18 червня 2015 року справа № 814/1579/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва до ОСОБА_1 про стягнення вартості професійного навчання (підготовки) та виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 393,30 грн., -
В С Т А Н О В И В: До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва до ОСОБА_1 про стягнення вартості професійного навчання (підготовки) та виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 393,30 грн. Ухвалою суду від 20.05.2015 року адміністративна справа за позовом Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва до ОСОБА_1 про стягнення вартості професійного навчання (підготовки) та виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 393,30 грн. була призначена до судового розгляду. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі звернення Дворак максима Володимировича до Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва відповідачу було надано статус безробітного на підставі ст.43 Закону України “Про зайнятість населення". Центральний районний центр зайнятості м. Миколаєва направив відповідача на навчання (підготовку) до «Учбово-курсовий комбінат ПАТ БФ миколаївбуд» за навчальною програмою «Електрогазозваник», в подальшому позивачем виявлено, що в відповідач припинив відвідувати зайняття без поважних причин, та наказом від 04.12.2014року №464 був відрахований, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду. У судовому засіданні представник позивача не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач до судового засідання не з'явився, судова повістка про виклик до суду була надіслана відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але, повернута до суду з поштовою відміткою від 02.06.2015 року: "за закінченням терміну зберігання". Згідно ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), судова кореспонденція надсилається юридичним особам - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, за такою адресою, вважається, що судова кореспонденція вручена їм належним чином. Згідно ч.11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення, яке не вручено адресату з незалежних від суду причин, вважається, що воно вручене належним чином. Таким чином, відповідач вважається належним чином сповіщеним про розгляд справи.
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття регулює Закон України “Про зайнятість населення від 05.07.2012 року №5067-VI (далі - Закон № 5067-VI). Відповідно до п. 2 ст.1 Закону №5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Згідно до п.1 ч.1 ст.43 Закону №5067-VI статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Відповідно до ч.2 ст.43 Закону №5067-VI статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи. Частиною 1 ст. 4 Закону 5067-VI визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. Судом встановлено, що 08.10.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва із заявою, відповідно до якої просив надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно з Законами України “Про зайнятість населення”, “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (а.с.9). У заяві від 08.10.2014 року ОСОБА_1 зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, інших передбачених законом доходів не має. Згідно ч.2 ст.22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 Центральним районним центром зайнятості м. Миколаєва було призначено та виплачено допомогу по безробіттю за період з 18.11.2014 року по 20.11.2014 року в сумі 54,40 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.10.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва про направлення його на професійні курси за навчальною програмою «електрогазозварник».
28.10.2014 року між Центральним районним центром зайнятості м. Миколаєва та ОСОБА_1 Володимировчем відповідно до ч.2 ст.7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” було складено та підписано договір №140514102800002 про направлення відповідача пройти професійну підготовку до «Учбово -курсовий комбінат ПАТ БФ Миколаївбуд» за навчальною програмою «Електрогазозваник» (а.с.15-17).
Наказом від 31.10.2014 року №428 Корпорація «УКРБУД» ПАТ «будівельна фірма «Миколаївбуд» ДП «Учбово-курсовий комбінат» зарахувала відповідача на професійне навчання за програмою «електрогазозварник» з 31.10.2014 року по 06.04.2015 року (а.с.18). Як вбачається з матеріалів справи, наказом Корпорації «УКРБУД» ПАТ «будівельна фірма «Миколаївбуд» ДП «Учбово-курсовий комбінат» від 04.12.2014 року №464 ОСОБА_1 було відраховано з групи №132 - електрогазозварники, у зв'язку із пропусками занять без поважних причин з 18.11.2014 року (а.с.20).
Листом від 09.12.2014 року №07-3592 Центральний районний центр зайнятості м. Миколаєва направив рекомендованим листом ОСОБА_1 повідомлення про повернення коштів у загальній сумі 393,30 грн. за період з 31.10.2014 року по 17.11.2014 року у сумі 338,90 - за професійне навчання(підготовки) та за період з 18.11.2014 року по 20.11.2014 року у сумі 54,40 за виплачену допомогу по безробіттю (а.с.23), яка у добровільному порядку відповідачем не виконана, що й зумовило позивача звернутись до суду із даним адміністративним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” однією із соціальних послуг, які може надати державна служба зайнятості за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Україні є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації.
Ч.3 ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянами стягується загальна сума витрат на професійне навчання.
Відповідно до довідки Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва вартість професійного навчання (підготовки) за період з 31.10.2014 року по 17.11.2014 року складає - 338,90 грн. (а.с.6).
Відповідно до довідки Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва про виплачену допомогу по безробіттю, сума заборгованості за період з 18.11.2014 року по 20.11.2014 року складає - 54 грн. (а.с.7). Даних щодо сплати ОСОБА_1 коштів, витрачених на виплату допомоги по безробіттю та професійного навчання (підготовки), в сумі 393,30 грн. на дату розгляду справи відповідачем до суду не надано.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 14, 70, 71, 72, 79, 86, 94, 128, 158-163 КАС України суд, -
Адміністративний позов Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва до ОСОБА_1 про стягнення вартості професійного навчання (підготовки) та виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 393,30 грн. - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість у розмірі 393,30 грн. (триста дев'яносто три гривні тридцять копійок) на користь Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва р/р 37175001000436, одержувач: Центральний районний центр зайнятості м. Миколаєва, ЄДРПОУ 20917678, банк ГУДКСУ Миколаївської області, МФО 826013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Г.В. Лебедєва