01 липня 2015 року м.ПолтаваСправа № 816/2191/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці про визнання дій неправомірними та стягнення коштів, -
15 червня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці про:
- визнання неправомірними дії відповідача щодо не прийняття до заліку та невідшкодування управлінню Пенсійного фонду України в м. Кременчуці коштів в сумі 1350 грн. витрачених за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року на виплат пенсії ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві,
- стягнення на користь управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області з відповідача коштів в сумі 1350 грн., витрачених за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року на виплату пенсій ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що в порушення вимог Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", відповідач відмовився приймати до заліку та відшкодовувати суми витрат на виплату пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві за період 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2014 року в розмірі 1350 грн.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні.
У письмових запереченнях відповідач зазначав, що підставою для оплати потерпілому на виробництві пенсії останній повинен надати відділенню акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання. При цьому, згідно Закону України "Про страхування" Фонд соціального страхування розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідне рішення. Стверджував, що ОСОБА_3 звернувся до відділення в жовтні 2014 року надавши при цьому акт про нещасний випадок №1-К/200 від 16 квітня 2009 року, оригінал акту розслідування нещасного випадку від 16 квітня 2009 року та оригінал довідки МСЕК, згідно якої він вперше пройшов обстеження 26 червня 2014 року де йому була встановлена III група інвалідності внаслідок трудового каліцтва, а 17 жовтня 2014 року ОСОБА_3 був взятий на облік у відділенні та йому призначені страхові виплати.
За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу за даної явки.
Ухвалою суду від 01 липня 2015 року адміністративний позов в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії щодо неприйняття до виконання заліку і невідшкодування відповідачу коштів та стягнення суми витрат на виплату і доставку пенсій громадянам, внаслідок нещасного випадку на виробництві за період квітень-жовтень 2014 року залишено без розгляду за пропуском строку звернення до суду.
Таким чином суд здійснює оцінку вимог позивача в межах заявленої до стягнення суми витрат на виплату і доставку пенсій громадянам, внаслідок нещасного випадку на виробництві за період листопад-грудень 2014 року, яка згідно з розрахунком ціни позову (а.с. 6) складає 300 грн.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу №3064 від 28 квітня 2014 року (а.с. 7) ОСОБА_3 призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва.
Згідно актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також таблиць розбіжностей за період з листопада по грудень 2014 року відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці не враховані суми витрат на виплату пенсій, оскільки нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом в розмірі 300 грн. ( а.с. 21-24).
Відповідно до статті 1 Закону України "Основи Законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 14 січня 1998 року №16/98-ВР (далі по тексту - Закон України №16/98-ВР) загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Згідно до статті 4 Закону України №16/98-ВР залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України.
За пенсійним страхуванням згідно пункту 1 частини першої статті 25 ОЗакону України №16/98-ВР надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення, як: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених п. 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.
За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно до пункту 4 частини 1 статті 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) надається, зокрема, такий вид соціальних послуг та матеріального забезпечення, як пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статті 21, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1991 року № 1105-ХІV (надалі - Закон № 1105-XIV) (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема, передбачають обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Частиною 2 статті 24 Закону № 1105-XIV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Таким чином, суд приходить до висновку, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, який у разі виплати пенсії органами Пенсійного фонду України має відшкодувати останньому витрати.
Пунктом 5 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04 березня 2003 року N 5-4/4 /далі по тексту - Порядок/ передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 1), та списку померлих осіб і осіб, знятих з обліку з інших причин, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 2), проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення (далі - відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків) звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду) і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Відповідно до частини першої статті 35 Закону № 1105-XIV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для розгляду справ про страхові виплати до Фонду соціального страхування від нещасних випадків подаються, зокрема, акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та (або) висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть.
Згідно з пунктом 2 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 25 серпня 2004 року №1112 (чинного на момент складання акту Н-1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом) (далі по тексту Порядок) дія цього Порядку поширюється на: власників підприємств або уповноважені ними органи (далі - роботодавці); осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, які відповідно до законодавства уклали з роботодавцем трудовий договір (контракт) або фактично були допущені до роботи в інтересах підприємства (далі - працівники), а також на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.
Пунктом 13 Порядку передбачено, що комісія зобов'язана протягом трьох діб, зокрема, скласти акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 згідно з додатком 3 у шести примірниках (далі - акт форми Н-1), якщо цей нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом, або акт про нещасний випадок, не пов'язаний з виробництвом, за формою НПВ згідно з додатком 4, якщо цей нещасний випадок визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом (далі - акт форми НПВ), і передати їх на затвердження роботодавцю. Акти форми Н-5 і форми Н-1 (або форми НПВ) підписуються головою і всіма членами комісії.
Таким чином, пенсію у зв'язку із нещасним випадком на виробництві призначено ОСОБА_2 на підставі акту №1-К/2009 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом (а.с. 8-10) за формою Н-1, який підписано головою та всіма членами комісії, і затверджено начальником Кременчуцького РНУ філії "ПДМН" ВАТ "Укртранснафта" ОСОБА_4 16 квітня 2009 року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кременчуці зобов'язаний прийняти до заліку та відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату ОСОБА_2 пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві за листопад-грудень 2014 року в розмірі 300 грн.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці Полтавської області щодо неприйняття до заліку та невідшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області коштів в сумі 300 грн., витрачених за період листопад-грудень 2014 року на виплату пенсії ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві та стягнення з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці Полтавської області (код ЄДРПОУ 25913486) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області (код ЄДРПОУ 37895789) коштів в сумі 300 грн., витрачених за період листопад-грудень 2014 року на виплату пенсії ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві, - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на те, що ухвалою суду від 01 липня 2015 року позовні вимоги в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії щодо неприйняття до виконання заліку і невідшкодування відповідачу коштів та стягнення суми витрат на виплату і доставку пенсій громадянам, внаслідок нещасного випадку на виробництві за період квітень-жовтень 2014 року залишено без розгляду, то адміністративний позов належить задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці про визнання дій неправомірними та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці Полтавської області щодо неприйняття до заліку та невідшкодування Управлінню Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області коштів в сумі 300 грн., витрачених за період листопад-грудень 2014 року на виплату пенсії ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Кременчуці Полтавської області (код ЄДРПОУ 25913486) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області (код ЄДРПОУ 37895789) кошти в сумі 300 (триста) гривень, витрачених за період листопад-грудень 2014 року на виплату пенсії ОСОБА_2, внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 02 липня 2015 року.
Суддя С.О. Удовіченко