Копія
01 липня 2015 р. Справа № 818/1618/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про визнання неправомірними дій щодо відмови встановити йому посадовий оклад в розмірі, передбаченому чинним законодавством та зобов'язання відповідача встановити йому посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", а саме 4750,20 грн з 01 квітня 2015 року, а також здійснити відповідний перерахунок нарахованої з 01 квітня 2015 року заробітної плати. Свої вимоги мотивує тим, що нарахування йому заробітної плати проводилося без урахування внесених змін до ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а тому з 01.04.2015 р. відповідач повинен виплатити йому посадовий оклад як головному спеціалісту з інформаційних технологій у розмірі 4750,20 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що чинним законодавством дійсно передбачено право працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, на посадовий оклад у розмірі 30 відсотків від посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців. Однак, законодавчого механізму реалізації даного права немає, так як не внесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Територіальним управлінням здійснюється управління бюджетними асигнуваннями та реалізуються будь-які бюджетні зобов'язання та платежі за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет, але на даний час, відповідних призначень немає. Управління не має юридично обґрунтованих підстав нараховувати та виплачувати посадові оклади у розмірах інших, ніж це передбачено додатками 45-47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Крім того, відповідно до пп. 2 п. 13 Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. Даний Закон набрав чинності 29.03.2015 р. Оскільки вказаний тримісячний строк ще не сплинув, у Кабінету Міністрів України є час привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд".
У судове засідання позивач не прибув, 08.06.2015 р. подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі (а.с.33).
У судове засідання представник відповідача також не прибув, 01.07.2015 р. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.39).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Вивичивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в Сумському районному суді Сумської області на посаді головного спеціаліста з інформаційних технологій, є державним службовцем та на час подання позову має 11 ранг державного службовця, що відповідає 5 категорії посад державного службовця (а.с.15).
З переліку змін до штатного розпису Сумського районного суду Сумської області з 01.04.2015 р. вбачається, що посадовий оклад головного спеціаліста з інформаційних технологій складає 1218 грн (а.с.8).
На думку позивача, з урахуванням положень ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" з 01.04.2015 р. відповідач повинен встановити йому посадовий оклад як головному спеціалісту з інформаційних технологій в розмірі 4750,20 грн, а не 1218 грн.
Відповідно до ст. 22 Бюджетного кодексу України Державна судова адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів, а ТУ ДСА України в Сумській є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня.
Територіальне управління є розпорядником (одержувачем) коштів Державного бюджету України, здійснює управління бюджетними асигнуваннями та реалізує будь-які бюджетні зобов'язання і платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет.
Тому ТУ ДСА України в Сумській області може здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці.
ТУ ДСА України в Сумській області як орган державної влади у своїй діяльності керується та діє в межах виключних повноважень, що закріплені у відповідних нормативно- правових актах.
Частиною 2 статті 8 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.
Стаття 13 вказаного Закону визначає, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Відповідно до ч. 6 ст. 152 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України "Про державну службу".
За приписами ст. 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих загальних судів (додаток 47 до Постанови).
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. № 482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету" у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" мінімальна заробітна плата у 2015 році у місячному розмірі становить 1218 грн.
Нормами статей 145, 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Суди загальної юрисдикції фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Згідно з ч. 1 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" розмір заробітної плати працівників апаратів судів, Державної судової адміністрації України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, їхнє побутове забезпечення і рівень соціального захисту визначаються законом і не можуть бути меншими, ніж у відповідних категорій державних службовців органів законодавчої та виконавчої влади. При цьому розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.
У той же час за приписами пп. 2 п. 13 Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Радою суддів України від 12.03.2015 р. прийнято рішення № 15, яким вирішено звернутися до Кабінету Міністрів України щодо необхідності упорядкування умов оплати праці працівників апаратів судів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", зокрема шляхом приведення положень названої постанови до норм Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд".
З метою виконання положень статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України надіслала на розгляд Міністерству соціальної політики України відповідний проект змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Враховуючи, що Закон України "Про судоустрій і статус суддів" набрав законної сили 29.03.2015 р., а тому тримісячний строк ще не сплинув і у Кабінету міністрів України є час до 29.06.2015 р. привести свої нормативно-правові акти у відповідність із вказаним Законом.
Суд також зазначає, що відповідач відповідно до вимог статей 145, 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" уповноважений здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці і не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати перерахунок посадового окладу позивача.
За приписами ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 зазначеного Кодексу керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними, а тому у суду відсутні підстави для визнання неправомірними дій територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо відмови встановити позивачу посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме в сумі 4750,20 грн з 01 квітня 2015 року.
Вимоги позивача про зобов'язання територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області встановити посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме в сумі 4750,20 грн з 01 квітня 2015 року, та здійснити відповідний перерахунок нарахованої з 01 квітня 2015 року заробітної плати, також не підлягають задоволенню, оскільки вони є похідними від вимог про визнання неправомірними дій відповідача, в задоволенні яких судом відмовлено.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання встановити посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", а саме 4750,20 гривень з 01 квітня 2015 року, а також здійснити відповідний перерахунок нарахованої з 01 квітня 2015 року заробітної плати, - відмовити у зв'язку з необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко