Постанова від 25.06.2015 по справі 820/4228/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 червня 2015 р. № 820/4228/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Золотаренко А.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представників сторін:

позивача - Панкратової М.А.,

відповідача 1 - не прибув,

відповідача 2 - Машталір В.М.,

відповідача 3- не прибув,

відповідача 4- Задорожної Т.О.,

третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії, за участі третьої особи Управління пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії, за участі третьої особи Управління пенсійного фонду в Комінтернівському районі м.Харкова в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по виконанню рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014; визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради по виконанню рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014; визнати незаконними дії Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії по перегляду причин інвалідності на підставі рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014.

У судовому засіданні представник позивача та позивач позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, який належним чином повідомлений, відповідно в судове засідання не прибув. Надав заперечення на адміністративний позов в яких проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Представник відповідача Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії, в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Третя особа Управління пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова, яка належним чином повідомлена відповідно в судове засідання не прибула, причину неявки суду не повідомила.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності відповідача 1 та 3 та третьої особи на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено , що 27 липня 1993 року ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 та вкладку до посвідчення № НОМЕР_2 , оскільки в період з 16 червня 1986 року по 01 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС.

Відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 і довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ № 144237 від 17.06.1998 року, позивачу встановлено III групу Інвалідності, пов'язаної з професійним, захворюванням викликаним аварією на ЧАЕС. Та віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

16.12.2014 Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації прийняла рішення у формі протоколу № 176 про не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження та вилучення відповідного посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у зв'язку із відсутністю документів про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження в червні-липні 1986 року.

Зазначене рішення у формі виписки з протоколу № 176 від 16.12.2014 року було направлене для виконання до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.

Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт; спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування; спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

В даному випадку на засіданні Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом № 176від 16.12.2014 р., вирішено питання на підставі представлених документів не підтверджено статус учасника ліквідації ііаслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 . Первинними документами не підтверджено роботу в зоні відчуження, розбіжності у наявних документах. Відсутні фінансові документи про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження у червні-липні 1986 року. Тобто, вирішено що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням підприємств, установ та організацій, які надають пільги, а також пенсійного фонду і медичних закладів.

Відповідно до статті 9 Закону № 796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з статтею 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 із змінами і доповненнями (далі - Порядок № 51).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Тобто, це перелік документів, які безумовно засвідчують факт роботи у зоні відчуження.

Спірні же питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вирішуються Комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях.

Отже, в разі якщо надані документи не дають змоги підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, громадянин звертається до Комісії.

При видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 , позивачем були надані наступні документи: рішення районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-2128 яким підтверджується факт безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження з 16 червня по 1 липня 1986 року, яке було отримано тому, що оригінал посвідчення про відрядження не зберігся у зв'язку із спливом термінів зберігання; довідка Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради м. Харкова від 23.03.1998 року - додаток З про те, що в проміжок часу з 16 червня по 01 липня 1986 року позивачу сплачувалась заробітна плата в трьохкратному розмірі за роботу в населених пунктах с. Андріївка, с. Каменка, с. Опачічі Чорнобильського району, та с. Луб'янка Поліського району; копією розпорядження Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради народних депутатів від 17.03.1992 № 34-2 «Про оплату за час роботи в ЗО км. Зоні Чорнобильської АЕС», експертний висновок Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 та довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ Х» 144237 від 17.06.1998 року, якими встановлено, що захворювання які пов'язані з впливом іонізуючих і інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Статтею 14 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.

Так, до 1 категорії осіб відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10,11 та ч. З ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно з п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку...» видача посвідчень провадиться, зокрема, обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Наведене підтверджує, що при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 норми діючого законодавства порушені не були.

Крім того, як раніше зазначалося, рішенням районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-2128, яке набрало законної сили, підтверджується факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження з 16 червня по 1 липня 1986 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування - підлягає скасуванню у зв"язку з необґрунтованістю, тобто прийняттям без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Щодо позовних вимог заявлених позивачем до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії про визнання протиправними дій щодо виконання спірного рішення, суд зазначає, що дій по виконанню цього рішення якими були б порушені права позивача даними суб"єктами владних повноважень вчинено не було, окрім того на момент виконання вказане рішення було дійсним та відповідно дії по його виконанню вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, позивачем належними та допустимими доказами частково доведено обставини на яких грунтуються його вимоги, проте відповідачем-1 не доказано правомірності прийнятого рішення, тому позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії, за участі третьої особи Управління пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - задовільнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, рахунок 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 18 (вісімнадцять) грн. 27 коп. витрат зі сплати судового збору.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Повний текст постанови складено 30 червня 2015 року.

Суддя Панов М.М.