61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
29 липня 2009 р.
Справа № 22-а-7771/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 24.11.2008р. по справі № 2-а-5362/08
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації , Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації
про зобов'язання вчинення дій,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружногоадміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в якому просив зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації забезпечити перерахунок і виплату належної йому щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної разової грошової допомоги за 2005-2007 роки із законодавчо встановлених розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком на день фактичного виконання виплати а саме: заборгованості по належних соціальних виплатах в сумі 13067,31 грн.; зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації організувати та проконтролювати призначення йому належних соціальних виплат, а також виплату заборгованості по належних соціальних виплатах в сумі 13067,31 грн. за 2005-2007 роки.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2008 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації забезпечити перерахунок і виплатити на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 1750,00 грн. та разову грошову допомогу за 2007 рік у розмірі 2605,77 грн.; зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації організувати і проконтролювати призначення ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 1750,00 грн. та разової грошової допомоги за 2007 рік у розмірі 2605,77 грн.; в іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936, ст.ст. 95, 116 Конституції України, Бюджетного кодексу України та на обставини і обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду, відповідно до ст. 195 КАС України, в межах апеляційної скарги, та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи I категорії, інваліда 3 групи, що підтверджується посвідченнями НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_2 відІНФОРМАЦІЯ_2 та довідкою НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3 та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в Красноградському районі Харківської області.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідам III групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Із довідки № 0823/1333 від 28.05.2008 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення в Красноградському районі Харківської області, ОСОБА_1 у 2007 році щорічна допомога на оздоровлення була виплачена у квітні 2007 року в розмірі 90 грн. та разова грошова допомога - у квітні 2007 року в сумі 300 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову в частині позовних вимог за 2005-2006 роки, виходи з того, що позивачем пропущений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Враховуючи те, що позов в частині стягнення щорічної одноразової допомоги та разової грошової допомоги до 5 травня за 2005-2006 роки поданий з пропущенням однорічного строку, відповідачі Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації просили відмовити у задоволенні позову з цієї підстави, позивач не навів поважних причин його пропуску, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у задоволенні позову в цій частині слід відмовити у зв'язку із пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідач повинен був здійснювати позивачу виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 рік, виходячи з її розміру, встановленого ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та виплату разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з її розміру, встановленого ч.5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" оскільки з моменту прийняття Конституційним судом України Рішення від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 положення пункту 30 ст. 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було призупинено на 2007 рік дію Закону в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, втратили чинність, крім того, наведеним рішенням визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якою зупинено дію ч. 5 ст.ст.12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Отже, оскільки з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності наведених положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік », ці норми Закону втратили чинність, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що на момент звернення позивача із заявою до відповідача про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня була чинною стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи I категорії, інваліда 3 групи, що підтверджується посвідченнями НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_2 відІНФОРМАЦІЯ_2 та довідкою НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3 та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в Красноградському районі Харківської області.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідам III групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Із довідки № 0823/1333 від 28.05.2008 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення в Красноградському районі Харківської області, ОСОБА_1 у 2007 році щорічна допомога на оздоровлення була виплачена у квітні 2007 року в розмірі 90 грн. та разова грошова допомога - у квітні 2007 року в сумі 300 грн.
Колегія суддів зазначає, що зазначені виплати щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.
З 01.01.2007 року по 09.07.2007 року, тобто до прийняття Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня даній категорії громадян були встановлені певними нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Таким чином, органи соціального захисту населення, здійснивши у зазначений період, виплату щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», правомірно діяли, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України.
Отже, з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року органи соціального захисту населення не мали повноважень здійснювати зазначені виплати у розмірах встановлених ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки протягом цього часу положення базових законів не діяли.
Застосування законодавства України у такий спосіб, ґрунтується на висновках Конституційного Суду України, наведених в мотивувальній частині рішення від 03.10.1999 року №4-зп, який у п. 3 зазначив наступне: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
Виходячи з наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги щодо покладення на органи соціального захисту населення обов'язку здійснити виплату щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня особам, які отримали таку допомогу протягом 01.01.2007р. - 09.07.2007р., у розмірах встановлених законом про Державний бюджет на відповідний рік не підлягають задоволенню, оскільки протягом цього часу органи соціального захисту населення діяли у відповідності з приписами діючого законодавства, а, враховуючи разовий характер цих виплат, в момент їх здійснення особа реалізувала своє право на їх отримання, і як наслідок, у органу соціального захисту населення припинився обов'язок щодо їх виплати.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку про протиправність дій відповідача.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку стосовно того, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2008 року по справі № 2-а-5362/08 прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації - задовольнити.
Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 24.11.2008р. по справі № 2-а-5362/08 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинення дій - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
(підпис)
Бенедик А.П.
Судді
(підпис) (підпис)
Калиновський В.А. Кононенко З.О.
Калиновський В.А.
Повний текст постанови виготовлений 03.08.2009 р.