Справа № 815/3356/15
24 червня 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Гаврилюк І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” (далі - ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ”) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (далі - ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області) про визнання протиправними дій щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу, скасування рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р. з моменту прийняття та зобов'язання погодити застосування податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р. №б/н з моменту її отримання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.04.2015р. ТОВ“ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” було подано до ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області заяву про податковий компроміс, перелік (опис) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації для застосування процедури досягнення податкового компромісу, а також, подано відповідні уточнюючі декларації з податку на прибуток та податку на додану вартість. Однак, 06.05.2015р. ТОВ“ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” отримало рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р., яке було прийнято у зв'язку із тим, що засобами телекомунікаційного зв'язку уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість, заявлені у заяві від 16.04.2015р. до ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області не надано. На думку позивача, вказане рішення є незаконним оскільки відповідно до п.49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація може бути подана за вибором платника податків особисто платником податків або уповноваженою на це особою, поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення або засобами телекомунікайного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Позивач зазначає, що уточнюючі декларації були прийняті ДПІ у Приморському районі м.Одеси разом із заявою про податковий компроміс без будь - яких заперечень. Також, позивач зазначає, що при прийнятті оскарженого рішення про непогодження застосування процедури податкового компромісу відповідачем всупереч п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України не зазначено жодної норми законодавства, яку порушило ТОВ“ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ”, а лише вказує на те, що документи не подані засобами телекомунікаційного зв'язку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог ТОВ“ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ”, зазначивши, що податкова звітність позивачем повинна була надана в електронній формі до контролюючого органу. Оскільки в електронній формі уточнюючі декларації ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” надано не було комісією ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області з питань застосування податкового компромісу 20.04.2015р. було прийнято рішення щодо непогодження податкового компромісу у зв'язку із тим, що не надані уточнюючі декларації.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» №63-VIII від 25.12.2004р., який набрав чинності 17.01.2014р., був доповнений розділ XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України новим підрозділом 9-2 «Особливості уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість під час застосування податкового компромісу», а також внесені зміни до деяких законодавчих актів України задля запровадження процедур податкового компромісу.
Відповідно до положень зазначеного підрозділу Податкового кодексу України встановлено наступне.
Податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу. Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.
Уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість подаються за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Разом з уточнюючим розрахунком подається перелік (опис) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.
На випадки подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань відповідно до цього підрозділу не поширюються норми статті 50 цього Кодексу.
Сума заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість сплачується в розмірі 5 відсотків такої суми. При цьому 95 відсотків суми заниженого податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується.
Процедура досягнення податкового компромісу триває не більше ніж 70 календарних днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку.
Подання платником податків уточнюючого розрахунку за періоди, щодо яких не була проведена документальна перевірка, може бути підставою для проведення документальної позапланової перевірки згідно з процедурою податкового компромісу.
Якщо контролюючий орган повідомив платника податків про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки, сума задекларованих зобов'язань вважається узгодженою.
У разі прийняття рішення про необхідність проведення документальної позапланової перевірки контролюючий орган проводить таку перевірку та за її результатами: приймає податкове повідомлення-рішення у разі виявлення порушень платником податків вимог податкового законодавства, сплата грошового зобов'язання за яким здійснюється у розмірі, передбаченому пунктом 2 цього підрозділу; складає довідку у разі відсутності таких порушень, що підтверджує правомірність визначення сум податкових зобов'язань в уточнюючому розрахунку. Податкове повідомлення-рішення або довідку контролюючий орган направляє платнику податків у порядку, передбаченому статтями 42 та 58 цього Кодексу.
Платник податків сплачує податкові зобов'язання, визначені в уточнюючому розрахунку та/або податковому повідомленні-рішенні, у розмірі, передбаченому пунктом 2 цього підрозділу, протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем узгодження. Днем узгодження вважається день отримання повідомлення контролюючого органу про відсутність необхідності проведення документальної позапланової перевірки, а в разі прийняття рішення про необхідність проведення документальної позапланової перевірки - день отримання довідки, що підтверджує правомірність визначення сум податкових зобов'язань в уточнюючому розрахунку, або день отримання податкового повідомлення-рішення, прийнятого за результатами такої перевірки.
Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Податковий компроміс з урахуванням строків давності відповідно до статті 102 цього Кодексу застосовується до правовідносин, що виникли до 1 квітня 2014 року, та поширюється виключно на податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість незалежно від того, проводилися перевірки контролюючих органів чи ні за такі періоди.
