25 червня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/949/15-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М. А.,
прокурора - Черновської О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 обов'язки прокурора Шишацького району до Шишацької районної ради, Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької районної державної адміністрації, третя особа: Воскобійницька загальноосвітня школа I-III ступенів, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
23 березня 2015 року позивач ОСОБА_1 обов'язки прокурора Шишацького району звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шишацької районної ради, Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької районної державної адміністрації, третя особа: Воскобійницька загальноосвітня школа I-III ступенів, про, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог,
визнання неправомірною бездіяльності Шишацької районної ради щодо неналежного здійснення контролю у частині делегованих Шишацькій РДА повноважень з розвитку освіти;
визнання неправомірною бездіяльності відділу освіти, молоді та спорту щодо зволікання в оформленні права постійного користування земельної ділянки загальною площею 2,2 га, на якій знаходиться Комунальна установа Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів;
та зобов'язання відділу освіти, молоді та спорту Шишацької РДА звернутися до Воскобійницької сільської ради з клопотанням про отримання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку загальною площею 2,2 га, яка знаходиться під Воскобійницькою ОСОБА_2 ступенів, здійснити фінансування виготовлення такої документації.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Шишацька РДА своєю бездіяльністю не здійснювала належний контроль в частині повноважень, делегованих райдержадміністрації, з приводу контролю за оформленням права постійного користування земельною ділянкою за Воскобійницькою ОСОБА_2 ступенів. На думку позивача, відділ освіти, молоді та спорту координує діяльність навчальних закладів, організовує роботу з їх матеріально-технічного забезпечення. Також, як зауважив прокурор, відділ освіти, молоді та спорту є головним розпорядником бюджетних коштів в галузі освіти, що дає змогу здійснити фінансування отримання адміністративних послуг при оформленні права постійного користування на земельну ділянку. Прокурор наголошує на тому, що протягом тривалого часу, а саме з 2008 року, відділ освіти, молоді та спорту Шишацької РДА зволікає з оформленням права постійного користування вищевказаною земельною ділянкою.
Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Шишацька РДА надала до суду письмові заперечення, в яких зауважила, що предметом позову є порядок належного оформлення права постійного користування землею освітнім закладом, в той же час, районна рада немає законних повноважень щодо вчинення будь-яких дій із оформлення подібного права, оскільки не є ані власником вказаної земельної ділянки, ані користувачем. До вказаного висновку відповідач дійшов з огляду на ту обставину, що земельна ділянка, на якій розташоване приміщення Воскобійницької ОСОБА_2 ступенів, належить на праві комунальної власності Воскобійницькій територіальній громаді, яка реалізовує це право через орган місцевого самоврядування - Воскобійницьку сільську раду. Отже, на думку відповідача, земельна ділянка, на якій розташована Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів, належить на праві комунальної власності Воскобійницькій територіальній громаді, яка реалізовує це право через орган місцевого самоврядування - Воскобійницьку сільську раду, відповідно, і заявником для державної реєстрації права власності чи права постійного користування земельною ділянкою має бути Воскобійницька сільська рада (як власник), або ж Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів (як користувач). Також відповідач зауважив, що Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів є самостійним суб'єктом цивільних правовідносин зі статусом юридичної особи публічного права в компетенції якої знаходиться вирішення питань, необхідних для реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти, в т. ч., шляхом належного оформлення права постійного користування земельною ділянкою. Відповідач зазначив, що Шишацька РДА є підзвітною і підконтрольною районній раді у частині делегованих повноважень, в т. ч., щодо забезпечення розвитку науки, усіх видів освіти, а тому у відповідача відсутні законні повноваження щодо здійснення будь-яких дій щодо належного оформлення права постійного користування земельною ділянкою власником та/або користувачем якого не є райдержадміністрація. З огляду на викладене у письмових запереченнях відповідач просив відмовити у задоволення позовних вимог.
Від відповідача - Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької районної державної адміністрації - надійшли письмові заперечення, в яких останній не погоджується з доводами прокурора щодо не ініціювання відповідачем питання оформлення права постійного користування земельної ділянки, якою користується Воскобійницька ЗОШ. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідачі та третя особа у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Відділ освіти, молоді та спорту Шишацької районної державної адміністрації та Шишацька районна рада надали суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх уповноважених представників.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
З позовної заяви вбачається, що прокуратурою Шишацького району проведено збір інформацію щодо захисту прав дітей на території району.
