15 червня 2015 року 12 год. 35 хв. Справа № 808/2360/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1
до Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області
про: визнання протиправними дій
У квітні 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до суб'єкта владних повноважень - державного інспектора відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області ОСОБА_2, в якій позивач просив визнати дії відповідача по складанню акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н від 08.05.2013, протиправними.
В подальшому, на адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшли клопотання від відповідача та від позивача щодо заміни відповідача у справі державного інспектора відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області ОСОБА_2 на Державну інспекцію сільського господарства у Запорізькій області, у зв'язку зі звільненням останнього. Відповідні клопотання судом були задоволені та здійснено судом заміну сторони відповідача у даній справі на Державну інспекцію сільського господарства у Запорізькій області.
Позивачем до Запорізького окружного адміністративного суду був поданий уточнений адміністративний позов, згідно якого позивач ОСОБА_1 просить визнати дії Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області по складанню акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н від 08.05.2013, протиправними.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Державного акта на право власності на землю серії ЯЛ № 458694 від 11.12.2012 року, позивач є власником земельної ділянки площею 0,0948 га кадастровий № 2310400000:08:004:0193 із цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва, що розташована по вул. Макарова, 44-л у м. Бердянськ Запорізької області.
Дана земельна ділянка була набута позивачем у власність від ОСОБА_3, на підставі договору дарування № 1949 від 28.10.2010, ВРД № 072504 посвідченого приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_4
В лютому 2015 року, позивачем було отримано позовну заяву Бердянського міжрайонного прокурора, який звернувся в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування пункту 8.10 рішення Бердянської міської ради № 12 від 27.05.2010, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, витребування земельної ділянки. Разом із позовною заявою позивачем було отримано ухвалу Бердянського міськрайонного суду Запорізької області по справі № 310/297/15-ц про накладення арешту на земельну ділянку площею 0,0948 га кадастровий № 2310400000:08:004:0193 по вул. Макарова, 44-л у м. Бердянськ із цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва та ухвалу Бердянського міськрайонного суду від 27.01.2015 про відкриття провадження у справі №310/297/15-ц.
Позивачем зазначалося, що підставою для звернення до суду прокурора із відповідним позовом, стали висновки, які містяться у складеному 08.05.2013 державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області ОСОБА_2 акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства (б/н), який був складений за наслідками проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при прийнятті вісімдесят третьою сесією Бердянської міської ради V скликання пункту 8 рішення № 12 від 27.05.2010 «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам». Пунктом 8.10 даного рішення було затверджено проект відведення та передано у власність гр. ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0948 га із цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва, що розташована по вул. Макарова, 44-л у м. Бердянськ Запорізької області, в межах норм безоплатної приватизації. У 2010 році, відповідно до вимог Рішення, ним, згідно норм чинного на той час законодавства, було отримано державний акт на право власності на земельну ділянку.
Окрім того, пунктами 8.6 - 8.9 та 8.11 рішення Бердянської міської ради Бердянської міської ради Запорізької області № 12 від 27.05.2010 «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам», було затверджено проекти відведення та передано у власність земельні ділянки із цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва наступним громадянам, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.
У подальшому, відповідно до договорів дарування укладених у 2010 році між позивачем та ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_1 також набув право власності на земельні ділянки що були передані зазначеним громадянам на підставі Рішення.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 державним інспектором було зазначено, що процедура передачі земельних ділянок зазначеним громадянам, виконана із порушенням вимог земельного законодавства, а саме, проекти відведення не пройшли обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації (в порушення ст. 118 та ч. 4 ст. 123 ЗК України), а самі земельні ділянки знаходяться в межах прибережної захисної смуги, що є порушенням статтей 88, 90 ВК України та статтей 59, 60 ЗК України.
Позивач, як власник земельної ділянки стосовно якої проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства, до теперішнього часу так і не отримав від відповідачів відповідну копію акту перевірки. Про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та складання Акту, позивачу стало відомо лише в середині лютого 2015 року при отриманні відповідного позову та ухвал Бердянського міськрайонного суду Запорізької області по справі № 310/297/15-ц.
Позивач вважає дії державного інспектора Нагорного Д.С., вчинені при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства та складанню акта протиправними. Ппи проведенні перевірки були порушені нормативно-правовими акти, які регулюють процесуальний порядок і законодавчі підстави діяльності відповідних органів при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства, а саме:
- Конституція України;
- Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;
- Порядок одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвержений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 14.03.2013 № 179;
- Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 23.12.2011 № 770;
- Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.02.2013 № 132.
ОСОБА_1 вказує, що державний інспектор Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області, всупереч вимогам встановленим нормами законодавства, не звертався до нього, як власника земельної ділянки щодо якої проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства, для отримання необхідних документів.
З акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 взагалі не зрозуміло щодо якого суб'єкта проводилась перевірка.