Платники податків з метою застосування податкового компромісу мають право подати уточнюючі розрахунки або заяви відповідно до положень цього підрозділу протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності цим підрозділом.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу» встановлено, що до затвердження форми уточнюючого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ з поясненням мотивів його подання для застосування податкового компромісу та з переліком (описом) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації.
Особливості заповнення уточнюючих декларацій, які подаються в рамках податкового компромісу, визначено п. 4 Методичних рекомендацій щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, затверджених наказом Державної фіскальної служби України №13 від 17.01.2015р.
Як встановлено судом, 16.04.2015р., у межах строку встановленого діючим законодавством для звернення платниками податків до контролюючих органів із заявами про застосування податкового компромісу, ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” було подано до ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області заяву про податковий компроміс, перелік (опис) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації для застосування процедури досягнення податкового компромісу, а також, уточнюючі декларації з податку на прибуток та податку на додану вартість за податкові періоди 2013 - 2014 років. (а.с 15-45)
28.04.2015р. ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області, за наслідками засідання комісії з питань застосування процедури податкового компромісу 20.04.2015р. (протокол засідання комісії №57 від 20.04.2015р.), було прийнято рішення №11705/10/15-53-15-02 щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу за заявою ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р. (а.с..61-68).
У зазначеному рішенні вказано, що засобами телекомунікаційного зв'язку уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за листопад 2013, грудень 2013, лютий 2014, березень 2014, квітень 2014, серпень 2014 років, з податку на прибуток за 2013 рік, 2014 рік заявлені у заяві від 16.04.2015р. до ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області не надано, а тому згідно з п.1, п.3, п.5 підрозділу 9-2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України відсутні правові підстави для застосування податкового компромісу до ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ”.
Пункт 1 підрозділу 9-2 Податкового кодексу України надає можливість платнику податків самостійно скористатись процедурою податкового компромісу щодо заниження податкових зобов'язань за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року шляхом подачі уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань разом із переліком (описом) господарських операцій, щодо яких здійснено уточнення показників.
Відповідно до 49.3 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
При цьому, відповідно до п.п.49.9.2. п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Як свідчать матеріали справи, ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області не було було надано відмови ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” у прийнятті уточнюючих розрахунків доданих до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р.
Відповідно до листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 10.03.2015р. за №04-27/10-598 «Щодо деяких питань застосування податкового компромісу» метою прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу», серед іншого, була необхідність встановлення діалогу між державою та платниками податків, звільнення платників податків від фінансової, кримінальної та адміністративної відповідальності за умови сплати п'яти відсотків від суми заниження незадекларованих та/або неузгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, зменшення кількості адміністративних скарг до контролюючих органів та адміністративних позовів до суду платників податків на рішення контролюючих органів, а також необхідність забезпечення додаткових податкових надходжень до бюджету держави.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р. з підстав не надання засобами телекомунікаційного зв'язку уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки нормами діючого податкового законодавства така підстава для непогодження застосування процедури податкового компромісу не передбачена.
Таким чином, оскільки, як встановлено судом у ході розгляду справи, фактично питання можливості застосування до ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” процедури податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р. по суті відповідачем не розглядалося, однак було прийнято рішення про непогодження застосування процедури податкового компромісу суд вважає, протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо не вирішення питання погодження процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р.
З цих же підстав, оскільки відповідачем по суті заява ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р. про можливість застосування податкового компромісу не розглядалася, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” щодо зобов'язання ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області погодити застосування податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р. №б/н з моменту її отримання.
Однак, з урахуванням встановлених у ході розгляду справи обставин, суд вважає за необхідне з метою дотримання прав та законних інтересів позивача зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області розглянути питання застосування процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу, скасування рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р. з моменту прийняття та зобов'язання погодити застосування податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р. №б/н з моменту її отримання підлягає задоволенню частково. Суд вважає, необхідним визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо не вирішення питання погодження процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р., скасувати рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р. та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області розглянути питання застосування процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р.
Керуючись ст. ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу, скасування рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р. з моменту прийняття та зобов'язання погодити застосування податкового компромісу відповідно до заяви про податковий компроміс від 16.04.2015р. №б/н з моменту її отримання-задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо не вирішення питання погодження процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу №11705/10/15-53-15-02 від 28.04.2015р.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області розглянути питання застосування процедури податкового компромісу згідно заяви ТОВ “ТОРГОВИЙ ДІМ КОМФОРТ” від 16.04.2015р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 30.06.2015р.
Суддя К.О. Танцюра