Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-1038/10
20 вересня 2010 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
з участю секретаря Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення.
Позивачка звернула до суду з позовом, в якому просить суд стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської 9669,20 гри. допомоги як особі, яка разом з неповнолітньою дитиною проживає на території радіоактивного забруднення та 7705,65 грн. доплати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв'язку з тим, що вона та її дитина є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, але від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглядати справу без їх участі.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та проживає разом з неповнолітньою дитиною ОСОБА_3 в с.Замисловичі Олевського району Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи'' затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.
Позивачка працює в комбінаті громадського харчування райспоживспілки. яке розміщується в м. Олевськ Житомирської області територія якого відповідно до "І Іереліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю та отримує щомісячно по місцю роботи, яке обслуговується стосовно зазначених виплат відповідачем допомогу в розмірі 2,10 грн. на себе та на дитину, а також доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місц# роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, якавстановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання або роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 лютого 2009 року по дайий час становить:
. з 01.02.2009 р.-605. 00 грн.
' • з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
. з 101.07.2009 р.-бЗО. 00 грн.
. з 01.10.2009 р.-650. 00 гри.
. з 01.11.2009 р.-744.00 грн.
. з! 01.01.2010 р. - 869.00 грн.
• з,01.04.2010 року - 884 грн.
і.
Також ст. 257 Цивільного кодексу України визначено, що для звернення до суду з вимогою про захист прав та інтересів особи встановлюється загальна позовна давність тривалістю у три роки, перебіг якого відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України . починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду 08 вересня 2010 року, тому в межах трьохрічного терміну з дня звернення до суду, позов позивачки в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах трирічного терміну з 01 лютого 2009 року по 01 липня 2010 року за мінусом одержаних коштів щомісяця в розмірі 2,10 грн. , що становить 9669,20 грн.
Крім того позивачка згідно довідки з місця роботи отримувала зазначену доплату до заробітної плати за період з 01 лютого 2009 року по 01 липня 2010 року, тому суд вважає, що в межах трирічного строку з дня звернення до суду до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в розмірі 5,20 грн. щомісяця, що становить 7705,65 грн.
Кошти, за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. сг. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. ст. 10, 15, 60. 81, 88, 212-215. 217 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584. код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 9669,20 (дев»ять тисяч шістсот шістдесят дев»ять гривень двадцять копійок) грн. допомоги як особі, яка разом з неповнолітньою дитиною проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 лютого 2009 року по 01 липня 2010 року .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584. код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 7705.6.5 (сім тисяч сімсот п»ять гривень шістдесят п»ять копійок) грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 лютого 2009 року по 01 липня 2010 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610. МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 96.69 грн. на користь держави.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610. МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 77,06 грн. на користь держави,
ОСОБА_2. ОСОБА_4 від сплати судового збору звільнена на підставі Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито5'.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_1