Позивач вважає, що державний інспектор Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області, при проведенні перевірки, на власний розсуд визначив коло своїх повноважень та склав документ (акт) який не передбачений діючим законодавством.
Як встановлено з висновків акта, державним інспектором були встановлені порушення земельного законодавства, але в порушення вимого законодавства не було складено протоколу про порушення, не було видано припис про усунення порушень земельного законодавства, що є порушенням ст. 144 Земельного кодексу України.
Основним доказом у справі за позовом прокуратури про скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, що належить позивачу, є саме акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н від 08.05.2013. Складання акта потягло для позивача негативні наслідки.
Таким чином позивач стверджує, що при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області ОСОБА_2 було порушено низку вимог законодавства, а тому дії державного інспектора при проведенні перевірки, оформленні її результатів та складанню акта перевірки є протиправними, які призвели до негативних наслідків для позивача - подання прокуратурою позову про скасування державного акта на право власності на земельну ділянку, що належить позивачу.
За таких обставин позивач просить визнати дії Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області по складанню акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н від 08.05.2013, протиправними.
Від відповідача на адресу суду надійшло клопотання, в якому зазначається, що відповідач заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, зазначену справу просить розглядати без представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне.
Судом встановлено, що земельна ділянка, розташована за адресою: вул. Макарова, 44-л в м. Бердянськ, належить позивачу на праві приватної власності відповідно до Державного акта на право власності на землю серії ЯЛ № 458694 від 11.12.2012.
Державним інспектором сільського господарства в Запорізькій області складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 б/н при прийнятті вісімдесят третьою сесією Бердянської міської ради V скликання пункту 8 рішення № 12 від 27.05.2010 «Про передачу у власність та в оренду земельних ділянок громадянам».
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 б/н державним інспектором було зазначено, що процедура передачі земельних ділянок зазначеним громадянам, виконана із порушенням вимог земельного законодавства, а саме, проекти відведення не пройшли обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації (в порушення ст. 118 та ч. 4 ст. 123 ЗК України), а самі земельні ділянки знаходяться в межах прибережної захисної смуги, що є порушенням статтей 88, 90 ВК України та статтей 59, 60 ЗК України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірних дій відповідача щодо проведення перевірки, на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд зазначає наступне.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (далі іменується - Закон України №877-V).
Зазначені норми кореспондуються зі статтею 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» №963-IV від 19.06.2003 (далі іменується - Закон України №963-IV).
Відповідно до пункту 1 Положення про державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №459, Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Згідно з пунктом 1 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 №770, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12.01.2012 за №34/20347, Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується.
Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль), серед іншого, за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Процедуру здійснення таких перевірок детально регламентовано в Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженому наказом Міністерства аграрної політки та продовольства України від 25.02.2013 №132, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.03.2013 за №412/22944 (далі іменується - Порядок №132).
Процедуру одержання від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, виклику громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства, визначено Порядком одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвержений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 14.03.2013 № 179, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.03.2013 за № 515/23047 (далі - Порядок № 179).
Пунктом 2.1 Порядку № 179 передбачено, що для отримання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, державний інспектор надсилає суб'єктам, які надають інформацію клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель (далі - Клопотання), форму якого наведено у додатку 1 до цього Порядку. При цьому Клопотання вручається (надсилається) суб'єкту господарювання під час здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю).
Згідно п. 2.3 Порядку, клопотання складається у двох примірниках і підписується безпосередньо державним інспектором, що проводить перевірку, чи посадовою особою (державним інспектором) вищого рівня, який координує її проведення. Перший примірник Клопотання надсилається суб'єкту, який надає інформацію, поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається під підпис його керівнику, власнику (користувачу) земельної ділянки (особі, яка виконує його обов'язки, уповноваженій особі, представнику).
Відповідач не надав суду доказів надсилання позивачу клопотання про надання документів, необхідних для проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Але державний інспектор, всупереч вимогам встановленим Порядком, не звертався до власника земельних ділянок щодо яких проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства, для отримання необхідних документів, що стосуються земельних ділянок, які на суб'єктивну думку перевіряючого були передані попереднім їх власникам з порушенням законодавства.
Згідно пунктом 1.2 Порядку №132, останній визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.
За приписами пункту 1.3. Порядку №132, інспекційні органи здійснюють планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю).
Згідно підпунктами 2.4 - 2.6 Порядку №132, інспекційний орган зобов'язаний не пізніше десяти днів до дня здійснення планового заходу надіслати суб'єкту господарювання письмове повідомлення про проведення планового заходу.
Повідомлення про проведення планового заходу повинно містити: дату початку та дату закінчення планового заходу; найменування суб'єкта господарювання або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється плановий захід; найменування інспекційного органу, який буде проводити плановий захід, його місцезнаходження та телефон.
Повідомлення про проведення планового заходу надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто під розписку керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання.
Позаплановим заходом є захід державного нагляду (контролю), який не передбачений планом роботи інспекційного органу.
