61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
09 липня 2009 р.
Справа № 22-а-8470/09
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Баглаєнко Я.В.
за участю представників:
позивача -ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2008 року по справі № 2-а-17536/08/2070
за позовом ОСОБА_1
до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо не доплати йому пенсії з 05.10.06 р. по наступний час відповідно до вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити з 05.10.06 р. по наступний час перерахунок та виплату йому недоплачену державну пенсію по інвалідності 2-ї групи від захворювання, отриманого при виконанні обов'язків лікаря при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком; визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо не доплати йому щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з 05.10.06 р. по наступний час відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити з 31.10.06 р. по наступний час перерахунок та виплату йому недоплачену додаткову пенсію як інваліду 2-ї групи захворювання, отриманого при виконанні обов'язків лікаря при ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, виходячи з розміру 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.08 р. по справі № 2-а-17536/08/2070 адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії був задоволений частково.
Визнані незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо не доплати позивачу пенсії з 31.10.06 р. по наступний час відповідно до вимог ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити з 31.10.06 р. по наступний час перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплачену державну пенсію по інвалідності 2-ї групи від захворювання, отриманого при виконанні обов'язків лікаря при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком.
Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо не доплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з 31.10.06 р. по наступний час відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити з 31.10.06 р. по наступний час перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплачену додаткову пенсію як інваліду 2-ї групи захворювання, отриманого при виконанні обов'язків лікаря при ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, виходячи з розміру 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідач не погодився з зазначеною постановою суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.08 р. по справі № 2-а-17536/08/2070 та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені в скарзі.
Позивач надав до суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржувану постанову суду першої інстанції -без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, постанову суду першої інстанції, вислухавши осіб, які прибули в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 с (а.с. 7), є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копією вкладки до посвідчення НОМЕР_2 с (а.с. 10), а також є інвалідом 2 групи.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з 25.03.91 р. і отримує пенсію як інвалід 2-ї групи, набувши інвалідність внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно листа № 15698-05/10-32 від 05.11.08 р. Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова ОСОБА_1 з 01.10.08 р. повинен отримувати пенсію в розмірі 1498,56 грн., з яких додаткова пенсія складає 99,60 грн.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи»в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
З положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вбачається, що текст ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»викладено в новій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08 р. положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24 - 34 підпунктів 1-6, 8 - 12, пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
У рішенні Конституційного Суду України № 10-рп/2008 також зазначено, що оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
В зазначеному Рішенні Конституційного Суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення п. 28 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»втратило чинність 22.05.08 р.
Отже, колегія суддів вважає, що на момент звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок пенсії були чинними ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.08 р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 р., які отримують пенсію по 2 групі інвалідності, захворювання яких пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, розмір пенсії не може бути нижчим за 1090,0 грн.
Проте, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІI групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої, згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється в розмірі, визначеному законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Колегія суддів зазначає, що при вирішенні спору необхідно виходити із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, тому при розрахунку державної основної та додаткової пенсії, передбачених ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших, пов'язаних із нею, пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою цієї статті.
Таким чином, позивачу мав бути визначений мінімальний розмір пенсії, виходячи з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не у розмірі мінімальних виплат, визначених постановою КМУ № 654 від 16.07.08 р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Враховуючи вищевикладене, позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»”, тобто здійснити перерахунок основної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії -з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. 67 цього Закону доповнено ч. 3, яка встановлює, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Дані зміни набрали чинності з дня його опублікування, тобто з 31.10.06 р.
Таким чином, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу з 31.10.06 р. по 31.12.07 р. та починаючи з 22.05.08 р.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла до висновку стосовно того, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.08 р. по справі № 2-а-17536/08/2070 прийнята з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права і підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 11, 160, 165, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.08 р. по справі № 2-а-17536/08/2070 -задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.08 р. по справі № 2-а-17536/08/2070 за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії -скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, за період з 31.10.06 р. по 31.12.07 р. та з 22.05.08 р. всупереч вимогам ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до вимог ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щодо забезпечення нарахування та виплати основної пенсії не нижче 8 мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 31.10.06 р. по 31.12.07 р. та починаючи з 22.05.08 р.
В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.
Постанова набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом місяця з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст постанови виготовлений 14.07.2009 р.