30 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1670/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації про стягнення компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1Л.) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Управління), у якому просить стягнути компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати у розмірі 2773,11 грн.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що при звільненні 28.11.2014 року з Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації їй була виплачена лише заборгованість по заробітній платі, проте всупереч ст. 34 Закону України "Про оплату праці", не виплачено нараховану компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати, тому ОСОБА_1 просить суд стягнути з відповідача вказану компенсацію у розмірі 2773,11 грн.
Ухвалою суду від 04 червня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалою суду від 05 червня 2015 року розгляд справи призначено на 30 червня 2015 року.
30 червня 2015 року позивач надала клопотання про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача 30 червня 2015 року надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якій позовні вимоги визнав в частині суми компенсації 2315,54 грн., проте заперечив щодо стягнення суми компенсації у розмірі 457,57 грн., оскільки вказана сума складає податки та збори, які підлягають утриманню під час виплати вказаної компенсації, яку відповідач, як податковий агент, зобов'язаний самостійно сплатити до бюджету.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши в сукупності надані докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у період з 19 червня 2012 року по 28 листопада 2014 року проходила державну службу в Управлінні капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста відділу фінансового, організаційного забезпечення та інвестицій.
Керуючись ст. 34 Закону України "Про оплату праці" та довідкою Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації №05-12/246 від 30.03.2015 року, ОСОБА_1 просить стягнути з відповідача нараховану суму компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати за період з жовтня 2013 року по жовтень 2014 року у розмірі 2773,11 грн.
Перевіривши обґрунтованість вказаної вимоги позивача на предмет її узгодженості з нормами діючого законодавства, суд виходить з наступного.
Відповідно до абз. 1 ст. 21 Закону України "Про оплату праці", працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Згідно абз. 1 ст. 24 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 34 вказаного закону передбачено, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 19.10.2000 року №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (далі - Закон України №2050-ІІІ), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст. 2 Закону України №2050-ІІІ, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати затверджений Постановою КМУ від 21.02.2001 року №159 (далі - Порядок №159).
Положеннями вказаного порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом (п. 4 Порядку №159).
Системний аналіз вищевказаних законодавчих норм дає підстави для висновку, що основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (зокрема, заробітної плати). При цьому, компенсація за порушення строків виплати нарахованого доходу проводиться незалежно від вини органу, що здійснює відповідні виплати та незалежно від порядку і підстав нарахування цього доходу чи його частини: добровільно чи на виконання судового рішення, оскільки ці нормативні акти не містять будь-якого виключення.
Крім цього, Конституційний суд України в рішенні від 15.10.2013 року № 9-рп/2013 "У справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України" вказав, що - "... кошти, які підлягають нарахуванню в порядку ... компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги...".
Згідно наданої відповідачем довідки №05-12/493 від 18.06.2015 року щодо розрахунку компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати, судом встановлено, що у грудні 2014 року ОСОБА_1 було виплачено дохід у загальній сумі 22381,92 грн., нарахований за жовтень 2013 року - жовтень 2014 року, при цьому, за порушення строків виплати вказаного доходу з урахуванням приросту індексу споживчих цін за період невиплати грошового доходу відповідачем нараховано суму компенсації у розмірі 2773,11 грн.
Таким чином, загальна сума нарахованої компенсації за порушення строків виплати заробітної плати складає 2773,11 грн., що відповідає сумі стягнення у даній справі.
Суд не приймає до уваги довід представника відповідача щодо стягнення вказаного виду компенсації з вирахуванням податків та зборів, а саме у сумі 2315,54 грн., оскільки розрахунок суми компенсації у її розумінні відповідно до статті 3 Закону України №2050-ІІІ відповідає сумі стягнення та не може впливати на виконання відповідачем обов'язків податкового агента при виплаті суми компенсації.
Згідно з пунктами 5 - 7 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць та проводиться за рахунок джерел, з яких здійснюються відповідні виплати, зокрема коштів відповідного бюджету - підприємствами, установами та організаціями, що фінансуються чи дотуються з бюджету.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати у сумі 2773,11 грн. (дві тисячі сімсот сімдесят три гривні 11 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 12.3