За правилами пункту 3.2 Порядку №132, підставами для здійснення позапланового заходу є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до інспекційного органу про проведення перевірки за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів чи інших розпорядчих документів інспекційного органу щодо усунення порушень вимог земельного законодавства, виданих за результатами раніше проведених планових та позапланових заходів; отримання заяв, скарг чи звернень фізичних та юридичних осіб, у яких міститься інформація про порушення суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства (із обов'язковим зазначенням суті порушення). Позаплановий захід у таких випадках проводиться за наявності згоди Державної інспекції сільського господарства України на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктами господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів.
Перед здійсненням позапланового заходу інспекційний орган інформує у разі можливості суб'єкта господарювання про його проведення. Повідомлення про проведення позапланового заходу направляється з використанням засобів факсимільного зв'язку або про його проведення повідомляється телефоном.
Зазначені умови організації та проведення здійснення планових чи позапланових заходів контролю відповідачем не додержано, а тому за даних обставин вони проведені з порушенням закону та з перевищенням владних повноважень перевіряючим інспектором.
З матеріалів справи встановлено, що позивач не отримував будь-яких повідомлень про проведення планового чи позапланового заходу.
Державні інспектори, які беруть участь у здійсненні відповідних заходів, зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі або фізичній особі - підприємцю чи її представнику направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службові посвідчення, що засвідчують їх особи, і надати їм копію направлення на проведення планової/позапланової перевірки, яка вручається зазначеним особам під підпис.
Державні інспектори не мають права здійснювати відповідні заходи без наявності направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службових посвідчень.
Всупереч зазначеним вимогам Порядку №132, державний інспектор Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області не пред'явив позивачу направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службове посвідчення. Копії направлення на перевірку також відповідачем не надано.
Відповідач зазначив в акті перевірки, що підставою для проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства стали вимога прокуратури Запорізької області від 30.04.2013 № 05/3-508 вих-13 та вимога Бердянської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 30.04.2013 № 96-672.
У відповідності до пункту 3.2 Порядку №132, що визначає правові підстави для здійснення позапланового заходу перевірки дотримання вимог земельного законодавства, відсутня така підстава, як вимога прокуратури.
Згідно пунктів 5.3, 6.2 Порядку №132, за результатами здійснення планових та позапланових заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (додаток до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 липня 2012 року №424 «Про затвердження Переліку питань та уніфікованої форми акта перевірки для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.07.2012 за № 1289/21601).
Акт перевірки складається у двох примірниках і підписується не пізніше останнього дня проведення перевірки державними інспекторами, які проводять відповідний захід, керівником суб'єкта господарювання або уповноваженою ним особою чи фізичною особою - підприємцем або її представником.
Перший примірник акта залишається в інспекційному органі, який проводить перевірку, другий - вручається керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі чи фізичній особі - підприємцю або її представнику. При врученні акта перевірки у примірнику акта, який залишається в інспекційному органі, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує.
В порушення зазначених вимог Порядку №132, державним інспектором сільського господарства у Запорізькій області ОСОБА_2 акт перевірки згідно з уніфікованою формою акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства не складався, для підпису позивачу не надавався та копія його останньому не надавалась.
Як встановлено з висновків акта, державним інспектором були встановлені порушення земельного законодавства, але в порушення вимог ст. 144 Земельного кодексу України, відносно позивача не було складено протокол про порушення, не було видно вказівку про його усунення у 30-денний строк, не було накладено адміністративне стягнення.
Відповідно до Преамбули Закону України №877-V, цей закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно із статтею 2 Закону України №877-V, дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного і податкового законодавства та касових операцій, контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, використанням державного та комунального майна, банківського і страхового нагляду, інших видів спеціального державного контролю за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, телекомунікації, поштовий зв'язок, радіочастотний ресурс України, під час проведення процедур, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також оперативно-розшукової діяльності, прокурорського нагляду, досудового розслідування і правосуддя, державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки, державного контролю та нагляду в галузі цивільної авіації, державного нагляду (контролю) за дотриманням ліцензійних умов транспортування природного і нафтового газу трубопроводами та його розподілу, постачання природного газу, зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється ліцензійними умовами провадження господарської діяльності із зберігання природного газу (редакція Закону на час проведення перевірки).
Таким чином, під час проведення перевірки відповідач був зобов'язаний діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Законами України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 №132, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.03.2013 за №412/22944.
Щодо висновків акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 08.05.2013 б/н, суд зазначає наступне. В матеріалах справи відсутні буд-які докази, якими б підтверджувалися висновки, зроблені державним інспектором Нагорним Д.С. при проведенні перевірки. В матеріалах справи відсутні докази дотримання відповідачем встановленого законодавством порядку та процедури проведення перевірки земельного законодавства.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
За приписами частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 14, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати дії Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області по складанню акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства б/н від 08.05.2013, протиправними.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький