Рішення від 17.09.2010 по справі 2-869/10

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 2-869/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2010 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

з участю секретаря Федорчук О.В

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають на території радіоактивного забруднення

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь кожного з позивачів за період з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року 3926,70 грн. допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області 13091,40 грн. доплати до пенсії як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення у зв'язку з тим, що вони є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.

Позивачі в судове засідання не з'явилися, згідно поданої письмової заяви, просять справу розглянути без їх участі.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився, але надійшло письмове заперечення з проханням розглянути справу без участі представника, стосовно задоволення позову заперечують .

Представник Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області в судове засідання не з'явився, але надійшло письмове заперечення згідно якого стосовно задоволення позову заперечують .

В судовому засіданні встановлено, що позивачі є постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії. Територія, на якій проживають позивачі, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копіями паспортів, довідкою з місця проживання, посвідченнями осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Позивачі на даний час є непрацюючими пенсіонерами за віком і отримують щомісячно доплату до пенсії в розмірі 5,20 гривень в Управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області та отримують щомісячно допомогу в розмірі 1,60 грн. в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, тобто отримують виплати в розмірах передбачених постановою КМ України від 26 липня 1996 року № 836 всупереч нормам Закону України

“Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується довідками Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі, довідками Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з якої слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується у зоні посиленого радіоекологічного контролю щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у розмірі - ЗО % від мінімальної заробітної плати, а також щомісячна грошова доплата непрацюючим пенсіонерам в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Також є безпідставним доводи УПФ України в Олевському районі з приводу того, що вони є неналежним відповідачем, оскільки відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року № 1261 та з урахуванням Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30.04.2002 року № 8-2 , саме зазначений відповідач забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, отже є відповідачем у справах щодо здійснення виплат доплати до пенсії особам, які проживають на території радіоактивного забруднення за відповідними позовами.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачів у їх правах на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також ст. 257 Цивільного кодексу України визначено, що для звернення до суду з вимогою про захист прав та інтересів особи встановлюється загальна позовна давність тривалістю у три роки, перебіг якого відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України , починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Відповідно до наведеного, позов позивачів в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах трьохрічного терміну з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. щомісяця в сумі 3926,70 грн. кожному.

Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Крім того, суд вважає, що до стягнення підлягає доплата до пенсії, як непрацюючим пенсіонерам, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ в межах річного терміну з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця по 13091,40 грн. кожному.

Кошти за ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Також відповідно до ст. 88 ЦПК України , суд вважає, що слід стягнути з відповідача 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. ст. 10, 15, 60, 81, 88, 212-215, 217 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_2, ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ - неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 3926,70 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_3 3926,70 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року .

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з рахунку № 25601312637, МФО 311647, відкритому у ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Житомир на користь ОСОБА_2 13091,40 грн. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області з рахунку № 25601312637, МФО 311647, відкритому у ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Житомир на користь ОСОБА_3 13091,40 грн. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення за період з 01 лютого 2009 року по 01 серпня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області судовий збір в сумі 81,93 гривень на користь держави.

Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнити від сплати судового збору на підставі п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

ОСОБА_2, ОСОБА_3 звільнені від сплати державного мита на підставі Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області 120 грн. понесених витрат за інформаційно- технічне забезпечення розгляду судом цивільної справи в солідарному порядку.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з отримання копії цього рішення.

Суддя: ОСОБА_1