ім'я начальника ВДІ Білоцерківського МВ ГУ МВС України в Київській області скаргу від 11.12.2013 за вих. №629/ГО, в якій просив винести мотивоване рішення, яким визнати дії державтоінспектора по винесенню припису незаконними, визнати припис протиправним і незаконним та скасувати його.

За результатами розгляду викладених у скарзі фактів Управління ДАІ ГУМВС України в Київській області направило на адресу ТОВ «ТК Мегаполіс-Україна» лист №18/847 від 20 січня 2014 року за підписом заступника начальника Кулікова О.В., яким повідомлено позивача про те, що в ході проведення службової перевірки фактів, викладених у вищевказаній скарзі, встановлено, що дії державтоінспектора ВДАІ Білоцерківського МВ ГУМВС України в Київській області під час надання припису про усунення порушень правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху визнано такими, що не суперечать вимогами діючого законодавства.

Не погоджуючись з діями державтоінспектора і виданим ним приписом, а також з рішенням заступника начальника УДАІ ГУМВС України в Київській області, прийнятого за наслідками розгляду скарги, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач при винесенні припису та прийнятті рішення щодо скарги позивача діяв обґрунтовано та відповідно до норм чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Нормами Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII, який визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища, визначено повноваження Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Згідно зі статтею 521 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що до повноважень Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема, належать: забезпечення безпеки дорожнього руху, державний контроль, у тому числі шляхом проведення перевірок, за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності законів, правил і нормативів у цій сфері, здійснення державної реєстрації та обліку транспортних засобів, приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами і видача відповідних документі.

Згідно пункту 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року №341 Державна автомобільна інспекція (Державтоінспекція) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.

Основними завданнями Державтоінспекції, відповідно до пункту 3 зазначеного Положення є: реалізація в межах своєї компетенції державної політики щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; організація контролю за додержанням законів, інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища від шкідливого впливу автомототранспортних засобів (далі - транспортних засобів); удосконалення регулювання дорожнього руху з метою забезпечення його безпеки та підвищення ефективності використання транспортних засобів; виявлення та припинення фактів порушення безпеки дорожнього руху, а також виявлення причин і умов, що сприяють їх вчиненню.

Як зазначено в пункті 4 Положення про Державну автомобільну інспекцію МВС, Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює контроль за дотриманням власниками (володільцями) транспортних засобів, а також громадянами, посадовими і службовими особами вимог Закону України «Про дорожній рух», правил, норм та стандартів з питань забезпечення безпеки дорожнього руху, які регламентують вимоги щодо організації дорожнього руху; виявляє та вживає заходів до попередження і припинення адміністративних правопорушень Правил дорожнього руху, забезпечує розгляд справ, віднесених до відання Державтоінспекції; аналізує обставини і причини виникнення дорожньо-транспортних пригод, забезпечує внесення відомостей про пригоди, загиблих і потерпілих у них осіб до єдиної централізованої бази даних, розробляє і здійснює заходи щодо запобігання таким пригодам; проводить згідно із законодавством перевірки, пов'язані з дорожньо-транспортними пригодами.

Згідно з підпунктами 1, 2 пункту 5 Положення про Державну автомобільну інспекцію МВС підрозділи Державтоінспекції мають права, передбачені Законами України «Про міліцію», «Про дорожній рух» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють їх діяльність. Зокрема, працівники Державтоінспекції під час виконання службових обов'язків мають право: перевіряти виконання власниками (володільцями) транспортних засобів вимог законодавства, в тому числі правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху і охорони довкілля, а також вимагати і отримувати від них безплатно необхідні відомості та документацію; давати посадовим і службовим особам та громадянам обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень законодавства, в тому числі правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а у разі невиконання таких приписів - притягувати винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності.

Відповідно до абзацу 4 пункту 21 частини першої статті 11 Закону України «Про міліцію», міліції для виконання покладених на неї обов'язків надається право відвідувати підприємства, установи й організації для виконання контрольних і профілактичних функцій щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що державтоінспектор здійснюючи перевірку ТОВ «Торгова компанія Мегаполіс-Україна» діяв в межах та на виконання наданих йому законодавцем повноважень за наявності законних підстав для проведення перевірки.

