10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"30" червня 2015 р. Справа № 286/1410/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" квітня 2015 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу,
,
Овруцький районний суд Житомирської області постановою від 28.04.2015 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнив.
Скасував постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 09.04.2015р. щодо накладення на Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області штрафу у виконавчому провадженні ВП №45606225.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з"ясування обставин справи, невідповідність висновків обставинам справи, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначає, що судом не враховано, що боржником рішення суду виконано тільки частково, а саме: проведено перерахунок пенсії згідно ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга задоволенню не підлягає, враховуючи таке.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, в якому просить визнати незаконними дії державного виконавця та скасувати постанову про накладення штрафу від 09.04.2015 року, мотивуючи тим, що обставина невиконання позивачем судового рішення, яка зумовила прийняття відповідачем оскаржуваної постанови, має місце з поважних причин, що відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження» виключає накладення штрафу на боржника.
Позивач вважає дії державного виконавця щодо прийняття постанови про накладення на нього штрафу за невиконання судового рішення незаконними, а саму постанову такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем, як боржником за виконавчим документом, на виконання судового рішення своєчасно донараховано стягувачу суму грошових коштів, однак виплати пенсій не здійснено з поважних причин. Виплата пенсій здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, проводиться органами Пенсійного фонду України з виділених бюджетних асигнувань для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством; проте на даний час бюджетного фінансування на виплату доплати за рішеннями судів із соціальних питань з Державного бюджету України не надходило.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.02.2015 року відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №286/3859/14-а виданого Овруцьким районним судом 26.01.2015 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 донарахування та виплату з 1 січня 2014 року: додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою», виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Листом від 24.02.2015 року №2492/02 позивач повідомив відповідача, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.01.2014р. по 02.08.2014р. у відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 34996,06 грн..
09.04.2015 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області винесено постанову про накладення штрафу ВП №46506225, якою на підставі ст.ст.11,89 Закону України «Про виконавче провадження» за невиконання рішення Овруцького районного суду Житомирської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 донарахування та виплату з 1 січня 2014 року: додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 50% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно; пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою», виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 6-ти мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, на боржника - Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі накладено штраф в розмірі 680,00 грн..
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідно до ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» відсутні правові підстави для накладення на боржника, позивача у цій справі, штрафу за невиконання рішення про зобов'язання боржника вчинити певні дії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції.
Так, згідно з ст.75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження (ч.1). У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону (ч.2).
Згідно з ч.1 ст.89 вказаного Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, постанова про накладення штрафу на боржника може бути винесена лише з підстав невиконання рішення суду без поважних причин.
Як вже зазначалось, в листі від 24.02.2015 року № 2492/02 позивач повідомив відповідача, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.01.2014р. по 02.08.2014р. у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 34996,06 грн. В позовній заяві УПФУ в Овруцькому районі Житомирської області вказало про те, що на даний час бюджетного фінансування на виплату доплати за рішеннями судів із соціальних питань з Державного бюджету України не надходило. Відсутність бюджетного фінансування проведення виплат в розмірі, визначеному судовим рішенням та повноважень ДВС щодо здійснення примусовог8о виконання даної категорії судових рішень свідчать про існування поважних причин для невиконання такого рішення.
Отже, рішення суду не виконано з поважних причин, а тому відсутні правові підстави для накладення на боржника, позивача у цій справі, штрафу за невиконання рішення про зобов'язання боржника вчинити певні дії.
Відповідач не спростував доводів позивача та не довів правомірності дій державного виконавця і винесеної ним оскаржуваної постанови.
Верховний Суд України в своїй постанові від 24 березня 2015 року вказав, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (реєстраційний номер рішення 43974736).
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Постанову суду від 28.04.2015р. слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "28" квітня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
3- відповідачу/відповідачам: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний,1,м.Житомир,10014
- ,