Постанова від 12.06.2015 по справі 814/1744/15

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

12 червня 2015 року Справа № 814/1744/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Майстренка С.Л., пр. позивача ОСОБА_1, пр. відповідача ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Грінтур - Екс", АДРЕСА_1, 54001

доМіжрегіонального головного управління ДФС-Центральний офіс з обслуговування великих платників, вул. Леваневського, 2, м. Київ, 03058

проскасування податкових повідомлень-рішень від 05.03.2015р. № НОМЕР_1, №0000143720,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Міжрегіонального головного управління ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників від 05.03.2015 № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що правомірність податкового кредиту за жовтень 2014 року по правовідносинах з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» була підтверджена попередньою перевіркою, операції з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» мали реальний характер, що підтверджується належним чином оформленими документами, позивач не допускав порушень норм Податкового Кодексу України, тому податкові повідомлення -рішення від 05.03.2015 року належить скасувати.

Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки, яким встановлені порушення позивачем п.185.1ст.185, п. 188.1 ст.188, ст.198,201 ПК України. У позивача відсутні об'єкти оподаткування по операціях з придбання та продажу товарів (послуг) у підприємств -постачальників за перевіряємий період.

Розглянув матеріали справи, заслухав представників сторін, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:

Актом № 183/28-10-37-20/25380435 від 19.02.2015 року про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ « Грінтур-Екс» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодах за листопад 2014 року встановлено порушення позивачем п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.3, п.200.3 ст.200, п.201.4 ст.201 ПК України та завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року на суму 60 173 грн, та завищено суму зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за листопад 2014 року на 6 169 грн.(арк.с. 102 т.І).

На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 05.03.2015 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2014 року на суму 60 173 грн. та 30 086,50 грн. штрафні(фінансові) санкції та податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.03.2015 року, яким зменшено суму від'ємного значення податку на додану вартість за листопад 2014 року на сум 6 169 грн.

Відповідач в акті перевірки посилається на те, що у жовтні 2014 року встановлені взаємовідносини позивача з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР». Між позивачем та ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» був укладений договір № ВК-ГР/14 від 07.05.2014 року про надання ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» на адресу ТОВ «Грінтур-Екс» послуг з організації дослідження, оформлення ветеринарних свідоцтв, карантинних сертифікатів, карантинного догляду, реєстрації у службі ПДВК (умови наведено у додатку 8 до акта перевірки). На виконання умов договору позивачем перераховано ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» у жовтні 2014 року 3 394 427,07 грн. ( перелік оплати наведений в додатку 10 до акта перевірки). Згідно актів здачі-приймання робіт, отриманих у жовтні 2014 року, ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» надано послуг ТОВ «Грінтур-Екс» на суму 2 719 314,48 грн, в т.ч. ПДВ в сумі 453 219,08 грн. До перевірки надано ветеринарні свідоцтва, карантинні сертифікати, видані на бланках суворої звітності ( додаток 10 до акта перевірки). До реєстру податкових накладних за жовтень 2014 року включені податкові накладні ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» на суму 2 961 676,82 грн, в т.ч. ПДВ 493 612,80 грн. З них включено до податкового кредиту 60 173 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР». До реєстру податкових накладних за листопад 2014 року включені податкові накладні ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» на загальну суму 608 942,78 грн., з яких 101 490,47 грн. ПДВ. З них включено до податкового кредиту 6 169 грн.

Листом-податковою інформацією ДПІ у Київському районі м. Одеси від 17.12.2014 року № 38496 ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» визначено вигодоформуючим суб'єктом господарювання. Його основним постачальником був ТОВ «Ньюкост Менеджментс», яке не здало декларацію з ПДВ за жовтень 2014 року. ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» за період вересень-листопад 2014 року купило послуги по забезпеченню оформлення сертифікації зернових вантажів, проведення карантинного та ветеринарного догляду вантажу.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

При цьому, будь-які документи (у тому числі, договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, якщо вона спричинила реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового Кодексу України

Відповідно до п.198.1,п.198.2, п.198.3, п.198.6 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами.

Згідно з п.200.1, п.200.4 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації ) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Основним видом діяльності позивача є надання послуг з прийому зернових та олійних культур з автомобільного та залізничного транспорту, їх зберігання та відвантаженню на судна, що підтверджується сертифікатом відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки № 6273 від 30.08.2013 року.

Позивач придбав у ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» послуг з організації дослідження, оформлення ветеринарних свідоцтв, карантинних сертифікатів, карантинного догляду з метою використання цих послуг у господарській діяльності. Виконання умов цього договору підтверджується актами здачі-прийняття робіт, податковими накладними, платіжними дорученнями, про що зазначено у додатках до акта перевірки.

Позивач у податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2014 року рядку 19 суму від'ємного значення та у рядку 20.2 до складу податкового кредиту наступного періоду 10 921 246 грн., з яких 60 173 грн. сформовано податкового кредиту по взаємовідносинах позивача з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР».

Довідка від 19.01.2015 року про результати документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2014 року свідчить, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Грінтур-Екс» від'ємного значення з ПДВ за жовтень 2014 року у сумі 10 921 246 грн. Ця сума переноситься позивачем до декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року та входить до рядку 23 - сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню - 10 914 790 грн., з яких 60 173 грн. відповідач зменшує позивачу по взаємовідносинах з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР», а також зменшує від'ємне значення рядок 19 в сумі 6 169 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР».

Відповідач в акті перевірки робить висновок про нереальність угоди, укладеної між позивачем та ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» на підставі листа податкової інспекції м. Одеси, оскільки у ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» є контрагент ТОВ «Ньюкост Менеджмент», зареєстрований у ДПІ Куйбишевського району м. Донецька, відносно якого у контролюючого органу знаходиться інформація про можливі порушення податкового законодавства.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що угода, яка була укладена між позивачем та ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР» спрямована на реальне настання наслідків, умовлених ними, виконана сторонами в повному обсязі та відповідає положенням вільного, господарського і податкового законодавства. Послуги, які придбавалися позивачем притаманні його господарській діяльності та використовувався ним для здійснення господарської діяльності. Судом не встановлено жодного фактичного порушення позивачем вимог податкового законодавства за наслідками здійснення господарських операцій з його контрагентом ТОВ «Грейн-Сервіс-ГР».

Практика Європейського суду, яка є джерелом права в Україні, наголошує на індивідуальної відповідальності платника податків та неможливість застосування негативних наслідків до добросовісного платника податків, в зв'язку з невиконанням, яких зобов'язань його контрагентами ( рішення від 9.01.2007 року Інтерсплав проти України, 22.01.2009 року Булвес АД проти Болгарії, 18.03.2010 року Бізнес Сепорт Сентре проти Болгарії).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони відповідно до вимог ст. 2 КАС України. Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, відповідач не довів, що податкові повідомлення-рішення від 05.03.2015 року прийняті правомірно, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати у вигляді судового збору підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11,71,94,158-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.03.2015 року.

3. Скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 05.03.2015 року.

4. Присудити на користь ТОВ «Грінтур-Екс» з Державного бюджету України судовий збір в сумі 487,20 грн., сплачений платіжним дорученням № 540 від 25.05.2015 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 25.06.2015.