Частиною 1 статті 12 Закону України «Про дорожніх рух» закріплено, що підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання розробляють і здійснюють заходи для забезпечення безпеки дорожнього руху, проводять у трудових колективах профілактичну роботу по дотриманню вимог законодавства про дорожній рух, за згодою з первинними профспілковими організаціями включають до колективних договорів вимоги щодо форм впливу на членів трудового колективу у разі порушення ними обов'язків учасників дорожнього руху, встановлених чинним законодавством про дорожній рух. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 за №227 затверджено Положення про службу безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій, відповідно до пункту 1 якого робота щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, запобігання дорожньо-транспортним пригодам у міністерствах, інших центральних органах державної виконавчої влади, на підприємствах, в їх об'єднаннях, установах і організаціях, що мають транспортні засоби, ведеться залежно від чисельності працівників, зайнятих експлуатацією цих засобів, відповідним структурним підрозділом - службою безпеки дорожнього руху або окремими фахівцями з цих питань. Служба безпеки дорожнього руху підприємства, об'єднань підприємств, установи, організації, згідно пункту 2 Положення про службу безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій, підпорядковується безпосередньо їх керівникам. Служба безпеки дорожнього руху прирівнюється до основних виробничо-технічних служб і в своїй діяльності взаємодіє з відповідними підрозділами Державтоінспекції МВС та іншими органами, діяльність яких пов'язана з безпекою дорожнього руху.

Відповідно до пункту 4 Положення про службу безпеки дорожнього руху міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, їх об'єднань, установ і організацій основними завданнями служби безпеки дорожнього руху є: проведення заходів, спрямованих на забезпечення безпеки дорожнього руху; здійснення контролю за додержанням працівниками вимог актів законодавства та інших нормативних документів з безпеки дорожнього руху; аналіз стану аварійності та фактів порушення вимог з безпеки дорожнього руху, розроблення разом з відповідними структурними підрозділами заходів щодо запобігання їм і контроль за проведенням цих заходів; облік і подання в установленому порядку органам державної виконавчої влади і організаціям звітної інформації про дорожньо-транспортні пригоди та їх наслідки.

Служба безпеки дорожнього руху на підприємствах, в установах та організаціях, крім іншого, щомісячно звіряє у місцевих органах Державтоінспекції відомості про дорожньо-транспортні пригоди, до яких причетні транспортні засоби підприємства, і порушення Правил дорожнього руху водіями підприємства.

З метою впорядкування статистичних спостережень і звітності та проведення аналізу стану безпеки дорожнього руху Кабінет Міністрів України своєю постановою від 30.06.2005 за №538 затвердив Порядок обліку дорожньо-транспортних пригод, який визначає процедуру єдиного обліку дорожньо-транспортних пригод і обов'язковий для виконання на всій території України.

Відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку облік дорожньо-транспортних пригод поділяється на загальнодержавний і відомчий. Відомчий облік дорожньо-транспортних пригод ведеться центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності.

Згідно із пунктом 10 Порядку обліку дорожньо-транспортних пригод підприємства беруть на облік усі дорожньо-транспортні пригоди, що сталися за участю транспортних засобів, власниками яких вони є.

Отже, виявивши під час проведення позапланової перевірки порушення товариством вимог законодавства щодо ведення обліку дорожньо-транспортних пригод і неналежне реагування керівництва позивача щодо водіїв товариства, якими допущені порушення правил дорожнього руху, а також відсутність закріплених розпорядчими актами заходів щодо попередження дорожньо-транспортних пригод, державтоінспектор в межах наданих йому повноважень склав припис із зазначенням пропозицій щодо вжиття заходів, спрямованих на усунення допущених ТОВ «Торгова компанія Мегаполіс-Україна» порушень.

Виходячи з наведеного суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованих висновків, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач при винесенні припису та прийнятті рішення щодо скарги позивача діяв обґрунтовано та відповідно до норм чинного законодавства

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ухвалила:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс-Україна залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 квітня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 липня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова компанія Мегаполіс-Україна" до заступника начальника Управління Державтоінспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області Кулікова О.В., державного інспектора Відділення Державтоінспекції Білоцерківського МВ ГУ МВС України в Київській області Бондара О.М. про визнання протиправним та скасування рішення і припису - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В. Білуга

Судді М.М. Заїка

В.В. Швець