61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
04 серпня 2009 р.
Справа № 22-а-8859/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
за участю секретаря судового засідання Гребенюк А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Упраління праці та соціального захисту населення Чугуївської районноїдержавної адміністрації Харківської області на постанову Чугуївський міський суд Харківської області від 11.02.2009р. по справі № 2-а-18/09/2036
за позовом ОСОБА_1
до Упраління праці та соціального захисту населення Чугуївської районноїдержавної адміністрації Харківської області
про визнання рішення по призначенню допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку протиправним та зобов'язання здійснення донарахування та виплати заборгованості по виплаті вказаної допомоги,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Чугуївської міської ради Харківської області, в якому після уточнення позовних вимог просила визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування призначення та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплатити їй заборгованість по виплаті щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно в сумі 2046,51 грн.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 11.02.2009 р. позов задоволено. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області провести донарахування та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.
Відповідач не погодився з даною постановою суду першої інстанції та звернувся до Харківського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд, посилаючись на порушенням норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Суд першої інстанції частково задовольняючи позов, виходив з Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, яким визнано неконституційним положення статей 29, 36, п.12 ст.71 та інших та абз. 3 ч.2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України .
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України відповідач з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року повинен був діяти у відповідності з нормою ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тобто донараховавати та виплачувати позивачці допомоги у розмірі встановленого законом, на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно до п.12 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, на 2007 рік зупинено дію ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Відповідно до абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” на 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України від 19.12.2006 р. № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідають Конституції України Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007р. у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії громадян), тому застосування після 09.07.2007 року розмірів допомог за цим Законом є неможливим.
Разом з тим, положенням абз. 1 ч. 2 ст. 56 Закону України від 19.12.2006 р. № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Зазначені законодавчі норми не визнані неконституційними, що зумовлює необхідність їх застосування при вирішенні справи. Тобто, фінансування виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку в 2007 році визначене Законом України від 19.12.2006 р. № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" - за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, яким зупинено дію статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачці була призначена та виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_1н., з липня 2007 року.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що з 09.07.2007 року (дати ухвалення Конституційним Судом України рішення за № 6-рп/2007) по 31.12.2007 р. відповідач повинен був призначити, нараховувати та сплачувати позивачці допомогу на ОСОБА_3., ІНФОРМАЦІЯ_1н. у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, враховуючи ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”.
На підставі викладеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з вищенаведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Упраління праці та соціального захисту населення Чугуївської районноїдержавної адміністрації Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Чугуївський міський суд Харківської області від 11.02.2009р. по справі № 2-а-18/09/2036 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
(підпис)
Філатов Ю.М.
Судді
(підпис) (підпис)
Водолажська Н.С. Гуцал М.І.
Філатов Ю.М.
Повний текст ухвали виготовлений 10.08.2009 р.