За результатами опрацювання отриманої інформації позивачем було встановлено факт відсутності реєстрації права постійного користування на земельну ділянку, на якій розміщується Комунальна установа Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, за вказаним освітнім закладом.
Позивач кваліфікував наведений факт як бездіяльність Шишацької районної ради щодо неналежного контролю у частині повноважень, делегованих Шишацькій РДА, та бездіяльність відділу освіти, молоді та спорту Шишацької РДА, яка виразилась у зволіканні в оформленні права постійного користування на вказану земельну ділянку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Прокурор у позовній заяві, з урахуванням уточнень, просить визнати неправомірною бездіяльність Шишацької районної ради щодо неналежного здійснення контролю у частині делегованих Шишацькій РДА повноважень з розвитку освіти.
Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (стаття 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону (стаття 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначив для районних і обласних рад як представницьких органів місцевого самоврядування:
- питання, що вирішуються виключно на пленарних засіданнях цих рад (стаття 43);
- повноваження, які районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям (стаття 44).
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям, зокрема, повноваження щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму; сприяння відродженню осередків традиційної народної творчості, національно-культурних традицій населення, художніх промислів і ремесел, роботі творчих спілок, національно-культурних товариств, асоціацій, інших громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, сім'ї та молоді.
Місцеві державні адміністрації є підзвітними відповідним районним, обласним радам у виконанні програм соціально-економічного і культурного розвитку, районних, обласних бюджетів, підзвітними і підконтрольними у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними, обласними радами, а також у виконанні рішень рад з цих питань (стаття 72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Голови місцевих державних адміністрацій щорічно звітують перед відповідними радами з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень ( стаття 34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").
Так, рішенням Шишацької районної ради від 10 липня 1998 року "Про делегування районній державній адміністрації окремих повноважень районної ради" делеговано Шишацькій РДА, серед іншого, повноваження районної ради щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку усіх видів освіти, сприяння роботі громадських та неприбуткових організацій, які діють у сфері освіти /а. с. 12-13/.
Згідно преамбули Закону України "Про освіту" метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення освітнього рівня народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.
Поняття "загальна середня освіта" розкрито статтею 3 Закону України "Про загальну середню освіту", відповідно до якої - це цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності
Відповідно до статті 14 Закону України "Про освіту" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції:
встановлюють, не нижче визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, мінімальних нормативів, обсяги бюджетного фінансування навчальних закладів, установ, організацій системи освіти, що є комунальною власністю, та забезпечують фінансування витрат на їх утримання;
забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування;
здійснюють соціальний захист працівників освіти, дітей, учнівської і студентської молоді, створюють умови для їх виховання, навчання і роботи відповідно до нормативів матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
організовують облік дітей дошкільного та шкільного віку, контролюють виконання вимог щодо навчання дітей у навчальних закладах;
вирішують у встановленому порядку питання, пов'язані з опікою і піклуванням про неповнолітніх, які залишилися без піклування батьків, дітей-сиріт, захист їх прав, надання матеріальної та іншої допомоги;
створюють належні умови за місцем проживання для виховання дітей, молоді, розвитку здібностей, задоволення їх інтересів;
можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів;
організовують професійне консультування молоді та продуктивну працю учнів;
визначають потреби, обсяги і розробляють пропозиції щодо державного замовлення на підготовку робітничих кадрів для регіону;
вирішують у встановленому порядку питання, пов'язані з наданням особам, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, можливості здобувати загальну середню освіту.
Отже, вказаною нормою визначено вичерпний перелік повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку усіх видів освіти.
З метою реалізації вказаних повноважень Шишацькою районною адміністрацією було утворено Відділ освіти, молоді та спорту та затверджено положення вказаного відділу /а. с. 18-21/.
Позивач в уточненій позовній заяві зазначає, що протягом тривалого часу Шишацькою районною радою не велось переписки з Відділом освіти, молоді та спорту Шишацької РДА з питань вимоги оформлення права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 2,2 га, якою користується Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів, що є, на думку прокурора, бездіяльністю Шишацькою районної ради щодо здійснення контролю у частині повноважень, делегованих Шишацькій РДА.
