30 червня 2015 р. Справа № 876/1632/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Долинської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Долинської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування фінансових санкцій,-
В листопаді 2014 року позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1В.) звернувся в суд з позовом до Долинської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі - Долинська ОДПІ), в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.11.2014 року №0001402100 форми «С» та рішення про застосування фінансових санкцій від 17.11.2014 року №0000032220.
В обґрунтування своїх вимог покликався на те, що працівниками Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку в магазині, що знаходиться м. Долина по вул. Торгова, 6, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність. За результатами перевірки, на підставі встановлених порушень відображених у акті перевірки за № 090166 від 29.10.2014 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 17.11.2014 року №0001402100 форми «С», яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 9 521,96 грн. та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій в сумі 10 000 грн. від 17.11.2014 року №0000032220. Вважає такі рішення необґрунтованими та просить суд визнати їх протиправними та просить скасувати.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Долинської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області від 17.11.2014 року №0001402100 форми «С». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, Долинська ОДПІ оскаржила її в апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог посилається на те, що відповідно до норм чинного законодавства на підставі проведеної перевірки, Долинська ОДПІ правомірно прийняла податкове повідомлення-рішення від 17.11.2014 року №0001402100 форми «С» та рішення про застосування фінансових санкцій від 17.11.2014 року №0000032220, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 19 521,96 грн.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду справи не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до п.п. 1, 2, ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, 22.10.1997 року позивач зареєстрований Долинською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як фізична особа-підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 В00 № 474271.
28.10.2014 року працівниками Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області проведено фактичну перевірку в магазині, що знаходиться м. Долина по вул. Торгова, 6, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність, про що складено акт за № 090166 від 29.10.2014 року.
Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пунктів 11, 12 статті 3, статті 6 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР, пункту 177.10 статі 177 Податкового кодексу України та постанови КМУ «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» , а саме порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (не відображено облік товарних запасів за місцем їх реалізації у книзі обліку доходів та витрат на суму 4 718,48 грн.; не забезпечено проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, ціни товарів, обліку їх кількості; продаж алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на даний напій, а саме: відповідно до накладних № 6531 та № 6533здійснено реалізацію кінцевому споживачу три пляшки горілки «Зелений день» по ціні 46,60 грн. за пляшку, при мінімальній роздрібній ціні - 48,86 грн. за пляшку.
За наслідками проведеної перевірки, що викладені у висновках вищевказаного акту, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 17.11.2014 року №0001402100 форми «С», яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 9 521,96 грн. та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 17.11.2014 року №0000032220 в сумі 10 000 грн.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон), дія якого поширюється на усіх суб»єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб»єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
У відповідності до п. 11, 12 статті 3 Закону суб»єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов»язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Також статтею 6 цього Закону встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб»єктів малого підприємництва. Обов»язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Статтею 17 Закону передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб»єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі п»яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Статтею 20 Закону встановлено, що до суб»єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність затверджена наказом Міністерства доходів та зборів від 16.09.2013 року №481.
Також цим наказом Міндоходів і зборів затверджено Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.
У відповідності до підпункту 6 пункту 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування до графи 6 заноситься сума витрат, яка документально підтверджена та безпосередньо пов»язана з отриманням доходу за підсумками дня.
Згідно положень підпункту 5 пункту 6 Порядку, самозайняті особи заносять до графи 5 реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов»язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.
Оскільки товар згідно накладних не був оплачений постачальникам, тому ФОП ОСОБА_1 не заніс інформацію по вказаних операція до Книги обліку доходів і витрат, книга обліку доходів та витрат не передбачає ведення обліку товарних запасів, товарні запаси облікувалися накладними, то висновок суду першої інстанції щодо безпідставності та неправомірності винесення податкового повідомлення-рішення №0001402100 форми «С» від 17.11.2014 року.
Також перевіркою встановлено, що позивачем здійснено реалізацію кінцевому споживачу три пляшки горілки «Зелений день» по ціні 46,60 грн. за пляшку, при мінімальній роздрібній ціні - 48,86 грн. за пляшку.
Постановою КМУ «Про внесення змін у додаток до постанови КМУ від 30.10.2008 року № 957» від 11.06.2014 року № 177 затверджено розмір мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, а також закріплений спосіб розрахунку мінімальних цін, на основі наведених у Постанові даних.
Згідно положень підпункту 9 пункту 2 розділу І ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо посилення контролю за обігом підакцизних товарів та уточнення окремих податкових норм» від 12.08.2014 року внесено зміни до 13 абзацу частини 2 статті 17 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Вказані зміни до Закону набрали чинності з 04.09.2014 року - наступного дня після опублікування у газеті «Голос України».
Відповідно до абзацу 13 частини 2 статті 17 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами внесеними ЗУ від 12.08.2014 року), до суб»єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000 гривень.
Таким чином, з 04.09.2014 року за вчинення даного порушення до суб»єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу не менше 10 000 грн.
З огляду на наведене, суд дійшов правильного висновку , що рішення №0000032220 від 17.11.2014 року про застосування фінансових санкцій до позивача в розмірі 10 000 грн. прийнято контролюючим органом у відповідності до вимог норм чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Долинської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року у справі №809/3976/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
ОСОБА_2