Копія
Справа № 822/1430/15
22 червня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участі: представника позивача представника відповідача представника третьої особиОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Старокостянтинівського міжрайонного прокурора Хмельницької області до Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_6 с. Решнівка Старокостянтинівського району Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішень, -
Прокурор звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району № 3 від 04.11.2014 року про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості) в межах населеного пункту с Решнівка з урахуванням прибережних захисних смуг на території Решнівецької сільської ради для рибогосподарських потреб в частині пунктів 1, 2, 3 рішення стосовно ОСОБА_6 (площа ставка 4,25 га).
Свій позов прокурор мотивує тим, що рішенням Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)», ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) в межах населеного пункту с. Решнівка для рибогосподарських потреб з урахуванням прибережних захисних смуг із земель державної власності, орієнтовною площею 4,25 га.
Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 134 цього ж Кодексу встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Оскільки Решнівецька сільська рада прийняла рішення № 3 від 04.11.2014 року всупереч вимогам норм Земельного кодексу України, його необхідно визнати незаконним та скасувати.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснивши суду, що рішенням Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)», ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) в межах населеного пункту с. Решнівка для рибогосподарських потреб з урахуванням прибережних захисних смуг із земель державної власності орієнтовною площею 4,25 га.
Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 134 цього ж Кодексу встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Оскільки Решнівецька сільська рада прийняла рішення № 3 від 04.11.2014 року всупереч вимогам норм Земельного кодексу України, його необхідно визнати незаконним та скасувати.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що рішення Решнівецької сільської ради № 3 від 04.11.2014 року прийнято в межах повноважень встановлених Земельним кодексом України.
Третя особа на стороні відповідача-Степанюк ОСОБА_7 в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
Представник третьої особи на стороні відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що Решнівецька сільська рада прийняла законне рішення, оскільки прийняла міри для проведення конкурсу серед бажаючих на заняття діяльністю щодо вирощування риби та оренди земель водного фонду. Крім того про необхідність надання дозволу на виготовлення технічної документації тільки жителям с. Решнівка вирішили загальні збори громадян,-представників територіальної громади Решнівецької сільської ради.
За таких обставин у задоволені позову необхідно відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)», ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) в межах населеного пункту с. Решнівка для рибогосподарських потреб з урахуванням прибережних захисних смуг із земель державної власності орієнтовною площею 4,25 га.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно частин 1, 2, 3 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 134 цього ж Кодексу встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.
Згідно статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Вказаною статтею Водного кодексу України також наведено види водокористування які не відносяться до спеціального водокористування.
Дослідження зазначених норм Земельного кодексу України, Водного кодексу України дає суду підставу зробити висновок про те, що Решнівецька сільська рада як орган місцевого самоврядування не мала права приймати рішення № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)», яким ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) в межах населеного пункту с. Решнівка для рибогосподарських потреб з урахуванням прибережних захисних смуг із земель державної власності орієнтовною площею 4,25 га, за відсутності у ОСОБА_6, отриманого дозволу для спеціального водокористування.
За відсутності такого дозволу у будь-якого претендента на право оренди вказаної земельної ділянки, відповідач зобов'язаний був провести її продаж на конкурентних засадах (земельних торгах) в порядку встановленому главою 21 Земельного кодексу України.
Частиною 1 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)» є незаконним тому підлягає скасуванню.
Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні дослідженими та встановленими обставинами, тому його необхідно задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 3, 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 48 Водного кодексу України, ст.ст. 9, 11, 72, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Решнівецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області № 3 від 04.11.2014 року «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі на (місцевості)», яким ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки водного фонду в натурі (на місцевості) в межах населеного пункту с. Решнівка для рибогосподарських потреб з урахуванням прибережних захисних смуг із земель державної власності орієнтовною площею 4,25 га.
В повному обсязі постанова суду буде виготовлена 26.06.2015 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 26 червня 2015 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1