30 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1892/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганій С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати дії Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни по розгляду його заяви від 04.06.2015р. протиправними, визнати протиправним та скасувати рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 12.06.2015р. (протокол №2/7-1946), зобов'язати Комісію УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни на своєму черговому засіданні з врахуванням наявних правових підстав розглянути питання щодо встановлення йому статусу учасника бойових дій.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 26-27.03.2015р. та 30-31.03.2015р. керівництвом УМВС України в Херсонській області він залучався до розмінування об'єктів народного господарства та інфраструктури в місті Херсоні. Даний факт встановлено рішенням Комсомольського районного суду м.Херсона від 20.05.2015р. по справі №667/2883/15-ц. Позивач 04.06.2015р. звернувся до Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни з заявою про встановлення йому статусу учасника бойових дій. Оскільки, відповідно до п.11 ст.6 Закону України №488/95 ВР від 22.12.1995р. «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній на момент звернення позивача до комісії) особи, які належать до учасників бойових дій є особи, які були залучені командуванням військових частин, державними та громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства. 12.06.2015р. його заява була розглянута на Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни та в установленні йому статусу учасника бойових дій йому було відмовлено, про що йому було повідомлено письмово листом УМВС України в Херсонській області від 17.06.2015р. №2/7-30 о/пр. Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що позивач є працівником центрального апарату МВС України, не надав документів, визначених у Переліку документів, які є підставою для набуття працівниками експертних підрозділів ОВС України статусу учасника бойових дій, затвердженим наказом МВС України від 11.11.2003р. №1339 «Про соціальний захист працівників експертної служби МВС України, виконання обов'язків, яких, пов'язане із знешкодженням вибухонебезпечних предметів» та у зв'язку з тим, що у протоколі огляду місця події від 25.03.2015р., акті №22 виконання робіт з розмінування місцевості від 30.03.2015р., акті виконання робіт з розмінування місцевості №20 від 26.03.2015р., акті виконання робіт з розмінування місцевості №21 від 27.03.2015р., акті виконання робіт з розмінування місцевості №24 від 31.03.2015р. позивач не виступає як виконавець знешкодження (розрядження, руйнування, знищення) вибухових пристроїв, вибухових речовин або конструктивно схожих на них предметів.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав, вказаних у листі УМВС України в Херсонській області від 17.06.2015р. №2/7-30 о/пр. Також зауважив, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 комісією УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни діяла редакція п.11 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до якої учасниками бойових дій є особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та редакція ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на яку посилається в позові ОСОБА_1 діяла до 05.06.2015р.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини щодо надання статусу учасника бойових дій врегульовані Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Судом встановлено, що відповідно до наказу МВС України №938 о/с від 26.05.2014р. позивача було призначено на посаду начальника відділу внутрішньої безпеки в Херсонській області Департаменту Внутрішньої безпеки МВС України.
26-27.03.2015р., 30-31.03.2015р. керівництвом УМВС України в Херсонській області позивач залучався до розмінування об'єктів народного господарства та інфраструктури: зупинки громадського транспорту по вул.Тарле, 4 к.1, зупинки громадського транспорту по вул.Тарле, 14, к.1, зупинки громадського транспорту по вул.Тарле, 16, к.1, загальноосвітньої школи №44 по вул.Тарле, 12, загальноосвітньої школи №45 по вул.Тарле, 16, продуктового магазину по вул.Тарле, 16, к.1, продуктового магазину по вул.Тарле, 4, к.2. Вказаний факт встановлений рішенням Комсомольського районного суду м.Херсона від 20.05.2015р. по цивільній справі №667/2883/15-ц, в якій УМВС України в Херсонській області приймало участь в якості зацікавленої особи. Дане судове рішення набуло законної сили 02.06.2015р.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., особи, які належать до учасників бойових дій є особи, які були залучені командуванням військових частин, державними та громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства.
04.06.2015р. позивач звернувся до Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни з заявою про встановлення йому статусу учасника бойових дій на підставі п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., що підтверджується дослідженою судом копією заяви позивача до Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 04.06.2015р.
Із дослідженого судом листа УМВС України в Херсонській області від 17.06.2015р. №2/7-30 о/пр. вбачається, що позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про присвоєння статусу учасника бойових дій та встановлення відповідного статусу.
