Постанова від 25.05.2015 по справі 826/2779/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 травня 2015 року 12 год. 51 хв. № 826/2779/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М., при секретарі судових засідань Паньківу В.В., за участю представників позивача та відповідача, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "МОГУТНЯ УКРАЇНА" про анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні 25 травня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Державної реєстраційної служби України (далі - позивач, Укрдержреєстр) до Політичної партії "МОГУТНЯ УКРАЇНА" (далі - відповідач, Партія) про анулювання виданого відповідачу свідоцтва про реєстрацію політичної партії № 240-п.п від 25 липня 2014 року (далі - свідоцтво).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, зокрема, що свідоцтво підлягає анулюванню, оскільки відповідачем порушено вимоги Закону України "Про політичні партії в Україні" (далі - Закон) у частині реєстрації обласних організацій Партії. Зокрема, шестимісячний строк, протягом якого відповідач повинен був зареєструвати свої структурні утворення у більшості областей України, закінчився 25 січня 2015 року, однак, жодного такого утворення у вказаний строк відповідачем не створено, що, згідно зі ст. 24 Закону, є підставою для анулювання свідоцтва.

Відповідно до норм Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду і вирішення позову визначено суддю Данилишина В.М.

Відповідною ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі №286/2779/15 (далі - справа), яку призначено до розгляду у судовому засіданні.

У судовому засіданні 22 квітня 2015 року судом задоволено відповідне письмове клопотання представника Укрдержреєстру та, згідно зі ст. 55 КАС України, допущено заміну відповідача його процесуальним правонаступником - Міністерством юстиції України (далі - відповідач, Мін'юст).

У ході судового розгляду справи представники позивача підтримали позов та просили задовольнити його повністю з підстав, зазначених у ньому та доказах, наданих суду на їх обґрунтування, а представники відповідача не визнали позов та просили відмовити у його задоволенні повністю з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову, наданих суду разом із доказами на їх обґрунтування.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідачем зазначено, зокрема, що на час судового розгляду справи обласні організації Партії відповідачем створені, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями свідоцтв про реєстрацію її структурних утворень.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Наказом Укрдержреєстру від 25 липня 2014 року № 378 "Про реєстрацію політичної партії" зареєстровано Партію та їй видано свідоцтво.

Перевіркою відомостей Реєстру політичних партій Єдиного реєстру громадських формувань виявлено, що відповідачем у шестимісячний строк не зареєстровано жодного обласного чи прирівняного до нього структурного утворення Партії, що є порушенням ст. 11 Закону.

Так, відповідно до ст. 2, ч.ч. 1, 6 ст. 11 Закону, політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому цим Законом, своїх обласних, міських, районних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.

Згідно з абзацом 3 п. 1.2 рішення Конституційного Суду України від 16 жовтня 2007 року № 9-рп/2007 у справі № 1-3/2007, положення ч. 6 ст. 11 Закону слід розуміти як обов'язок політичної партії утворити та зареєструвати обласні і прирівняні до них партійні організації не менш як у чотирнадцяти з двадцяти семи адміністративно-територіальних одиниць України, перелічених у ч. 2 ст. 133 Конституції України.

Тобто, як вбачається з вище викладеного, політична партія повинна протягом шести місяців із дня своєї реєстрації створити не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України свої обласні чи прирівняні до них структурні утворення.

Невиконання такого обов'язку є підставою для анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону, у разі невиконання політичною партією вимоги ч. 6 ст. 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Згідно з ч. 3 ст. 19 КАС України, адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Тобто, з вище викладеного вбачається наявність колізії між ч. 1 ст. 24 Закону та ч. 3 ст. 19 КАС України.

Як зазначив Конституцій Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

Тобто, за наявності декількох норм закону, які по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах повинні застосовуватися положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Отже, за переконанням суду, з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше, адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

До того ж, як чітко зазначено у ч. 1 ст. 5 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону, державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії.

Указом Президента України від 09 грудня 2010 року № 1085/2010 утворено Державну реєстраційну службу України, поклавши на цю Службу функції з реалізації державної політики у сфері реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у сфері реєстрації релігійних організацій, а також функції Міністерства юстиції України з реалізації державної політики у сфері реєстрації.

Згідно з п. 1, пп. 18 п. 4 Положенням про Державну реєстраційну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 219 (на час прийняття у справі судового рішення по суті втратило чинність), Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції, який реалізує державну політику з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Укрдержреєстр відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.

Тобто, органом, який уповноважений звертатися до суду із вимогою про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, є Укрдержреєстр.

Поряд з цим, відповідно до п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції", ліквідовано Державну реєстраційну службу, на Міністерство юстиції покладено завдання і функції з реалізації державної політики у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби, що ліквідується, в частині реалізації державної політики у сфері, зазначеній у п. 1 цієї постанови.

