10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"01" липня 2015 р. Справа № 806/5721/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представника позивача Камінського А.Ф.,
представника відповідача Житкевич С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" березня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, скасування податкового повідомлення-рішення ,
22.12.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області в якому просило скасувати податкове повідомлення - рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 10.12.2014 року № 0009331501.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 березня 2015 року позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 10.12.2014 року № 0009331501.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що позивачем в порушення п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, ТОВ "ДАСТ" завищено суму бюджетного відшкодування за квітень 2014 року в сумі 356667 грн в частині від"ємного значення, яка сформована за рахунок коригування податкових зобов"язань у попередньому звітному періоді, а саме в березні 2014. Судом не взято до уваги той факт, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від"ємного значення, яка дорівнює сумі податку фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), а також та обставина, що 04.03.2015 у справі № 806/4846/14 відкрито касаційне провадження.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "ДАСТ" від"ємного значення різниці між сумою податкового зобов"язання та сумою податкового кредиту за квітень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень 2014 року, за результатами якої складено акт № 8240/06-25/15-01 від 09.12.2014 року (а.с.11-24).
Перевіркою встановлено, що від"ємне значення податку на додану вартість, яке виникло по декларації за березень 2014 року в розмірі 530081 грн. та яке в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року відображене по рядку 21.1 "значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного періоду" в частині 3566667 грн. виникло по причині коригування податкових зобов"язань в сторону зменшення у розмірі ПДВ 356667 грн по взаємовідносинах з ТОВ "Базис-А" внаслідок повернення попередньої оплати.
Відмовляючи в праві на бюджетне відшкодування, відповідач виходив з того, що внаслідок проведення коригування позивачем податкових зобов"язань в сторону зменшення ПДВ у розмірі 356667 грн. по взаємовідносинах з ТОВ "Базис-А" внаслідок повернення попередньої оплати не може приймати участі у розрахунку суми бюджетного відшкодування.
В порушення п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України позивачем ТОВ "ДАСТ" завищено суму бюджетного відшкодування за квітень 2014 року на 356667 грн.
За наслідками проведеної перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення від 10.12.2014 року № 0009331501, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування в розмірі 356667 грн.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
Встановлено, згідно договору на поставку кукурудзи №0117від 17.01.2014 було отримано від ТОВ "Базис-А" 30.01.2014 та 31.01.2014 передоплату за товар на загальну суму 1240000 грн. у тому числі ПДВ в сумі 356666,67 грн.
Отримана в січні 2014 року від ТОВ "Базис-А" (покупця) попередня оплата в сумі 2140000 грн. в т.ч. ПДВ в сумі 356666,67 грн. була повернута позивачем у березні 2014 року.
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України, суми податкових зобов"язань та податкового кредиту постачальника та отримувача в такому випадку підлягають відповідному коригуванню.
Відповідно з п. 192.3 цієї ж статті результат перерахунку податкових зобов"язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації,
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Встановлено, що позивач відобразив в декларації за березень 2014 коригування податкових зобов"язань в сторону їх зменшення на 356666,67 грн., що підтверджено актом перевірки.
Судом також встановлено, що ТОВ "ДАСТ" подано до Житомирської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2014 року з додатками, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 530081 грн.(а.с.97-99).
Згідно акту Житомирської ОДПІ №4128/06-25/15 01 від 25.06.2014 року про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ «ДАСТ» від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за квітень 2014 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень 2014 року при відображенні ТОВ «ДАСТ» у декларації за квітень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 530081,00 грн. порушень не встановлено (а.с.67).
За наслідками проведеної позапланової документальної виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2012 р.р. та з питань бюджетною відшкодування податку па додану вартість, заявленого позивачем за квітень 2014 року, про що було складено акт перевірки №5406/06-25-22-01/33178070/0100 від 03.09.2014 року, відповідачем встановлено, що ТОВ «ДАСТ» не має право на отримання суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації та квітень 2014 року на 356 667,00 грн. та що товариством занижено податок на додану вартість за серпень 2012 року на 5790,00 грн. (а.с.84).
За результатами розгляду заперечень позивача на акт виїзної позапланової документальної перевірки від 03.09.2014 року №5406/06-25-22-01/33178070/0100, відповідачем було враховано заперечення та складено податкове повідомлення-рішення №0001852201 від 25.09.2014 року лише про донарахування зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 5790,00 грн. та штрафної санкції в сумі 1448,00 грн.
Отже відповідач погодився із наявністю у позивача права на отримання суми бюджетного відшкодування по декларації за квітень 2014 року на суму 356667,00 грн. та повторною перевіркою відповідач підтвердив, що позивач має право на отримання суми бюджетного відшкодування податку па додану вартість по декларації за квітень 2014 року на 530081,00 грн.
Крім того встановлено, що з метою реалізації свого права на отримання бюджетного відшкодування ТОВ "ДАСТ" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, про стягнення 5052294.00 грн. бюджетного відшкодування (справа №806/4846/14).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року по справі №806/4846/14, адміністративний позов ТОВ "ДАСТ" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області № 0006851501 від 06.10.2014 року, зобов'язано Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області висновок із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" з бюджету за березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00 грн.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 року по справі №806/4846/14 постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2014 року в частині зобов"язання Житомирської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області підготувати та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню Товариству з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" з бюджету за березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00 грн. скасовано прийнято в цій частині нову постанову, якою стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість березень-червень 2014 року у загальному розмірі 5052294,00 грн.
Вказане рішення набрало законної сили.
Встановлено, що адміністративним судом розглядалися обставини наявності підстав для здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість позивачеві за квітень 2014 р. в сумі 356 667,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Товариством з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" за наслідками коригування була правомірно утворена сума від"ємного значення з податку на додану вартість з урахуванням якої і була сформована сума задекларованого позивачем бюджетного відшкодування в декларації з податку на додану вартість за квітень 2014 року, а відтак зазначена сума підлягає бюджетному відшкодуванню.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про скасування податкового повідомлення - рішення від 10.12.2014 року №0009331501, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування в розмірі 356667 грн. з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" березня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" липня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДАСТ" вул.Крошенська,51,м.Житомир,10031
3 - представник позивача -Камінський Анатолій Францович АДРЕСА_1
4- відповідачу/відповідачам: Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
- ,