Як на підставу відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1, відповідач посилається на те, що він є працівником центрального апарату МВС України, тому розгляд питання про присвоєння йому статусу учасника бойових дій доцільний на комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників органів внутрішніх справ України.
Разом з тим, суд критично відноситься до даної позиції відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1.3 Типового положення про постійно діючу Комісію УМВС, затвердженого наказом УМВС України в Херсонській області від 29.05.2013р. №317 в своїй роботі комісія керується Конституцією України, законами України, наказами та інструкціями, що регламентують вирішення питань, що належать до компетенції комісії.
Відповідно до п.2 «а» Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» комісії розглядають за зверненням громадян справи з питань встановлення статусу учасника війни за місцем перебування їх на пенсійному обліку, за місцем роботи, а для осіб, які не є пенсіонерами, - за місцем проживання.
Із досліджених судом наданих сторонами письмових доказів вбачається, що позивач не є пенсіонером та не перебуває на пенсійному обліку, а тому відповідно до вимог п.2 «а» Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 має право звертатися з вимогою про встановлення статусу учасника бойових дій за місцем проживання або за місцем роботи.
Із досліджених судом даних реєстрації місяця проживання позивача вбачається, що місцем його проживання є місто Херсон, Острівське шосе, 1.
Із мотивувальної частини рішення Комсомольського районного суду м. Херсона від 20.05.2015р. по цивільній справі №667/2883/15-ц вбачається, що позивач залучався до розмінування об'єктів народного господарства саме на території м.Херсона в період виконання службових обов'язків, та таке залучення було здійснено саме керівництвом УМВС України в Херсонській області.
Крім того, із досліджених судом копії наказу МВС України про призначення позивача на посаду №938 о/с від 26.05.2014р., витягу з функційних (службових) обов'язків позивача, послужного списку позивача, довідки УМВС України в Херсонській області про знаходження службового приміщення начальника ВВБ в Херсонській області ДВБ МВС України на території адміністративної будівлі УМВС України в Херсонській області та отримання ОСОБА_1 грошового забезпечення в УМВС України в Херсонській області вбачається, що місцем здійснення функційних (службових) обов'язків (місцем роботи) позивача є УМВС України в Херсонській області, а тому відповідно до вимог п.2 «а» Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 він має право звертатися з вимогою про надання статусу учасника бойових дій до відповідної комісії УМВС України в Херсонській області.
Відповідно до п.б ч.2 Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» комісії розглядають документи, заслуховують пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів, громадських організацій, рад ветеранів, досліджують інші докази та у 10-денний термін з дня подання документів приймають відповідні рішення, про що інформують громадян, які подали заяви, надають допомогу громадянам у розшуку документів та інших доказів, необхідних для встановлення статусу учасника війни.
Із системного та цільового аналізу вищевказаного законодавства вбачається, що у відповідній Комісії УМВС є право розглядати надані документи, та є обов'язок допомогати особам в розшуку документів, необхідних для встановлення статусу учасника бойових дій.
Разом з тим, в порушення п.б ч.2 Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дані про місце реєстрації позивача, його функційні обов'язки, з яких вбачається, що місцем здійснення функційних (службових) обов'язків (місцем роботи) позивача є УМВС України в Херсонській області, дані про знаходження службового приміщення начальника ВВБ в Херсонській області ДВБ МВС України на території адміністративної будівлі УМВС України в Херсонській області та отримання ОСОБА_1 грошового забезпечення в УМВС України в Херсонській області Комісією УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни безпідставно не витребовувались та не досліджувались, що призвело до помилкового висновку про те, що позивач повинен звернутись до Комісії МВС України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій працівників ОВС України.