Суд не може погодитись з таким твердженням позивача, оскільки, з огляду на положення статті 72 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Шишацька РДА підзвітна і підконтрольна Шишацькій районній раді у частині повноважень, делегованих їй відповідною районною радою, в тому числі, і у сфері освіти.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про загальну середню освіту" рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції, в тому числі, контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів в галузі освіти, обов'язкове виконання Державного стандарту загальної середньої освіти всіма навчальними закладами системи загальної середньої освіти, розташованими на їх території.
Контроль за належним виконанням державною адміністрацією повноважень, делегованих Шишацькою районною радою, здійснюється останньою шляхом прийняття звіту голови райдержадміністрації з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень.
В той же час, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України), а як вбачається з змісту статті 14 Закону України "Про освіту" та статті 38 Закону України "Про загальну середню освіту" до повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в галузі освіти не входить повноваження щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою за навчальним закладом.
За таких обставин позовна вимога прокурора щодо визнання неправомірною бездіяльності Шишацької районної ради щодо неналежного здійснення контролю у частині делегованих Шишацькій РДА повноважень з розвитку освіти задоволенню не підлягає.
Прокурором також було заявлено вимогу щодо визнання неправомірною бездіяльності відділу освіти, молоді та спорту Шишацької РДА щодо зволікання в оформленні права постійного користування земельної ділянки загальною площею 2,2 га, на якій знаходиться Комунальна установа Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.
З метою відновлення порушеного, як зазначалось вище прокурором, права позивач просив суд зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Шишацької РДА звернутися до Воскобійницької сільської ради з клопотанням про отримання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку загальною площею 2,2 га, яка знаходиться під Воскобійницькою ОСОБА_2 ступенів, здійснити фінансування виготовлення такої документації.
Так, відповідно до статті 38 Закону України "Про загальну середню освіту" рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції, в тому числі, забезпечують реалізацію державної політики у сфері загальної середньої освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів в галузі освіти, обов'язкове виконання Державного стандарту загальної середньої освіти всіма навчальними закладами системи загальної середньої освіти, розташованими на їх території; створюють умови для одержання громадянами повної загальної середньої освіти; організовують нормативне, програмне, матеріальне, науково-методичне забезпечення, перепідготовку, підвищення кваліфікації, атестацію педагогічних працівників; здійснюють інші повноваження відповідно до Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про освіту" та положень про них.
Відділ освіти, молоді та спорту Шишацької РДА, відповідно до свого Положення /а. с. 18-21/, серед іншого, координує діяльність навчальних закладів, що належать до сфери управління районної державної адміністрації, організовує роботу з їх нормативного, програмного, кадрового, матеріально-технічного і науково-методичного забезпечення; управляє навчальним закладом, що є комунальною власністю і перебуває у підпорядкуванні відділу.
В той же час, повноваження загальноосвітнього навчального закладу визначені статтею 38 Закону України "Про загальну середню освіту", відповідно до положень якої загальноосвітній навчальний заклад, серед іншого, створює науково-методичну і матеріально-технічну бази для організації та здійснення навчально-виховного процесу.
Матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти, відповідно до статті 63 Закону України "Про освіту", включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Частиною другою статті 43 Закону України "Про загальну середню освіту" передбачено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази загальноосвітніх навчальних закладів фінансуються за рахунок коштів засновників (власників) цих закладів.
Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Шишацької районної ради Полтавської області є юридичною особою з організаційно-правовою формою комунальна організація, засновником якої є Шишацька районна рада /а. с. 9, 11/.
Відповідно до статуту Воскобійницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Шишацької районної ради Полтавської області (далі - Статут) матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу (пункт 5.1 Статуту). Начальний заклад самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах своєї компетенції, передбаченої законодавством України, та власним статутом (пункт 1. 7 Статуту). Майно закріплюється за начальним закладом на праві оперативного управління (пункт 5.2 Статуту). Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (стаття 5.4 Статуту).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що, на момент судового розгляду справи, право постійного користування земельною ділянкою площею 2,2 га, на якій знаходиться Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, не зареєстровано.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про загальну середню освіту" керівництво загальноосвітнім навчальним закладом здійснює директор. Вказана норма міститься також в пункті 4.1 Статуту. Згідно пункту 4.2 Статуту призначення директора здійснюється районною радою шляхом укладання з ним контракту за поданням районного відділу освіти.