У ході розгляду справи судом з'ясовано, що на час звернення позивача до суду з позовом відповідачем дійсно не зареєстровано обласних чи прирівняних до них партійних організацій Партії, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями листів Головних територіальних управлінь юстиції в областях.

При цьому, представники відповідача пояснили, що обласні чи прирівняні до них організації Партії відповідачем своєчасно не створені, оскільки голова Партії змушена була виїхати за кордон на лікування. За кордоном голова Партії безперервно перебувала до кінця січня 2015 року, що підтверджується відповідними наявними у матеріалах справи доказами. У зв'язку з терміновим від'їздом голови Партії за кордон відповідний наказ про передачу повноважень голови Партії іншій особі не оформлений. Заступником голови Партії 29 серпня 2014 року подано заяву про вихід з Партії. Тобто, тільки голова Партії могла підписати відповідні документи, необхідні для створення обласних та прирівняних до них організацій Партії.

Згідно з пп. 3.8.7, пп. 3.8.8 п. 3.8 розділу 3, п. 9.1, п. 4 пп. 9.2.1 п. 9.2 розділу 9 Статуту Партії, громадянин України має право в будь-який час зупинити чи припинити своє членство в Партії шляхом подання заяви до відповідних статутних органів. Членство в Партії зупиняється чи припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень.

Припинення членства в Партії припиняє повноваження особи як члена керівних та контролюючих органів Партії, територіальних, місцевих організацій та первинних осередків Партії, до складу яких вказана особа входила.

Голова Партії є вищою керівною особою Партії, яка визначає політичний курс, стратегію та тактику діяльності Партії, а також здійснює загальне керівництво нею.

Голова Партії у межах своїх повноважень представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими політичними Партіями, громадськими об'єднаннями та іншими особами.

Враховуючи вище викладене, суд також зазначає, що наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що на час прийняття у справі судового рішення по суті відповідачем створено та зареєстровано обласні та прирівняні до них структурні утворення Партії, а саме:

- Вінницьку обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 176 від 31 березня 2015 року;

- Волинську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 204 від 31 березня 2015 року;

- Дніпропетровську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 445 від 03 квітня 2015 року;

- Житомирську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № П-246-15 від 02 квітня 2015 року;

- Запорізьку обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 220п від 03 квітня 2015 року;

- Закарпатську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 168 від 03 квітня 2015 року;

- Київську міську територіальну організацію Партії: свідоцтво № 0014-2015 П.П. від 27 березня 2015 року;

- Кіровоградську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 174 від 31 березня 2015 року;

- Львівську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 376 від 03 квітня 2015 року;

- Миколаївську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 298 від 03 квітня 2015 року;

- Рівненську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 155 від 07 квітня 2015 року;

- Сумську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 96 від 03 квітня 2015 року;

- Херсонську обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 196/238 від 23 квітня 2015 року;

- Хмельницьку обласну територіальну організацію Партії: свідоцтво № 178 від 07 квітня 2015 року.

Отже, на час прийняття у справі судового рішення по суті відповідачем усунуто допущене ним порушення норм Закону шляхом створення та реєстрації чотирнадцятьох обласних та прирівняних до них партійних організацій Партії, а тому, за переконанням суду, анулювання свідоцтва є недоцільним.

Як зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13 листопада 2012 року №К/9991/32387/12, у відповідності до положень Закону, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 16 жовтня 2007 року № 9-рп/2007 та ст. 36 Конституції України, порушення шестимісячного строку, протягом якого політична партія забезпечує створення та реєстрацію своїх структурних утворень у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України, не може бути безумовною підставою для анулювання свідоцтва такої політичної партії.

Статтею 37 Конституції України передбачається виключні випадки, коли діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, зокрема, їх діяльність спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

Відповідно до ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Суд зазначає, що протягом судового розгляду справи представники позивача не надали беззаперечних доказів та не навели достатніх обставин, на підставі яких суд міг би прийти до висновку про наявність безумовних підстав для анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії, а також ними не спростовано обґрунтовані доводи представників відповідача, які підтверджені наявними у матеріалах справи доказами та обставинами, з'ясованими судом під час розгляду справи.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих обставин суд прийшов до висновку, що позов Міністерства юстиції України до Політичної Партії "МОГУТНЯ УКРАЇНА" про анулювання свідоцтва про реєстрацію політичної партії є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.

Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову Міністерства юстиції України.

Копії постанови у повному обсязі направити (вручити) сторонам (їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.

Відповідно до ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Згідно зі ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин

Постанова у повному обсязі складена 02 червня 2015 року