Таким чином, судом встановлено, що відмова Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни в наданні позивачу статусу учасника бойових дій з вказаних підстав є протиправною та необґрунтованою. Оскільки не дивлячись на те, що позивач перебуває в штаті МВС України, місцем його роботи є не центральний апарат МВС України, а УМВС України в Херсонській області, що узгоджується з вимогами п.2 «а» Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім цього, як підставу відмови позивачу в задоволенні його заяви, відповідач вказує на те, що позивач не надав документи, визначені у Переліку документів, які є підставою для набуття працівниками експертних підрозділів ОВС України статусу учасника бойових дій, затвердженим наказом МВС України від 11.11.2003р. №1339 «Про соціальний захист працівників експертної служби МВС України, виконання обов'язків, яких, пов'язане із знешкодженням вибухонебезпечних предметів», а саме: допуск на право самостійного проведення робіт пошуку, розрядження, транспортування, знешкодження вибухових пристроїв і речовин, а також акт знешкодження вибухового пристрою.
Разом з тим, суд приходить до висновку про необґрунтованість рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни в даній частині, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказ МВС України від 11.11.2003р. №1339 «Про соціальний захист працівників експертної служби МВС України, виконання обов'язків, яких, пов'язане із знешкодженням вибухонебезпечних предметів» регулює питання соціального захисту працівників експертних підрозділів МВС України та не регулює питання надання статусу учасника бойових дій.
Із дослідженого послужного списку позивача вбачається, що позивач ніколи не працював в експертних підрозділах МВС України, а тому суд приходить до висновку, що вимоги вказаного наказу не поширюються на позивача.
Крім цього, відповідно до п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., особи, які належать до учасників бойових дій є особи, які були залучені командуванням військових частин, державними та громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., окрім встановлення факту залучення до розмінування об'єктів народного господарства, не містить та не вимагає допуск на право самостійного проведення робіт пошуку, розрядження, транспортування, знешкодження вибухових пристроїв і речовин, а також акт знешкодження вибухового пристрою.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, в порушення вимог ст.19 Конституції України та до п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., Комісія УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни видвинула до позивача вимоги, які не передбаченні чинним законодавством, а тому вони є протиправними.
Крім того, із дослідженого судом листа УМВС України в Херсонській області від 17.06.2015р. №2/7-30 о/пр. вбачається, що позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про присвоєння статусу учасника бойових дій та встановлення відповідного статусу з підстави того, що у рішенні Комсомольського районного суду м. Херсона від 20.05.2015р. по справі №667/2883/15-ц зазначено, що полковник міліції ОСОБА_1 у належним чином завірених копіях протоколу огляду місця події від 25.03.2015р. вказаний як особа, яка приймала участь у огляді місця події; акту №22 виконання робіт з розмінування місцевості від 30.03.2015р., в якому заявник вказаний як особа, яка приймала участь у розмінуванні; копії акту виконання робіт з розмінування місцевості №20 від 26.03.2015р., акту виконання робіт з розмінування місцевості №21 від 27.03.2015р., акту виконання робіт з розмінування місцевості №24 від 31.03.2015р., в яких заявник вказаний як особа, яка приймала участь у розмінуванні. У той же час, відповідно до вказаних у рішенні суду актах, ОСОБА_1 не виступаєте як виконавець знешкодження (розрядження, руйнування, знищення) вибухових пристроїв, вибухових речовин або конструктивно схожих на них предметів.
Разом з тим, суд приходить до висновку про те, що в даній частині рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни є необ'єктивним, протиправним та підлягаючим скасуванню, з наступних правових підстав.
Протокол огляду місця події від 25.03.2015р., акт №22 виконання робіт з розмінування місцевості від 30.03.2015р., акт виконання робіт з розмінування місцевості №20 від 26.03.2015р., акт виконання робіт з розмінування місцевості №21 від 27.03.2015р., акт виконання робіт з розмінування місцевості №24 від 31.03.2015р. вже були предметом дослідження в судовому засіданні по цивільній справі №667/2883/15-ц, в якій УМВС України в Херсонській області приймало участь в якості зацікавленої особи та вказаним письмовим доказам судом вже була надана відповідна правова оцінка.
Рішенням Комсомольського районного суду м.Херсона від 20.05.2015р. по цивільній справі №667/2883/15-ц було встановлено факт залучення ОСОБА_1 26-27.03.2015р., 30-31.03.2015р. державним органом - УМВС України в Херсонській області до розмінування об'єктів народного господарства та інфраструктури: зупинки громадського транспорту по вул. Тарле, 4 к.1, зупинки громадського транспорту по вул.Тарле, 14, к.1, зупинки громадського транспорту по вул. Тарле, 16, к.1, загальноосвітньої школи №44 по вул.Тарле, 12, загальноосвітньої школи №45 по вул.Тарле, 16, продуктового магазину по вул.Тарле, 16, к.1, продуктового магазину по вул.Тарле, 4, к.2 в м.Херсоні.