21 серпня 2014 року між Шишацькою районною радою (роботодавець) та ОСОБА_3 (керівник) укладено контракт про поточне управління Воскобійницькою загальноосвітньою школою І- ІІІ ступенів (заклад) /а. с. 25-28/. Відповідно до пункту 2.5 вказаного контракту керівник має право діяти від імені закладу, представляти його інтереси перед третіми особами без довіреності в межах компетенції, визначеної Статутом закладу, цим контрактом та законодавством України.
Частиною другою статті 63 "Про освіту" визначено, що земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Так, порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України. Відповідно до частини 2 вказаної статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
В той же час, відповідно до вимог частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право постійного користування є похідним і реєструється після державної реєстрації права власності на таке майно.
Особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності визначені статтею 41 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Так, державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, здійснюється після затвердження в порядку, встановленому Земельним кодексом України, документації із землеустрою, за якою здійснено таке формування, одночасно із державною реєстрацією похідного речового права на такі земельні ділянки (постійне користування, інше) на підставі рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування. Таке рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування може бути подане право набувачем (користувачем, орендарем), який, у такому випадку, є уповноваженою особою власника земельної ділянки, одночасно із заявою про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності (частина 1 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Отже, в даному випадку фактичним користувачем земельної ділянки загальною площею 2,2 га та зацікавленою особою в її отриманні у постійне користування є комунальний заклад Воскобійницька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.
Натомість, у Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької райдержадміністрації відсутні необхідні повноваження щодо звернення до Воскобійницької сільської ради з клопотанням про отримання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку загальною площею 2,2 га, яка знаходиться під Воскобійницькою ОСОБА_2 ступенів, оскільки останній не є ні власником спірної земельної ділянки, ні користувачем. У зв'язку з викладеним, та враховуючи наявність у навчального закладу, як самостійного суб'єкту земельних правовідносин, відповідних повноважень щодо оформлення права постійного користування на спірну земельну ділянку, суд не вбачає вчинення відділом освіти бездіяльності щодо зволікання в оформленні земельної ділянки площею 2,2 га, на якій знаходиться Комунальна установа Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів. Отже вказані позовні вимоги прокурора задоволенню не підлягають.
Також прокурор просив суд зобов'язати Відділ освіти, молоді та спорту Шишацької райдержадміністрації здійснити фінансування виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 2,2 га, на якій знаходиться Комунальна установа Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів.
В обґрунтування вказаних вимог зазначив, що виготовлення технічної документації є платною послугою, також оплаті підлягають адміністративні послуги з реєстрації речового права на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як зазначив позивач в уточненій позовній заяві, рішенням 40 сесії районної ради від 23 січня 2015 року "Про районний бюджет на 2015 рік" у відповідності до абзацу 3 пункту 3 та пункту 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України головним розпорядником коштів по галузі "Освіта" визначено відділ освіти, молоді та спорту райдержадміністрації"
Відповідно до листа фінансового управління Шишацької РДА від 26 травня 2015 року № 02-25/477 зазначено, що фінансове управління здійснює фінансування головних розпорядників районного бюджету згідно помісячного розпису районного бюджету, помісячного плану асигнувань, зареєстрованих фінансових зобов'язань та розподілу виділених бюджетних асигнувань, що подаються головним розпорядником.
Прокурор зауважив, що відділ освіти, молоді та спорту є головним розпорядником бюджетних коштів по галузі "Освіта", що дасть змогу здійснити фінансування отримання адміністративних послуг при оформленні права постійного користування на земельну ділянку, якою користується Воскобійницька ЗОШ.
Так, відповідно до листа Фінансового управління Шишацької РДА від 17 березня 2015 року № 01-20/262 на фінансування загальноосвітніх шкіл з Державного бюджету України на 2015 рік запланована цільова субвенція в сумі 23 721,3 тис. грн. З метою утримання загальноосвітніх закладів (зокрема, забезпеченості в повному обсязі видатків на заробітку плату по обов'язкових виплатах, розрахунків за спожиті енергоносії) відділом освіти, молоді і спорту райдержадміністрації було прийнято рішення щодо залучення на виготовлення документації інші джерела, не заборонені законодавством (спонсорська допомога) /а. с. 22/.
