Ухвала від 01.07.2015 по справі 826/12619/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

01 липня 2015 року м. Київ № 826/12619/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали у справі

за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Скайд"

до відповідача Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві

про визнання дій при проведенні обшуку протиправними, зобов"язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Страхова компанія "Скайд" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій працівників відповідача при проведенні обшуку з адресою: м. Київ, вул. Костянтинівська, 22/17, в офісах 18 та 19, зобов"язання старшого слідчого Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві Дорошенко Д.О. повернути позивачу вилучене майно згідно переліку, зазначеному в протоколі обшуку від 28.05.2015 р. у повному обсязі.

На підтвердження власної позиції позивач зазначає, що працівниками податкової міліції згідно ухвали Печерського районного суду м. Києва від 05.05.2015 р. про проведення обшуку серед іншого безпідставно вилучено первинні та бухгалтерські документи ПАТ "СК "Скайд" в рамках досудового розслідування в кримінальному провадженні №32014100060000233 від 26.11.2014 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 212 КК України.

При цьому позивач зазначає, що оскільки відповідач являється суб"єктом владних повноважень, даний позов підсудний Окружному адміністративному суду м. Києва.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Водночас юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (ч. 2 ст. 4 КАС України).

Так, положеннями ч. 1 ст. 303 КПК України визначено чіткий перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, оскарження яких можливе на досудовому провадженні.

Разом з тим, ч. 2 ст. 303 КПК України передбачено, що скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314 - 316 цього Кодексу.

Так, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 303 КК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які полягають: у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна.

У відповідності до п. 2 ч.3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 №6-рп/2001 кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Отже, із змісту наведеного вбачається, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб в рамках кримінального провадження не належить до юрисдикції адміністративних судів, а оскільки позовні вимоги ПАТ "Страхова компанія "Скайд" стосуються дій працівника/ -ків Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві при проведенні обшуку в рамках досудового розслідування в кримінальному провадженні №32014100060000233, порядок проведення якого врегульовано нормами КПК України, даний спір підлягає розгляду за правилами КПК України.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі встановленого, керуючись п.1 ч.1, ч.4, ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Скайд" до відповідача Слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання дій при проведенні обшуку протиправними, зобов"язання вчинити дії.

2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження невідкладно надіслати на адресу Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "Скайд" разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Порядок і строки апеляційного оскарження ухвали суду першої інстанції встановлено статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя Я.І. Добрянська