Дане судове рішення набуло законної сили 02.06.2015р.
Відповідно до ч.2 ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В порушення вимог ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», Комісія в непередбачений законом спосіб, поза процесуально та повторно здійснила оцінку письмових доказів, які були предметом оцінки суду у Комсомольському районному суді м.Херсона по справі №667/2883/15-ц, що відображено в рішенні суду від 20.05.2015р. При цьому судом встановлено, що вказані письмові документи на момент розгляду заяви ОСОБА_1 у Комісії були відсутні, оскільки раніше були залучені в якості письмових доказів по справі №667/2883/15-ц у Комсомольському районному суді.
Відповідно п.9 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до п.б ч.2 Постанови КМУ від 26.04.1996р. №458 «Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» комісії розглядають документи, заслуховують пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів, громадських організацій, рад ветеранів, досліджують інші докази та у 10-денний термін з дня подання документів приймають відповідні рішення, про що інформують громадян, які подали заяви, надають допомогу громадянам у розшуку документів та інших доказів, необхідних для встановлення статусу учасника війни.
Із дослідженого судом протоколу засідання Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 12.06.2015р. №2/7-1946 суд приходить до висновку, що в порушення вимог діючого законодавства, позивача на засідання Комісії не запрошували, його пояснення не заслуховувались, що в подальшому призвело до порушення його прав, оскільки він був позбавлений права довести до членів Комісії свою правову позицію та надати відповідні письмові докази.
Крім того, суд критично відноситься до правової позиції відповідача, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, щодо того, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 комісією УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни діяла редакція п.11 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до якої учасниками бойових дій є особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013р. у справі «Волков проти України» за заявою №21722/11, в країнах на які поширюється юрисдикція ЄСПЛ повинен діяти принцип правової визначеності, що зобов'язує державу здійснювати реалізацію та захист порушених прав шляхом прийняття законодавства без правових прогалин та колізій, та чіткого правового визначення спірних правовідносин, що дозволяє учасникам вказаних правовідносин бути впевненими в своїх правових очікуваннях.
Відповідно до п.2 Рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999р. року у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд приходить до висновку, що в момент залучення позивача до розмінування державним органом - УМВС України в Херсонській області в період з 26-27.03.2015р., 30-31.03.2015р. об'єктів народного господарства, набрання законної сили рішення Комсомольського районного суду від 20.05.2015р. по справі №667/2883/15-ц та звернення позивача до Комісії - 04.06.2015р., діяла редакція п.11 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін та доповнень до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №488/95 ВР від 22.12.1995р., відповідно до якої учасниками бойових дій є особи, які були залучені командуванням військових частин, державними та громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, а тому були наявні всі правові підстави для визнання позивача учасником бойових дій.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, при відповідній правовій позиції відповідача - УМВС України в Херсонській області суду не надано належних та допустимих доказів законності прийняття рішення по відмові позивачу в наданні статусу учасника бойових дій.
Відповідно до п.п.1, 2, 3 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Перевіривши оскаржуване рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 12.06.2015р., суд приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення протирічить чинному законодавству, а тому підлягає скасуванню.
Перевіривши обраний позивачем спосіб захисту порушених прав, суд приходить до висновку, що право позивача на соціальний захист може бути поновлено шляхом визнання дії Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни по розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.06.2015р. - протиправними, визнання протиправним та скасування рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 12.06.2015р. (протокол №2/7-1946), зобов'язання Комісію УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни на своєму черговому засіданні з врахуванням наявних правових підстав розглянути питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Керуючись ст.ст.2, 7, 8, 159-163 КАС України, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни по розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.06.2015 - протиправними.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни від 12.06.2015 (протокол № 2/7-1946).
Зобов'язати Комісію УМВС України в Херсонській області по розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій та учасника війни на своєму черговому засіданні з врахуванням наявних правових підстав розглянути питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Циганій С.І.
кат. 3