61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
01 червня 2009 р.
Справа № 22-а-8928/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської райдержадміністрації. на постанову Великописарівський районний суд Сумської області від 18.12.2008р. по справі № 2-а-610/08/1803
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської райдержадміністрації.
про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача заборгованість по разовій грошовій допомозі до 5 травня за 2007, 2008 р.р. передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 2448 грн..
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 18 грудня 2008 року по справі № 2-а-610/08 позов ОСОБА_1 задоволено.
Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської райдержадміністрації не погоджуючись з вказаною постановою, подало апеляційну скаргу, вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 18 грудня 2008 року по справі № 2-а-610/08 скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 (а.с.4), у 2007 році отримав щорічну разову грошову допомогу у розмірі 55 грн., а у 2008 році - 65 грн..
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків пенсіонерам - за місцем отримання пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9.07.2007 року визнані неконституційними положення ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було встановлено зменшені розміри пільги /обсяг права/ ветеранів війни на грошову допомогу, положення ст. 71, які зупиняли дію Закону в частині визначення розміру виплат грошової допомоги.
У рішенні Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року у п. 5. З зазначено, що закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що „зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого /додаткового/ правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 21. 22, п. 1 ч. 2 ст. 92, ч.ч. 1-3 ст. 95 Конституції України”. При прийнятті Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» всупереч зазначеним правовим позиціям законодавець вийшов за межі правового регулювання бюджетних відносин : зупинив дію окремих законів /ст. 67 розділу 1/ і вніс до ряду законодавчих актів зміни і доповнення та визнав деякі з них нечинними /розділ 11/, тому вони визнані такими, що не відповідають Конституції України.
За таких обставин, позивачу слід було б виплатити одноразову допомогу у 2007- 2008 роках у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком, оскільки вказаний Закон не передбачає обмежень таких виплат, а тому недоплачена сума 2553,18 грн. підлягає стягненню з Управління праці та соціального захисту населення В-Писарівської РДА на користь позивача.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, та дане не спростовується сторонами, до 5 травня позивачу була виплачена щорічна разова грошова допомога у 2007 році в розмірі 55 грн., а у 2008 році - 65 грн., встановленому ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням змін, які вносились Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 - 2008 р.р.». Відповідач в апеляційній скарзі вказує на те, що закон не має зворотної сили.
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України передбачено (ч. 2 ст. 95), що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, - будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.
Дію ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' зупинено на 2007 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня згідно із п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 р. N 489-V.
Зупинення дії ст. 15 даного закону на 2007 рік, передбачене п. 13 ст. 71 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
Дію ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту'' зупинено на 2008 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.
Зупинення ст. 15 даного закону на 2008 рік, передбачене положенням п. 20, розділу другого Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу проведена до 5 травня 2007 року та 2008 року, положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 - 2008 рік» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня втратили чинність з дня ухвалення рішеннь Конституційним Судом, тобто після проведення виплат.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року N 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, колегія суддів вважає, що за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської райдержадміністрації. задовольнити частково.
Постанову Великописарівський районний суд Сумської області від 18.12.2008р. по справі № 2-а-610/08/1803 скасувати.
Прийняти нову постанову.
, якою у позові відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Мельнікова Л.В.
Судді
Григоров А.М. Подобайло З.Г.
Повний текст постанови виготовлений 09.06.2009 р.