На підтвердження вказаних обставин відповідачем було надано до суду копію договору № ТД-80-15 від 29 березня 2015 року на інвентаризацію земельної ділянки Воскобійницької школи І-ІІІ ступенів навчальних закладів на території с. Воскобійники Шишацького району Полтавської області /а. с. 72/.
Прокурор зазначив, що вказаний договір не відповідає вимогам земельного законодавства, оскільки: 1) у рішенні 25 сесії 6 скликання Воскобійницької сільської ради від 21 листопада 2013 року мова йшла не про інвентаризацію земель, а про виготовлення технічної документації на земельну ділянку; 2) у договорі не зазначено, що СТОВ "Воскобійники" виступають спонсором Воскобійницької ЗОШ чи відділу освіти, молоді та спорту Шишацької РДА.
Стосовно невідповідності договору вимогам закону суд зазначає, що, у відповідності до статті 204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Позивачем не зазначено жодної норми закону або рішення суду, відповідно до яких вказаний договір визнано недійсним або таким, що не відповідає нормам чинного законодавства. До того ж, предметом вказаного договору виступає саме дії по інвентаризації земельної ділянки Воскобійницької школи І-ІІІ ступенів на території с. Воскобійники Шишацького району.
Також, як вбачається з рішення 25 сесії 6 скликання Воскобійницької сільської ради від 21 листопада 2013 року, сільською радою надано дозвіл на розробку технічної документації по інвентаризації земель закладу освіти - Воскобійницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів на території Воскобійницької сільської ради за адресою с. Воскобійники, вул. Центральна, 20, орієнтовною площею 2,2 га для подальшої передачі в постійне користування.
Надання у користування земельної ділянки х здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування. (частина 1 статті 123 Земельного кодексу України)
Відповідно до абзацу "к" частини 1 статті 25 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель є видом документації із землеустрою, яка, в свою чергу, розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Вказані норми дають підставу вважати, що технічна документацію на інвентаризацію земельної ділянки Воскобійницької школи І-ІІІ ступенів навчальних закладів на території с. Воскобійники Шишацького району Полтавської області є технічною документацією, на підставі якої проводиться реєстрація права постійного користування на земельну ділянку.
За таких обставин, вимоги прокурора щодо зобов'язання Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької райдержадміністрації здійснити фінансування виготовлення технічної документації на земельну ділянку площею 2,2 га, на якій знаходиться Комунальна установа Воскобійницька ОСОБА_2 ступенів задоволенню не підлягають.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне. Позивач у позовній заяві /а. с. 4 /зворотній бік/ зазначив, що прокурор звертається до суду як посадова особа органу державної влади.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про прокуратуру" прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються, зокрема, функції представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Предметом нагляду, відповідно до статті 19 Закону України "Про прокуратуру", за додержанням і застосуванням законів є, серед іншого, додержання законів про недоторканність особи, соціально-економічні, політичні, особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав; додержання законів, що стосуються економічних, міжнаціональних відносин, охорони навколишнього середовища, митниці та зовнішньоекономічної діяльності.
При виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках (абзац 3 частини 3 статті 20 Закону України "Про прокуратуру").
Представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом (стаття 361 Закону України "Про прокуратуру").
Прокурор у письмових поясненнях зазначив /а.с. 77-79/, що тривале зволікання в оформленні права постійного користування на земельну ділянку навчального закладу призводить до порушення, встановленого чинним законодавством, порядку утримання та використання земельної ділянки комунальної форми власності та призводить до самовільного використання її без правовстановлюючих документів. Позивач зауважив, що орган, уповноважений державною здійснювати функції у даних спірних правовідносинах відсутній.
Отже, підставою для звернення прокурору з даним позовом стало саме порушення земельного законодавства в частині використання земельної ділянки без правовстановлюючого документу, а не неналежний контроль у сфері освіти.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 обов'язки прокурора Шишацького району до Шишацької районної ради, Відділу освіти, молоді та спорту Шишацької районної державної адміністрації, третя особа: Воскобійницька загальноосвітня школа I-III ступенів, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 26 червня 2015 року.
Суддя Р.І. Молодецький