61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
19 березня 2009 р.
Справа № 22-а-6944/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Кононенко З.О. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання - Лаби О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на постанову Великописарівський районний суд Сумської області від 09.12.2008р. по справі № 2-а-406/08/1803
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області
про стягнення щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, в якому просив суд постановити рішення, згідно якого стягнути з відповідача на його користь 2541,00 грн. в рахунок недоплаченої щорічної разової грошової допомоги за 2007-2008 роки. Позивач мотивував свої вимоги тим, що він є учасником війни та, відповідно до чинного законодавства, має право на одержання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується органами соціального захисту населення щорічно до 5 травня в розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком. За 2007 та 2008 роки йому фактично було нараховано та виплачено щорічну разову грошову допомогу у розмірі, значно нижчому, ніж передбачено Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на те, що, відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законами України про Державний бюджет України на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Позивачу проводилась виплата щорічної разової грошової допомоги відповідно до законів України про Державний бюджет України на відповідний рік та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.
Постановою Великописарівського районного суду Сумської області від 09.12.2008 року позовні вимоги задоволено; визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги ОСОБА_1, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” за 2007 та 2008 роки; стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 недовиплату разової щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни за 2007 та 2008 роки у розмірі 2553,18 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення судом норм матеріального права, а саме: ст.ст. 4, 22, 23, 30, 87, Бюджетного кодексу України, ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ст.ст.95 Конституції України, ст.ст. 29, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
В судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).
Статтею 1 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 року №367-ХІV статтю 14 (Пільги для учасників війни) вищевказаного нормативно-правового акту було доповнено частиною 4, згідно якої щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Законом України від 04.07.2002 року № 52-ІV частину 4 статті 14 було визнано частиною 5 зазначеної статті.
Починаючи з 2004 року, дія вищевказаної норми зупинялася законами України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Так, ст. 29 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік” встановлено фіксований розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. При цьому, даним нормативно-правовим актом учасникам війни було встановлено розмір щорічної разової грошової допомоги в сумі 55,00 грн.
Саме в такому розмірі позивачу було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2007 році (а.с.18).
Підпунктом "б" підпункту 3 пункту 20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину 5 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 р. N 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", у 2008 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни здійснюється у розмірі 65,00 грн.
Так, в 2008 році позивачу було виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 65 грн. (а.с.18).
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було порушено право позивача на отримання відповідної грошової допомоги у розмірах, встановлених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що є звуженням змісту та обсягу прав позивача та порушенням ч.2 ст.19 Конституції України; та з того, що відповідні положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними і втратили чинність.
Колегія суддів погоджується з вищезазначеними висновками суду.
Так, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) положення ст.ст.29, 71 п.13 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” були визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення, в тому числі, п.20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22.05.2008 року.
Колегія суддів не враховує позицію відповідача по справі щодо його заперечень проти позову та обгрунтування вимог апеляційної скарги тим, що виплата щорічної (до 5 травня) разової грошової допомоги ОСОБА_1 була здійснена у відповідності до вимог Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", норм Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” із внесеними до нього змінами, що діяли на час виплати.
Зазначена позиція та посилання відповідача на те, що відповідні Рішення Конституційного Суду України, яким положення ст.ст.29, 71 п.13 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” та положення п.20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними, були ухвалені 09.07.2007 року та 22.05.2008 року, та зазначені положення законів втратили чинність саме з цього моменту, тобто, коли виплата вже була здійснена, а отже, дії відповідача були правомірними, не можуть бути взяті до уваги судом, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. При цьому, згідно преамбули даного нормативно-правового акту, цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них. Отже, норми Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” мають пріоритетний характер щодо норм законів України про Державний бюджет України на відповідний рік при визначенні розміру, належної до виплати, допомоги.
Зазначені норми повністю відповідають ч. 3 ст.22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законодавцем при встановлені розміру мінімальної пенсії за віком не було передбачено обмежень щодо можливості його застосування при виплаті щорічної грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”та не встановлено іншого порядку визначення розміру даної соціальної гарантії.
Отже, при виплаті ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги до 5 травня Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області повинна була керуватися саме положеннями ч.5 ст.14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, якою встановлено розмір відповідної допомоги, виходячи з 3-кратного розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким встановлювалися конкретні розміри відповідної допомоги та Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", разом з нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України.
Також, колегія суддів зазначає, що, відповідно до резолютивних частин Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 та Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Щодо посилання Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на те, що воно не є належним відповідачем, то воно спростовується ст.17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, відповідно до якої щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Крім того, питання стосунків між суб'єктами владних повноважень щодо фінансування виконання положень законів України не може погіршувати соціальний захист позивача та зменшувати розмір гарантованих йому Законом соціальних виплат.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що стягнувши недоплачену щорічну разову грошову допомогу учаснику війни у конкретно визначеному грошовому розмірі, суд першої інстанції перебрав на себе функцію органу праці та соціального захисту населення, на якого законодавством покладено повноваження визначення розміру, нарахування та виплати відповідної допомоги, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що права позивача повинні бути поновлені шляхом зобов'язання відповідача призначити та здійснити заходи щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007, 2008 роки, виходячи з розміру, встановленого ч.5 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Великописарівський районний суд Сумської області від 09.12.2008р. по справі № 2-а-406/08/1803 в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 недовиплату разової щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни за 2007 та 2008 роки у розмірі 2553,18 грн. - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області призначити та здійснити заходи щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007, 2008 роки, виходячи з розміру, встановленого ч.5 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Бенедик А.П.
Судді
Кононенко З.О. Калиновський В.А.
Повний текст постанови виготовлений 24.03.2009 р.