Ухвала від 01.07.2015 по справі 286/1521/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"01" липня 2015 р. Справа № 286/1521/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "07" травня 2015 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови державного виконавця ,

ВСТАНОВИВ:

17.04.2015 Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області звернулося до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області в якому просило скасувати постанову від 16 квітня 2015 року про стягнення з нього виконавчого збору в розмірі 2040,00 грн. по виконанню виконавчого листа №286/3150/14а від 09.02.2015 року виданого Овруцьким райсудом.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 07 травня 2015 року позов Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про стягнення з боржника виконавчого збору задоволено повністю.

Скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 16 квітня 2015 року щодо стягнення з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконавчого збору в сумі 2040 грн. у виконавчому провадженні ВП № 46506225.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що суд першої інстанції при винесенні постанови діяв всупереч положенням Закону України "Про виконавче провадження", а саме з часу відкриття провадження у справі до цього часу судове рішення не виконане; виконавчий збір стягується незалежно від вчинення державним виконавцем заходів примусового виконання. Інструкція про проведення виконавчих дій, затверджена наказом Міністерства юстиції України №74/5 від 15.12.1999, та якою керувався суд першої інстанції втратила чинність згідно наказу МЮУ від 02.04.2012 за №512/5.

Позивач та представники сторін в судове засідання не з"явились, про день, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представників сторін, в порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 16.02.2015 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 286/3859/14а виданого Овруцьким районним судом 26.01.2015 року про зобов"язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_3 донарахування та виплату з 1 січня 2014 року: додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю у відповідності до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.

З постанови вбачається, що боржнику з моменту винесення постанови у строк до семи днів надано можливість виконати самостійно постанову. При не виконанні рішення в наданий для добровільного виконання строк виконання його в примусовому порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, пов"язаних з проведенням виконавчих дій.

З листів УПФ в Овруцькому районі № 2492/02 від 24.02.2015 року та № 5134/02 від 16.04.2015 року вбачається, що на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.02.2015 року за виконавчим листом № 286/3859/14а від 26.01.2015 року ОСОБА_3 було проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 34996,06 грн. Виплата нарахованих коштів не проведена у зв"язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.04.2015 року було винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору, якою стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконавчий збір у розмірі 2040,00 грн. у зв"язку з тим, що боржником у наданий строк виконавчий лист не виконано (а.с. 3).

Позивач, вважаючи таку постанову незаконною, звернувся до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.

Згідно з ч.1, ч.2 ст.17 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою, зокрема, виконавчі листи, що видаються судами.

Відповідно до ч.ч.2, 5 ст.25 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.

Згідно статті 28 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню чи поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення, за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавчий збір стягується в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки та виконання боржником рішення після закінчення строку для самостійного його виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача.

Відповідно до ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" у разі ненадання боржником у строки, встановлені ч.2 ст.25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Питання організації виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - рішення), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню, передбачені Інструкцією з організації примусового виконання рішень затвердженої Наказом Міністерства юстиції від 02.04.2012 № 512/5.

З аналізу вищенаведених норм вбачається наявність у боржника обов'язку добровільно виконати рішення у строк, встановлений державним виконавцем, та повідомити про таке виконання. Невиконання боржником рішення добровільно у встановлений державним виконавцем строк, останній зобов'язаний на наступний день після закінчення відповідних строків розпочати виконання рішення в примусовому порядку з застосуванням заходів, передбачених статтями 32 Закону України "Про виконавче провадження".

Разом із тим, сплив строку наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою, з якою законодавець пов"язує стягнення виконавчого збору з боржника. Виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо боржником в установлений для цього строк рішення добровільно не виконано, а державним виконавцем вчинено дії, спрямовані на примусове виконання.

Встановлено, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало рішення Овруцького районного суду, на підставі якого було видано виконавчий лист № 286/3859/14-а від 26.01.2015 року, частково, оскільки, як вбачається із його повідомлень на адресу відповідача, проведено лише перерахунок, в той час як у виконавчому листі зазначено іще й виплату.

Докази про проведення зі сторони відповідача будь-яких заходів по виконанню рішення суду в матеріалах справи відсутні. Зокрема, відсутні докази, щодо: встановлення ним відсутності поважності причин щодо невиконання рішення суду; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень та ін.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки державним виконавцем після відкриття виконавчого провадження не вчинялось жодних дій щодо примусового виконання рішення суду, до початку примусового виконання державним виконавцем отримано документальне підтвердження про часткове виконання рішення боржником із зазначенням причин його не виконання, постанова про стягнення виконавчого збору є неправомірною.

Відповідно до ст.71 КАС України, відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "07" травня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

3- відповідачу/відповідачам: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1,м.Житомир,10014

- ,