22 червня 2015 року Справа № 876/10850/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку в якому просила визнати відмову в перерахунку пенсії незаконною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням виплат (доходу), з яких фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 жовтня 2014 року позов задоволено, визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку щодо перерахунку призначеної у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 пенсії державного службовця з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4758,73 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на суму 7511,95 грн., матеріальної допомоги на заготівлю сільськогосподарських продуктів на суму 200 грн., грошової винагороди за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади на суму 1786,87 грн., індексації в розмірі 70,68 грн., грошової винагороди з нагоди 55-річчя від дня народження в розмірі 1263,45 грн., грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі 3730 грн., зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку з 01 березня 2014 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію державного службовця у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 4758,73 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на суму 7511,95 грн., матеріальної допомоги на заготівлю сільськогосподарських продуктів на суму 200 грн., грошової винагороди за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади на суму 1786,87 грн., індексації в розмірі 70,68 грн., грошової винагороди з нагоди 55-річчя від дня народження в розмірі 1263,45 грн., грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі 3730 грн.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що ОСОБА_1 призначена з 02.07.2001 року пенсія відповідно до спеціального закону з пенсійного забезпечення, а саме ст. 37 Закону України «Про державну службу». Структура заробітної плати державного службовця передбачена ст. 33 даного Закону, яка включає чіткі складові: посадові оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру. Вказаним Порядком встановлено, що пенсійні виплати індексуються у встановленому законом порядку. Вимоги позову щодо проведення перерахунку та врахування при призначенні пенсії щомісячної індексації є безпідставним.
Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на заготівлю сільськогосподарських продуктів не належать до інших надбавок, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та грошові винагороди не включається у структуру заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії державного службовця. Тому при визначенні розміру призначеної пенсії обгрунтовано не були враховані ці виплати.
Згідно ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок раніше призначених пенсій державним службовцям здійснюється в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за вказаним Законом. Даний перелік є вичерпний, тому на сьогодні немає законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача.
Згідно п. 5 постанови КМУ №865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
На момент звернення позивача за перерахунком пенсії відсутні підстави для такого перерахунку, визначені ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», заява встановленого зразка та довідка визначеної форми до управління ПФУ в м. Луцьку не подавались.
Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено форму довідки, в якій передбачено «Інші виплати» (набрала чинності з 04.03.2011 року).
Додана до позову довідка № 168 від 04.03.2014 року не відповідає формі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»
Також апелянт вважає, що судом не враховано, що на момент звернення позивача до управління ПФУ в м. Луцьку (14.03.2014 р.) щодо перерахунку розміру пенсії з врахуванням інших виплат чинною була редакції ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На момент розгляду справи в суді чинною є редакції ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, включити до заробітної плати при обчисленні пенсії державного службовця позивачу інші виплати, які не визначені Законом України «Про державну службу» - немає законних підстав.
На підставі наведеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 02.07.2001 року призначена пенсія по віку відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». 14.03.2014 року позивач звернулася до УПФ в місті Луцьку із заявою про перерахунок вказаної пенсії з врахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, матеріальної допомоги на заготівлю сільськогосподарських продуктів, грошової винагороди за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади, грошової винагороди з нагоди 55-річчя від дня народження, грошової допомоги при виході на пенсію. Листом УПФ в місті Луцьку від 02.04.2014 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно з ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом також встановлено, що до складової заробітної плати позивача, що подається для призначення пенсії за період з 01.09.2003 року по 30.08.2005 року входить матеріальна допомога на оздоровлення на суму 4758,73 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на суму 7511,95 грн., матеріальна допомога на заготівлю сільськогосподарських продуктів на суму 200 грн., грошова винагорода за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади на суму 1786,87 грн., індексація в розмірі 70,68 грн., грошова винагорода з нагоди 55-річчя від дня народження в розмірі 1263,45 грн., грошова допомога при виході на пенсію в розмірі 3730 грн. З вказаних сум нараховані та сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суд першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуально права.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку - залишити без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20 жовтня 2014 року по справі № 161/12174/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
ОСОБА_2