Справа № 822/763/15
Головуючий у 1-й інстанції: Лабань Г.В.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
25 червня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Сокольвак Ю.В.,
представника позивача: Вівсяника Андрія Мирославовича;
представника відповідача: Коваль Інни Ігорівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Атонмаш" до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ТОВ "Завод Атонмаш" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року даний позов задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд її задовольнити.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив суд залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод "Атонмаш» зареєстроване в якості юридичної особи Красилівською РДА 21.11.2006 року. Свідоцтво про державну реєстрацію СПД - ЮО від 21.11.2006 року №16601020000000374. Основними видами діяльності товариства є виробництво радіаторів та котлів центрального опалення, виробництво інших машин та устаткування загального призначення, виробництво автомобіля, виробництво автомобільних кузовів, причепів та напівпричепів, неспеціалізована оптова торгівля.
Згідно Податкового кодексу України, відповідно до наказу Красилівської ОДПІ від 13.01.2015 року №15 та згідно повідомлення уповноваженого банку - ПАТ "ПУМБ" від 05.12.2014 року, запиту про надання інформації відповідачем була проведена позапланова невиїзна перевірка ТОВ "Завод "Атонмаш" (код ЄДРПОУ 34543250) з питань своєчасності проведення розрахунків по експортному контракту 01.03.2014 року № 1/14 з фірмою ЕКОСЕNТR SP.Z.O.O., за період з 20.08.2014р. по 13.01.2015р.
Перевіркою встановлено порушенням нерезидентом строків оплати товару та порушення граничних строків, в зв'язку з чим ТОВ "Завод "Атонмаш" порушено ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», зі змінами та доповненнями, п.1 Постанови НБУ "Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті", п.1 Постанови НБУ "про врегулювання ситуації на валютному ринку, п.1 Постанови НБУ "Про врегулювання ситуації на грошово - кредитному та валютному ринку" в частині дотримання 90- денного строку надходження валютних коштів за експортований товар по контракту №1/14 від 01.03.2014 року:
- в сумі 79810,0 польських злотих на 56 днів;
- в сумі 66280,0 польських злотих на 54 дні;
- в сумі 71225,0 польських злотих на 47 днів;
- в сумі 77060,0 польських злотих на 46 днів;
На підставі акту перевірки ТОВ "Завод "Атонмаш" від 22.01.2015 року №31/22/34543250 Красилівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми «У» 13.02.2015р. № 0000062201, яким нарахована пеня за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД в розмірі 201 410,88 грн. згідно з ст.4 ЗУ "Про порядок здійснення розрахунків іноземній валюті".
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив із його обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що 01.03.2014 року між ТОВ "Завод "Атонмаш" як постачальником з одного боку і ЕКОСЕNТR SP.Z.O.O. (товариство з обмеженою відповідальністю "Екоцентр", республіка Польща), як одержувачем з іншого боку, в м. Красилів, Хмельницька область, Україна був укладений договір поставки деталей № 1/14, згідно п. 1.1. якого Постачальник зобов'язується поставляти Одержувачу на умовах цього Договору елементи конструкцій котлів па твердому паливі, іменовані далі Товаром (корпусу котлів та інші елементи котлів), згідно і відповідно до наданої Одержувачем технічною документацією, зазначеною в Додатку № 1 до цього Договору.
Відповідно до п. 1.2. Договору, Одержувач зобов'язується оплатити Постачальнику Товар на умовах цього Договору відповідно до узгоджених цінами, вказаними в Додатку № І до цього Договору.
Згідно п. 2.1. Договору, ціни на Товари, що поставляються за цим Договором, вказані в Додатку № 1 до цього Договору.
Загальна оціночна вартість цього Договору становить 5 000 000,00 польських злотих (п. 2.5. Договору). Валютою платежу є злоті Польщі (п. 2.7. Договору).
Поставка Товару здійснюється на умовах РСА м Красилів, Україна (редакція Інкотермс 2010 року) (п. 3.1. Договору).
Порядок оформлення замовлень і термін поставки Товару позначений Сторонами в розділі 4 Договору. Положеннями п, 5.1. Договору встановлено, що Отримувач проводить оплату за поставлений Товар наступним чином:
- за товар, поставлений в період березень-червень 2014 року - протягом 80 (вісімдесят) календарних днів від дати на митному штампі (дати дозволу української митниці на експорт партії Товару) на інвойсі (рахунку-фактури);
- за товар, поставлений в період липень-грудень 2014 року - протягом 45 (сорок п'ять) календарних днів від дати на митному штампі (дати дозволу української митниці на експорт партії Товару) на інвойсі (рахунку-фактури).
Умови за кількістю, комплектації і якості Товару визначені Сторонами Контракту в розділі 7 Договору. За правилами п. 9.3. Договору, у разі прострочення оплати Одержувачем вартості поставленого Товару згідно п. 5.1. цього Договору, Одержувач повинен сплатити штраф, в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості не оплаченого в строк Товару за кожен день прострочення.
Згідно з умовами п. 10.1. Договору, всі розбіжності, що виникають у зв'язку з цим Договором, будуть вирішуватися шляхом переговорів між Сторонами.
У тому випадку, якщо сторони не дійдуть згоди, як сказано вище, спір підлягає розгляду в компетентному суді України (п. 10.2. Договору).
Положеннями п. 12.5. Договору, передбачено, що з питань, не врегульованих даним Договором, застосовуються положення українського законодавства, зокрема Цивільного кодекс.
Відповідно до п. 12.7. Договору, термін дії даного Договору з дня підписання до 31 грудня 2015 року.
На виконання вимог вище вказаного контракту ТОВ "Завод "Атонмаш" було здійснено поставку товару згідно наступних вантажно-митних декларацій.
1) Згідно виписаної вантажно-митної декларації №400050000/2014/010180 від 20.08.2014 року ТОВ "Завод "Атонмаш" було здійснено експорт продукції (частини до сталевих газових побутових водогрійних котлів для центрального опалення) на суму 79810,00 польських злотих. Граничний термін надходження валютної виручки по даній МД - 18.11.2014 року. Станом на 13.01.2015р. на рахунок ТОВ "Завод "Атонмаш" надходили.
За період з 19.11.2014 року заборгованість становить 79810,00 польських злотих. Прострочення становить 56 днів.
2) Згідно виписаної вантажно-митної декларації № 400050000/2014/010285 22.08.2014 року ТОВ "Завод "Атонмаш" було здійснено експорт продукції (частин сталевих газових побутових водогрійних котлів для центрального опалення) на суму 66280,00 польських злотих. Граничний термін надходження валютної виручки по даній МД - 20.11.2014 року. На рахунок ТОВ "Завод "Атонмаш" кошти не надходили.
За період з 21.11.2014 року заборгованість становить 66280,00 польських злотих. Прострочення становить 54 дні.
3) Згідно виписаної вантажно-митної декларації № 400050000/2014/010514 29.08.2014 року ТОВ "Завод "Атонмаш" було здійснено експорт продукції (части сталевих газових побутових водогрійних котлів для центрального опалення) на суму 71225,00 польських злотих. Законодавчо встановлений граничний термін надходження валютної ви по даній МД - 27.11.2014 року.
На рахунок ТОВ "Завод "Атонмаш" кошти не надходили.
За період з 28.11.2014 року заборгованість становить 71225,00 польських злотих. Прострочення становить 47 днів.
4) Згідно виписаної вантажно-митної декларації № 400050000/2014/010592 30.08.2014 року ТОВ "Завод "Атонмаш" було здійснено експорт продукції (частини сталевих газових побутових водогрійних котлів для центрального опалення) на суму 77060,00 польських злотих. Законодавчо встановлений граничний термін надходження валютної ви по даній МД - 28.11.2014 року. На рахунок ТОВ "Атонмаш" кошти не надходили.
За період з 29.11.2014 року заборгованість становить 77060,00 польських злотих. Прострочення становить 46 днів.
28.10.2014 року між ТОВ "Завод "Атонмаш" та ЕКОСЕNТR SP.Z.O.O. укладено Доповнення до контракту №1/14 від 01.03.2014 року, в якому збільшено термін оплати товару у зв'язку з технічними недоліками в виробництві продукції.
ЗУ № 5480-УІ від 06.11.2012 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» статтю 2 ЗУ «Про Національний банк України» доповнено частиною четвертою, відповідно до якої Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
За змістом ч. 1, 2 ст. 6 ЗУ «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» строки, зазначені у статтях 1 і 2 цього Закону або встановлені Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, можуть бути продовжені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, у разі виконання резидентами операцій за договорами виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, тендерної поставки, гарантійного обслуговування, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення.
Порядок віднесення операцій резидентів до зазначених у частині першій цієї статті та умови видачі висновків на перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 4, 5, 7, 9, 10 Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1409 від 29.12.2007 року, для одержання висновку резидент подає Мінекономіки такі документи: 1) складений у довільній формі лист-звернення, що містить дані про стан виконання зовнішньоекономічного договору (контракту) на момент звернення, із зазначенням суми заборгованості та обґрунтуванням необхідності продовження встановленого строку на певний період; 2) засвідчені в установленому порядку копії: зовнішньоекономічного договору (контракту), в якому зазначаються адреса та банківські реквізити іноземних контрагентів. Якщо договір укладено іноземною мовою, заявник додає його переклад на українській мові; свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - резидента; документів, що підтверджують здійснення зовнішньоекономічної операції, зокрема платіжних банківських документів, довідок банків, вантажних митних декларацій, коносамента, актів приймання-передачі товару (виконання робіт, надання послуг).
Датою подання документів, на підставі яких видається висновок, вважається дата їх реєстрації в Мінекономіки.
Мінекономіки розглядає подані резидентом документи протягом 10 робочих днів після їх реєстрації і видає висновок або письмово відмовляє у його видачі із зазначенням підстави.
У видачі висновку може бути відмовлено в разі: 1) подання резидентом документів: з порушенням вимог, зазначених у пункті 4 цього Порядку; що містять недостовірну інформацію; після закінчення встановлених строків; 2) невідповідності поданих резидентом документів законодавству.
У разі усунення недоліків, що стали підставою для відмови у видачі висновку, резидент може повторно подати документи для його отримання. При цьому строк розрахунків може бути продовжено, починаючи з дати реєстрації в Мінекономіки повторно поданих документів.
21.11.2014 року ТОВ "Завод"Атонмаш" звернулось до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (Департаменту зовнішньоекономічної діяльності) з клопотанням про продовження строків розрахунків.
29.12.2014 року позивачем надіслано Мінекономрозвитку України додаткову інформацію до листа від 24.11.2014 року з проханням надати висновок по експортним операціям згідно інвойсам на термін дії контракту №1/14 від 01.03.2014 року.
31.12.2014 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України на звернення товариства видало Висновок №1359 щодо продовження строків розрахунку за експортною зовнішньоекономічної операцією, в якому продовжив строки розрахунків за контрактом №1/14 від 01.03.2014 року на суму 5000000,00 польських злотих, в якому серед інших продовжено строки по розрахунках:
- 79 810,00 польських злотих з 30.12.2014 року до 20.02.2015 року;
- 66 280,00 польських злотих з 30.12.2014 року до 20.02.2015 року;
- 71 225,00 польських злотих з 30.12.2014 року до 20.02.2015 року;
- 77 060,00 польських злотих з 30.12.2014 року до 20.02.2015 року.
Наведене підтверджується документами наявними в матеріалах справи.
Враховуючи вище зазначене, суд приходить до висновку, що позивачем не заперечується пропущення строків розрахунків, проте ними вжиті заходи для їх продовження.
Крім того, суд звертає увагу податкового органу, що згідно ч.11 Порядку продовження строків розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, про видачу висновку Мінекономрозвитку інформує протягом п'яти робочих днів з дня його видачі Національний банк та ДПС.
Як слідує зі змісту Висновку №1359 від 31.12.2014 року, його копії були надіслані Національному банку України та Державній податковій службі України.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідач на час проведення перевірки був проінформований про наявність Висновку №1359, яким ТОВ "Завод "Атонмаш" продовжено строки розрахунків за експортною зовнішньоекономічною операцією, а тому податкове повідомлення - рішення є неправомірним та винесено передчасно.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 02 липня 2015 року.
Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович
Судді Боровицький Олександр Андрійович
Сушко Олег Олександрович