Ухвала від 30.06.2015 по справі 567/404/15-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Венгерчук А.О.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"30" червня 2015 р. Справа № 567/404/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Витрикузі В.П. ,

за участю сторін:

представників позивача- Плакса В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області на постанову Острозького районного суду Рівненської області від "05" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області ДП НАЕК "Енергоатом" ВП "Хмельницька атомна електростанція" про визнання протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ДП НАЕК "Енергоатом" ВП "Хмельницька атомна електростанція" про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 23 березня 2015 року за №796/04 про відмову в перерахунку позивачу пенсії та зарахування періоду роботи з 26.06.1995 року по 28.02.2000 року до пільгового стажу за списком №1 та зобов'язання відповідача зарахувати період роботи з 26.06.1995 року до 28.02.2000року до пільгового стажу за списком №1 з 07 жовтня 2014року.

Постановою Острозького районного суду Рівненської області від 05 травня 2015 року позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області від 23 березня 2015 року про відмову в перерахунку пенсії та зарахуванні ОСОБА_3 період роботи з 26.06.1995 року по 28.02.2000року до пільгового стажу за Списком №1 розділу XXIV підрозділ 12406000-17541. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області зарахувати ОСОБА_3 період роботи з 26.06.1995 року по 28.02.2000року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування 4 розряду лабораторії наладки систем вентиляції цеху вентиляції та кондиціювання в ДП НАЕК "Енергоатом" ВП "Хмельницька АЕС" до пільгового стажу за Списком №1 розділу XXIV підрозділ 12406000-17541 та здійснено перерахунок пенсії з моменту її призначення - з 07.10.2014 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що суд безпідставно зарахував період роботи з 26.06.1995 року по 28.02.2000 року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування до Списку №1.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 07 жовня 2014 року позивач звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області про призначення пільгової пенсії згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 28 вересня 2011 року відповідно до Списку №1.

Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області листом від 23 березня 2015 року повідомило позивача, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх винесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року. Відповідач вказував, що немає підстав зарахувати період роботи з 26.06.1995 року по 28.02.2000 року на посаді слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування до Списку №1, оскільки атестація робочого місця на підприємстві не проводилась.

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду із правовою позицією суду першої інстанції погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Як вбачається із матеріалів справи 06 квітня 1992 року на ВП «Хмельницька АЕС» була проведена атестація робочого місця слюсаря з ремонту реакторно-турбінного устаткування ЦВіК ВП Хмельницької АЕС, за результатами якої встановлено особливо шкідливі умови праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку № 1 з наданням пільг і компенсацій.

Колегія суддів зазначає, що атестація була проведена на підставі постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 15 серпня 1985 року № 783 «О широком проведении аттестации рабочих мест и их рационализации в промышленности и других отраслях народного хозяйства», постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 16 вересня 1985 року № 348 «Про подальший розвиток і підвищення ефективності проведення атестації робочих місць і їх раціоналізації в промисловості та інших галузях народного господарства».

На час прийняття 01 серпня 1992 року постанови Кабінету Міністрів України № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», п'ятирічний термін дії атестації, проведеної 06 квітня 1992 року не сплинув, а тому відповідачу необхідно було врахувати результати цієї атестації при розгляді заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах.

ОСОБА_3 працював повний робочий день у ВП "Хмельницька АЕС"ДП НАЕК "Енергоатом" за посадою слюсар з ремонту реакторно-турбінного устаткування лабораторії наладки систем вентиляції, що відповідно до наказу №1270к від 29.12.1999 року передбачена Списком №1.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Це означає, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного п'ятирічного періоду роботи у несприятливих умовах праці відповідне право впродовж цього періоду повинно бути підтверджено результатами атестації робочих місць за умовами праці. У разі підтвердження цього права за результатами атестації до пільгового стажу зараховується весь період роботи , тобто період до дати проведення атестації робочих місць і подальший період роботи впродовж 5 років після проведеної атестації, за умови, що впродовж цього часу не змінювалось виробництво, робота, професія, посада, місце, умови праці працівника, що дають йому право на пільгову пенсію.

Відповідно до пояснень третьої особи на стороні позивача та наявних у справі доказів у спірний період роботи ОСОБА_3 у ВП Хмельницької АЕС умови та характер праці докорінно не змінювалися. Оскільки технологічний процес та устаткування, яке він обслуговував, є потенційним джерелом шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, згідно з наказами по підприємствах він щорічно проходив медичні огляди на отримання та підтвердження права роботи з устаткуванням, яке він обслуговував.

24.09.2001року Державною експертизою умов праці по Хмельницькій області за погодженням з Головним Державним санітарним лікарем Хмельницької області у відповідності до наказу №205 Міністерства праці та соціальної політики України від 21.08.2000року "Про затвердження роз'яснення про проведення атестації робочих місць за умовами праці в окремих випадках", погодженого з Міністерством охорони здоров'я ВП "Хмельницька АЕС"ДП НАЕК "Енергоатом" надано дозвіл №11-3630 на продовження терміну дії атестації робочих місць.

З огляду на зазначені положення законодавства та фактичні обставини справи, проведена ВП "Хмельницька АЕС"ДП НАЕК "Енергоатом" атестація робочого місця позивача та отриманий дозвіл на продовження терміну дії такої атестації поширює свою дію на спірний період роботи позивача

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Острозького районного суду Рівненської області від "05" травня 2015 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Острозькому районі Рівненської області пр-т Незалежності, 9,м. Острог,Рівненська область,35800

4-третій особі: ДП НАЕК "Енергоатом" ВП "Хмельницька атомна електростанція" - вул.Енергетиків,20,м. Нетішин,Хмельницька область,30100,