м. Вінниця
25 червня 2015 р. Справа № 802/1595/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Крисько І. В.
без участі представника позивача:
за участю представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі
до: сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Кряж і К"
про: стягнення заборгованості
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось управління Пенсійного фонду України у Крижопільському районі (далі - УПФ України у Крижопільському районі) з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Кряж і К" (далі - СТОВ «Кряж і К») про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем за період січень - травень 2015 року не відшкодовано витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах пенсіонерці ОСОБА_2 в сумі 4030,25 грн. відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак від нього на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав надавши суду заперечення в якому зазначив, що 01.01.2015 року набав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року №71, яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, сільськогосподарських товаровиробників віднесено до платників єдиного податку 4 групи. Цим Законом встановлено, що платники, які перебували на фіксованому сільськогосподарському податку віднесено до платників єдиного податку 3 та 4 групи.
Починаючи з 2015 року СТОВ «Кряж і К», відповідно до змін в Податковому кодексі, отримало статус платника Єдиного податку 4-ої групи. Тому, на думку відповідача, товариство на сьогоднішній день, відповідає критеріям платників, наведеним в абзаці 4 п. 1 ст. 22 Закону України "Про збір на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", які звільнені від відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню враховуючи наступне.
СТОВ «Кряж і К» зареєстроване в УПФ України у Крижопільському районі і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 5).
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 працювала у СТОВ «Кряж і К» та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Даний факт не заперечувався і представником відповідача.
Згідно матеріалів 17.02.2015 року відповідачу вручено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії гр. ОСОБА_2, призначеної відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до п.«б»-«з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.7).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень даного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до вимог статей 1, 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, усі підприємства, незалежно від форми власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно пункту 1 статті 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
В той же час, з набранням чинності 01.01.2015 Закону України “Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” № 71 від 28.12.2014, з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок, та сільськогосподарських товаровиробників віднесено до 4 групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Отже, відповідно до змін в законодавстві, виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах для сільськогосподарських виробників не передбачено.
Враховуючи законодавчу невизначеність, та не внесення відповідних змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, страхувальники (роботодавці), які перебували на фіксованому сільськогосподарському податку, зобов'язані відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах врегульовано Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція).
Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п/п 6.5 п. 6 Інструкції).
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду України зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином, аналіз зазначених норм спростовує посилання відповідача зазначене в письмових запереченнях щодо безпідставності вимог УПФ України у Крижопільському районі.
Як видно із наданих до суду доказів, розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по пенсіонерці ОСОБА_2 С отриманий уповноваженим у відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (зворотній бік а. с. 7).
В контексті зазначеного, борг по невідшкодованих до Пенсійного фонду України фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період січень-травень 2015 року по пенсіонерці, яка працювала в СТОВ «Кряж і К» становить 4030,25 грн. Дана сума не заперечувалась представником відповідача.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги УПФ України у Крижопільському районі районі обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню, відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
адміністративний позов задовольнити.
Стягнути із сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Кряж і К" (вул. Куйбишева, 78, смт. Крижопіль, Крижопільський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 30803438) на користь Управління Пенсійного фонду України в Крижопільському районі заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за січень-травень 2015 року на загальну суму 4030 (чотири тисячі тридцять) грн. 25 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя./підпис/. ОСОБА_3
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: