Постанова від 01.07.2015 по справі 521/3437/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 521/3437/15-а

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Жуган Л.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусик А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 15.04.2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 15.04.2015 року позов задоволено. Визнано неправомірним дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси призначити, нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 21.08.2012 року.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права , що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках 2 (другої) категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.04.1993 р., виданим Одеською облдержадміністрацією.

Згідно довідки Виробничого об'єднання «Краян» №818 від 04.03.1993 року вбачається, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населеному пункті Чорнобиль в період з 23.10.1986 року по 04.12.1986 року та йому була виплачена заробітна плата в 3,5 кратному розмірі на підставі відомості №4212 від 12.01.1987 року (наказ №411 від 21.10.1986 року). Зазначена довідка була видана для пред'явлення комісії райдержадміністрації по визначенню статусу громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Виробничим об'єднанням важкого кранобудування ім. Січневого повстання для пред'явлення в Малиновський райвиконком було видано довідку за №424 від 02.02.1993 року, згідно якої ОСОБА_1 за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по ВО «Краян» була виплачена додаткова заробітна плата по відношенню до звичайного заробітку в 3.5 рази за 38 робочих днів в 1986 році та за 15 робочих днів в 1987 році.

Відповідно до довідки Виробничого об'єднання «Краян» №191 від 19.01.1993 року також вбачається, що за записами в журналі обліку відряджень по ВО «Краян» за 1986-1987 роки об'єднання підтвердило, що згідно наказу генерального директора по об'єднанню ОСОБА_1 був у відрядженні в Чорнобилі у вищезазначені періоди часу.

Згідно довідки ВАТ «ХК «Краян» за №74 від 03.09.2012 року вбачається, що позивач в періоди часу з 23.10.1986 року по 04.12.1986 року, та з 07.06.1987 року по 21.06.1987 року був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС №14970378 від 29.12.1987 року, і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС №665-195 від 05.06.1986 року, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року.

21.08.2012 року позивач звернувся до УПФУ в Малиновському районі м. Одеси із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням УПФУ в Малиновському районі м. Одеси №11270 від 08.10.2012 року було відмовлено у призначенні пенсії за відсутності первинних документів, які б підтверджували період його роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС безпосереднього в зоні відчуження, а саме відсутність на ВАТ «ХК «Краян» документів, які підтверджують роботу у зоні відчуження, та на підставі яких була видана довідка ВАТ «ХК «Краян» №74 від 03.09.2012 року, тому ця довідка не була врахована при вирішенні питання призначення пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивачем було надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на отримання пенсії відповідно до ст. ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зазначає наступне.

Так, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям осіб провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно абз. 7 п. п. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 дійсно знаходився у відрядженні на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому висновок управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про наявність підстав для відмови у призначенні пенсії не є правомірним.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції знаходить обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для призначення позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який працював в зоні відчуження незалежно від кількості робочих днів, що передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Також колегія суддів вважає, що відсутність певних первинних документів у ВАТ «ХК «Краян», про підтвердження періодів роботи позивача з ліквідації аварії на ЧАЕС, не є підставою вважати невстановленим факт такої роботи позивача, оскільки періоди його роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження підтверджуються наявними в матеріалах справи належними письмовими доказами.

Однак, позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами за період з 21.08.2012 року по 03.09.2014 року.

Так, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач звернувся до суду лише 04.03.2015 року. При цьому протягом 2012-2015 років йому було відомо про порушення його права.

Судова колегія звертає увагу також на те, що Законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі щомісячних пенсійних виплат в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує особа в разі досягнення нею передбаченого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В даному випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок).

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 частково.

Керуючись ст. ст.183-2, 195,197,198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси задовольнити частково.

Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 15.04.2015 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірним дії управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 04.09.2014 року.

В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси призначити, нарахувати та виплатити пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 21.08.2012 року по 03.09.2014 року залишити без розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно та касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик