від "21" червня 2010 р. по справі № 04/48-11
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Приватного підприємства "ВАШ"
до Луцької міської ради
Закритого акціонерного товариства "Волинська фондова компанія"
про визнання нечинним рішення та на недійсним договору купівлі-продажу
Суддя: Філатова С.Т.
від позивача: ОСОБА_1, дов. в справі
від відповідача 1: ОСОБА_2, дов. в справі
від відповідача 2: ОСОБА_3, дов. №668 від 18.12.2009р.
Приватне підприємство "ВАШ" звернулося з позовом до Луцької міської ради, Закритого акціонерного товариства "Волинська фондова компанія" про визнання нечинним рішення Луцької міської ради від 25.10.2006р. №7/42 "Про продаж земельної ділянки у власність Закритому акціонерному товариству "Волинська фондова компанія" для обслуговування адміністративних та виробничих будівель і споруд на вул.Вахтангова, 16" та просить визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006р. укладений між Луцькою міською радою та ЗАТ "Волинська фондова компанія".
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб належить відповідно до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Згідно вимог ч.2 ст.373 ЦК України, право власності на землю ( земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Згідно ст..148 ч.5 Господарського кодексу, природні ресурси можуть надаватися суб'єктам господарювання для використання або придбання ними у власність лише у випадках та на підставах, передбачених Законом.
Згідно ч.2 ст.127 Земельного Кодексу України продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах, крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.
Дана норма кореспондується зі ст.377 ЦК України, згідно якої до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни їх цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею , спорудою та ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Будівлі та споруди відповідача розміщені на земельній ділянці площею 2,3295 га, а не площею 2,5 га, що підтверджується договором купівлі-продажу основних фондів на аукціоні від 26.12.2002року . Саме на підставі вказаного договору відповідач придбав у власність об'єкти нерухомого майна.
Відтак, частина земельної ділянки повинна була продаватись на конкурентних засадах.
Стверджує, що ПП “ВАШ”неодноразово зверталось до Луцької міської ради з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку несільськогосподарського призначення , що знаходиться по вул..Вахтангова,16 А в м.Луцьк, що підтверджується заявою від 06.09.2004 року, заявою від 23.11.2005 року.
Однак, 25.10.2006 року Луцька міська рада відчужила спірну земельну ділянку без будь-якого конкурсу.
Долучає до матеріалів справи копії договору купівлі-продажу основних фондів на аукціоні від 216.12.2002р. та листа ПП "ВАШ" №23 від 06.09.2004р.
Луцька міська рада у поясненні №506/01-09 від 07.12.2009р. проти позову заперечує , зазначає, що підставами визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.
Згідно п.34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. ст. 80, 83 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування є суб'єктами права власності на землі територіальних громад, що належать до комунальної власності.
Законним розпорядником земель територіальних громад є орган місцевого самоврядування, тобто Луцька міська рада, яка в свою чергу, відповідно до ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” має виключні повноваження щодо регулювання земельних відносин.
Таким чином, рішення Луцької міської ради від 25.10.2006 року № 7/42 “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія” для обслуговування адміністративних та виробничих будівель і споруд на вул. Вахтангова, 16”прийнято в межах повноважень, визначених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” та Земельним кодексом України.
26 квітня 2005 року ЗАТ “Волинська фондова компанія” звернулося з клопотанням про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки по вул. Вахтангова, 16 площею 2,6 га.
Рішенням Луцької міської ради від 19.08.2005 № 25/1.74 надано ЗАТ “Волинська фондова компанія”дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Вахтангова, 16 загальною площею 2,5 га для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд, в тому числі 1,6 га за рахунок не розмежованих земель та 0,9 га за рахунок земельної ділянки підприємства “Трансагросервіс”.
Відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.04 р. № 677 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ЗАТ “Волинська фондова компанія” отримав позитивні висновки органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органу містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Погоджений проект відведення земельної ділянки пройшов державну експертизу та отримав позитивний висновок від 02 березня 2006 року № 376.
Посилання ПП “ВАШ” на те, що ним 23.11.2005 року було подано заяви до Луцької міської ради, управління земельних ресурсів з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку площею 0, 63 га по вул. Вахтангова 16а, не має значення, оскільки 11.07.2005 року за № 31/2 підприємство “Трансагросервіс” дало згоду на вилучення земельної ділянки у розмірі 0,9 га.
Оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ЗАТ “Волинська фондова компанія” для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд відповідав вимогам чинного законодавства, тому Луцькою міською радою прийнято рішення від 25.10.2006 р. № 7/42 “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія” для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд на вул. Вахтангова, 16”, яким затверджено зазначений проект землеустрою та вирішено продати у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія” спірну земельну ділянку.
Таким чином, оскаржуване рішення прийнято органом місцевого самоврядування відповідно до норм чинного законодавства та у спосіб визначений законом.
Реалізуючи надані законодавством повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності, між Луцькою міською радою -з однієї сторони та ЗАТ “Волинська фондова компанія” з другої сторони, 01 листопада 2006 року було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, у відповідності до якого, Продавець продав, а Покупець купив земельну ділянку для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд, яка знаходиться : на вул. Вахтангова, 16 /кадастровий номер 220070027/.
Вважає, що спірним договором купівлі-продажу земельної ділянки не порушуються права чи охоронювані законом інтереси ПП “ВАШ”та ним не наводяться вимоги, які були порушені сторонами на момент укладення договору.
Відповідач 2 у запереченні №517 від 10.11.2009р. вважає позовну заяву необгрунтованою та безпідставною, виходячи з наступного:
Згідно з ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування”, виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання продажу землі комунальної власності.
25.10.2006 року Луцькою міською радою було прийнято рішення № 7/42 про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія”для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова, 16. На підставі даного рішення 01.11.2006 року між Луцькою міською радою та ЗАТ “Волинська фондова компанія”було укладено договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки.
Продаж відбувся згідно п.4.2. ст. 127 Земельного кодексу України, згідно якої продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.
На земельній ділянці, яка була відчужена, розташовані будівлі та споруди. Право власності ЗАТ “Волинської фондової компанія” на виробниче і адміністративне приміщення з галереєю, що знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Вахтангова, 16 підтверджується рішенням Господарського суду Волинської області від 20.02.2003 року по справі №5/32-72 та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №10222527 від 28.03.2006 року.
Вказує, що Земельний кодекс України не ставить вимоги, щоб вся земельна ділянка, яка відчужується була зайнята нерухомим майном, а лише ставить вимогу про розташування на земельній ділянці нерухомого майна її покупця. І дану вимогу Земельного кодексу при відчуженні земельної ділянки було дотримано.
Крім того, дана земельна ділянка відчужувалась ЗАТ “Волинська фондова компанія” для здійснення обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд.
Зазначає, що на момент подання заяви ПП “ВАШ”23.11.2005р., а саме - 19.08.2005 року рішенням Луцької міської ради №25/1.74 було надано дозвіл ЗАТ “Волинська фондова компанія” на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,5 га для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд.
Таким чином, позивач - ПП “ВАШ” не довів порушення його прав та інтересів рішенням Луцької міської ради №7/42 від 25.10.2006 року та невідповідність вимогам чинного законодавства договору купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006 року, укладеного між Луцькою міською радою та ЗАТ “Волинська фондова компанія”.
Необгрунтованим є посилання позивача і на те, що постанова Верховного суду України від 09.06.2009 року містить вказівки, обов'язкові для суду першої інстанції, про необхідність відчуження частини спірної земельної ділянки площею 0,63 га на конкурентних засадах. Зазначене речення вирване позивачем із контексту, в даному випадку Верховний суд України зазначає, які саме обставини були встановлені судами попередніх інстанцій, а не надає жодних вказівок, що є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
ЗАТ "Волинська фондова компанія" у додаткових запереченнях №7 від 11.01.2010р. зазначає, що потреба ЗАТ “Волинська фондова компанія” в земельній ділянці, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Вахтангова, 16 площею 2,5501 га обґрунтовується планом закріплення меж земельної ділянки, погодженим головним архітектором міста та начальником земельних ресурсів, а також підтверджується висновками, які містить проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: висновок Луцького міського управління земельних ресурсів №21 від 27.02. 2006 року, висновок управління містобудування та архітектури №864/26 від 23.11.2005 року, висновок Луцької міської санепідемстанції №375 від 02.11.2005 року, висновок Державного управління екології та природних ресурсів у Волинській області від 03.11.2005 року №230, висновок управління культури та туризму №В-579 від 03.11.2005 року.
Також, даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Вахтангова, 16 площею 2,5501 га пройшов державну експертизу та отримав позитивний висновок державної експертизи від 02.03.2006 року №376.
Крім того, Луцька міська рада, приймаючи рішення №25/1.74 від 19.08.2005 року “Про надання ЗАТ “Волинська фондова компанія” дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Вахтангова, 16”та рішення №7/42 від 25.10.2006 року “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія” для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд на вул. Вахтангова, 16”виходила з того, що для обслуговування ЗАТ “Волинська фондова компанія”належних на праві власності приміщень необхідна значна площа земельної ділянки, а також існує необхідність забезпечення нормального проїзду територією підприємства. Зазначене знаходить своє підтвердження і у висновку №063 судової будівельно-технічної експертизи по судовій справі №5/23-11 від 31.07.2006 року (сторінка 3 та 4).
Відповідно до висновку №063 судової будівельно-технічної експертизи по судовій справі №5/23-11 від 31.07.2006 року фактичний процент забудови за виключенням площ земельної ділянки вилученої згідно рішення Луцької міської ради від 22.11.2002року №337 площею 0,1345 га та земельної ділянки відведеної ПП “ВАШ”(рішення Луцької міської ради “16/26.2 від 27.04.2004 року) становить 31.64%, а процент забудови на земельній ділянці відведеній ПП “ВАШ” площею 1,2998 га для обслуговування приміщення по ремонту автомобілів становить 4,2 %.
Тому зазначені рішення Луцької міської ради щодо відведення земельної ділянки ЗАТ “Волинська фондова компанія” є обгрунтованими та враховують техніко-економічні показники діяльності підприємства та перспективи його розвитку.
Стверджує, що позивач не довів, що рішення Луцької міської ради від 25.10.2006 року №7/42 “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія”для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова, 16”порушує його права та охоронювані законом інтереси, не відповідає вимогам чинного законодавства або компетенції Луцької міської ради.
Відповідач 2 -ЗАТ “Волинська фондова компанія” у доповненнях до заперечення від 22.02.2010 року №56 (Т.2, а.с. 10-12) стверджує, що викупив земельну ділянку, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що йому належить на праві власності, а тому на вказані правовідносини не розповсюджуються вимоги закону щодо продажу земельної ділянки на конкурентних засадах.
До того ж ч. 2. ст. 127 Земельного кодексу України не містить вимоги про викуп земельної ділянки тільки саме під будівлями та спорудами, а передбачено викуп земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна.
На підставі ст. 38 та ч. 1. ст. 65 Земельного кодексу України, зазначена земельна ділянка
належить до земель житлової та громадської забудови та частково промисловості.
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. В свою чергу ч. 3 ст. 66 Земельного кодексу України встановлює, що розміри земельних ділянок, що надаються для цілей промисловості, визначаються відповідно до затверджених в установленому порядку державних норм і проектної документації, а відведення земельних ділянок здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння.
Таким чином, потреба ЗАТ “Волинська фондова компанія” в земельній ділянці, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Вахтангова,16 площею 2,5501 га обґрунтовується проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який пройшов державну експертизу та отримав позитивний висновок державної експертизи від 02.03.2006 року №376, а також підтверджується висновками, які містить проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: висновок Луцького міського управління земельних ресурсів №21 від 27.02. 2006 року, висновок управління містобудування та архітектури №864/26 від 23.11.2005 року, висновок Луцької міської санепідемстанції №375 від 02.11.2005 року, висновок Державного управління екології та природних ресурсів у Волинській області від 03.11.2005 року №230, висновок управління культури та туризму №В-579 від 03.11.2005 року (наявні в матеріалах справи).
Придбані відповідачем - ЗАТ “Волинська фондова компанія” у Волинської обласної спілки споживчих товариств адміністративні та виробничі будівлі та споруди знаходились на земельній ділянці, що належала продавцю на праві постійного користування, що підтверджується Державним актом на право користування землею серії ІІ-ВЛ №001243 від 27.02.1996 року (наявний в матеріалах справи).
Чинне на момент виникнення спірних правовідносин земельне законодавство не передбачає розміру ділянки, яка необхідна для обслуговування будівель та споруд, віддаючи це питання на розсуд органів місцевого самоврядування. А органи місцевого самоврядування мають вирішувати це питання з урахуванням вимог норм ст.ст. 39, ч.З ст. 66 Земельного кодексу України.
Відповідач 2 долучає Тимчасове положення про порядок продажу земельних ділянок комунальної власності Луцької міської ради суб'єктам підприємницької діяльності шляхом проведення земельних торгів у формі конкурсу (Т.2, а. с. 15-31).
Позивач у додаткових поясненнях до позовної заяви від 25.02.2010 року №01-03/101 зазначає, що згідно проекту відведення та плану -схеми спірної земельної ділянки, остання складається з двох частин: земельна ділянка №1, де знаходяться об'єкти нерухомості відповідача 2, придбані на підставі договору купівлі -продажу від 26.12.2002 року, та земельна ділянка №2, що вилучена на підставі рішення міської ради №25/1.34 від 16.08.2005 року, відповідно до якого було припинено підприємству “Трансагросервіс” право користування 0,9 га, тобто земельна ділянка площею 0,9 га була віднесена до земель запасу.
Вказує, що у позивача відсутні заперечення щодо продажу відповідачу 2 земельної ділянки №1, оскільки її відчуження здійснювалось згідно ч. 2 ст. 127 ЗК України, ст.377 ЦК України.
Стверджує, що земельна ділянка №2 на момент надання дозволу на складання проекту відведення була у власності міської ради та об'єкти нерухомості на ній були відсутні.
Оскільки ст. 134 ЗК України передбачено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), міська рада зобов'язана була провести аукціон (земельні торги) на продаж земельної ділянки, на придбання якої подано більш ніж одна заява (23.11.2005 року позивачем подано заяву до Луцької міської ради та управління земельних ресурсів з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку, яка була вилучена в підприємства “Трансагросервіс”).
Відповідач 2 у доповненнях від 04.03.2010 року позов заперечує, мотивуючи тим, що відповідач - ЗАТ “Волинська фондова компанія” скористався своїм правом, передбаченим ч. 2. ст. 127 Земельного кодексу України, на викуп земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що йому належать, тому зазначена земельна ділянка не могла продаватись на конкурентних засадах не залежно від надходження заяв від інших громадян та юридичних осіб.
Також, повідомляє, що 18 жовтня 2006 року відбулось засідання постійної комісії міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру, на зазначеній комісії розглядалось питання про включення в перелік земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що заплановано продати протягом 2006 року питання “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія”для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова, 16”. По даному питанню заслухали начальника міського управління земельних ресурсів, представників ЗАТ “Волинська фондова компанія”, директора та юриста ПП “ВАШ”. В результаті чого вирішили включити в перелік земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що заплановано продати протягом 2006 року, питання “Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ “Волинська фондова компанія” для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова,16”, що підтверджується витягом з Протоколу №7 від 18.10.2006 року.
Таким чином, Луцька міська рада не задовольнила звернення позивача від 23.11.2005 року про продаж спірної земельної ділянки на конкурентних засадах.
Повідомляє, що ухвалою господарського суду Волинської області від 27.11.2006 року по справі №6/74-71А закрите провадження в справі за позовом ПП “ВАШ” до ЗАТ “Волинська фондова компанія”, Луцької міської ради, третя особа - Луцьке міське управління земельних ресурсів з вимогами скасувати рішення Луцької міської ради №25/1.74 від 19.08.2005 року “Про надання ЗАТ “Волинська фондова компанія” дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Вахтангова, 16, площею 2,5 га”, зобов'язати Луцьку міську раду продати на конкурентних засадах земельну ділянку площею 0,63 га, яка знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Вахтангова, 16, заборонити Луцькій міській раді, Луцькому міському управлінню земельних ресурсів та іншим землевпорядним організаціям здійснювати розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянку, а також заборонити її продаж ЗАТ “Волинська фондова компанія” у зв'язку з відмовою позивача від позову.
Розгляд спору неодноразово відкладався згідно зі ст. 77 ГПК України за клопотанням сторін для представлення додаткових доказів по справі.
Ухвалою суду від 27.05.2010р. сторони було зобов'язано надати суду: відповідачам - пояснення по суті клопотання позивача від 15.04.2010р. №01-03/17; відповідачу 2 - оригінал договору купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006р. Явку повноважних представників сторін в судове засідання визнано обов'язковою.
В судовому засіданні 21.06.2010р. позивач звернувся до суду з клопотанням №01-03/306 про відмову від позову.
Відповідно до ст.ст.22, 78 ГПК України позивачу роз'яснені процесуальні наслідки його дій.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 22, 78 ГК України, приймає відмову від позову, оскільки ці дії не суперечать законодавству, зокрема ст.12 ЦК України, та судом не встановлено порушення у зв'язку з цим чиїх-небудь прав і охоронюваних законом інтересів.
Згідно п.4 ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі у разі відмови позивача від позову і прийняття відмови господарським судом.
Беручи до уваги викладене, керуючись п. 4 ст. 80, ст.86 ГПК України, господарський суд, -
ухвалив:
Провадження у справі припинити.
Суддя Філатова С. Т.