Постанова від 01.07.2015 по справі 641/6445/15-п

Провадження № 3/641/1430/2015 Справа № 641/6445/15-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2015 року

Суддя Комінтернівського районного суду міста Харкова Музиченко В.О., розглянувши матеріали, що надійшли від представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - начальника Управління з питань дотримання права на інформацію та права на звернення Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ОСОБА_1 у відношенні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої інспектором з кадрів державного навчального закладу « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» , що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2

за ч.4 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, будучи інспектором з кадрів державного навчального закладу « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» порушила Закон України « Про доступ до публічної інформації», а саме в зв.язку зі скаргою щодо порушення державним навчальним закладом « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 14.01.2015 року звернулась громадська організація « Верум» щодо порушення її права на доступ до публічної інформації. Громадська організація « Верум» просила надати копії договорів про поставку продуктів харчування за кошти бюджету за 2014 -2015 року, копій документів, що стали підставами для укладання таких договорів, копій документів - підстав визначення та ( або) зміни ціни в зазначених договорах за 2014 - 2015 року та іншої інформації. У відповідь на вказаний запит листом від 23.01.2015 року № 73 відповідальною особою навчального закладу за надання публічної інформації ОСОБА_2 було відмовлено у наданні копій документів у зв,язку з тим, що запитувана інформація є конфіденційною і не може передаватися третім особам.

Надання доступу до документів про отримання та розпорядження бюджетних коштів та майна, прізвищ, імен, по - батькові фізичних осіб, які отримали комунальне та державне майно в користування чи розпорядження, є обов,язковим і здійснюється відповідно до закону, незалежно від наявності згоди суб,єкта персональних даних.

Відмова у надані запитуваних заявником копій документів про закупівлю навчальним закладом продуктів харчування за кошти Державного бюджету України в 2015 році суперечить вимогам частини п,ятої статті 6 Закону, а саме є незаконним обмеженням доступу до інформації, обмеження доступу до якої заборонено Законом.

В судовому засіданні ОСОБА_2 свою провину не визнала та пояснила, що нею було надано аргументовану відповідь на вищевказані запити в межах вимог чинного законодавства.

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічною є інформація, яка відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; - особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», на розпорядників інформації, які не є суб'єктами владних повноважень, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

Відповідно до Закону України «Про освіту» професійно-технічна освіта, що входить до загальної структури освіти, надається професійно-технічними навчальними закладами, зокрема, професійними училищами.

Як вбачається зі Статуту Державного навчального закладу «Харківське вище професійне механіко-технологічне училище», прийнятого на загальних зборах колективу 30.06.2009 р., та Єдиного держаного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Державний навчальний заклад «Харківське вище професійне механіко-технологічне училище» є державним професійно-технічним закладом, який входить до загальної структури освітніх закладів України, безпосередньо підпорядковується Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації та Міністерству освіти і науки України і фінансується за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.

Виходячи з положення ст. 22 Бюджетного кодексу України, Міністерство освіти і науки України є головним розпорядником бюджетних коштів, а державний навчальний заклад « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» - розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, а тому цей навчальний заклад, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює владні управлінські функції ( обов,язки) по отриманню бюджетних асигнувань, взяттю бюджетних зобов,язань та здійсненню витрат бюджету.

Бюджетне зобов,язання - будь - яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому ( пункт 7 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України).

Таким чином, укладання державним навчальним закладом « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» угод на постачання продуктів харчування та продовольчої сировини є фактом взяття бюджетного зобов,язання, оскільки зазначені угоди укладаються в межах бюджетних асигнувань і оплата за які здійснюється з бюджетних коштів.

З огляду на вищевикладене, вбачається, що Державний навчальний заклад «Харківське вище професійне механіко-технологічне училище» є розпорядником публічної інформації стосовно інформації щодо отримання та розпорядження бюджетних коштів, а також стосовно інформації, пов'язаної з виконанням обов'язків у сфер надання освітніх послуг.

Таким чином, навчальний заклад при вирішенні питань щодо доступу до інформації про використання бюджетних коштів повинен керуватись Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Як вбачається зі скарги, заявник звернувся до державного навчального закладу « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище» із запитом щодо надання копій договорів про закупівлю продуктів харчування за кошти Державного бюджету України у 2015 році.

Однак, відповідальною особою навчального закладу за надання публічної інформації ОСОБА_2 було відмовлено у наданні копій документів у зв,язку з тим, що запитувана інформація є конфіденційною і не може передаватись третім особам.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 02.06.2015 року; копією заяви про вчинення адміністративного правопорушення, копією інформаційного запиту, поясненнями, копією функціональних обов,язків ОСОБА_2, копією доповнень до функціональних обов,язків, копією Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, копією запиту від 23.01.2015 року, копією запиту від 14.01.2015 року, пояснювальною запискою, копією статуту державного навчального закладу « Харківське вище професійне механіко - технологічне училище».

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону передбачено, що інформація з обмеженим доступом є:

1) Конфіденційна інформація; 2) таємна інформація;3) службова інформація

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб,єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформації, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Крім того, частина перша статті 10 Закону України « про захист персональних даних» встановлює, що використання персональних даних передбачає будь - які дії володільця щодо обробки цих даних,дії щодо їх захисту, а також дії щодо надання часткового або повного права обробки персональних даних іншим суб,єктам відносин, пов,язаних із персональними даними, що здійснюється за згодою суб,єкта персональних даних чи відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України « Про захист персональних даних» порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які знаходяться у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом України « Про доступ до публічної інформації»

Згідно абзацу другого частини третьої статті 5 Закону України « Про захист персональних даних» не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь - якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України « Про доступ до публічної інформації»

Згідно з ч.5 ст. 6 Закону України « Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Доступ до цієї інформації може бути обмежено у випадку, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Надання доступу до документів про отримання та розпорядження бюджетних коштів та майна, прізвищ, імен, по - батькові фізичних осіб, які отримали комунальне та державне майно в користування чи розпорядження, є обов,язковим і здійснюється відповідно до закону, незалежно від наявності згоди суб,єкта персональних даних.

Крім того, 14 жовтня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України « Про засади державної антикорупційної політики в україні ( Антикорупційна стратегія) на 2014 - 2017 роки». В Стратегії вказується про те, що ефективний доступ до інформації, якою володіють органи публічної влади, інші суб,єкти, є важливою передумовою для запобігання корупції, виявлення та припинення корупційних діянь. Особливе значення має інформація. Яка становить суспільний інтерес, а саме - відомості про використання бюджетних коштів. Розпорядження держаним або комунальним майном, особисті доходи, майно, видатки та зобов,зання фінансового характеру публічних службовців. Доступ до інформації є необхідним інструментом для проведення журналістських розслідувань, стимулювання громадської активності в антикорупційній сфері ( підрозділ « доступ до інформації» Розділу 3. « Запобігання корупції»).

Крім того, наявність в документі інформації, з обмеженим доступом, не є підставою для відмови у його наданні або його оприлюдненні.

Так, ч.7 ст.6 Закону передбачається, що обмеженню підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

У такому випадку копія документа повинна надаватись у звичайному порядку, при цьому інформація, доступ до якої обмежено, вилучається шляхом ретушування.

Таким чином, відмова у наданні запитуваних заявником копій документів про закупівлю навчальним закладом продуктів харчування за кошти Державного бюджету України в 2015 року суперечить вимогам ч.5 ст.6 Закону, а саме є незаконним обмеженням доступу до інформації, обмеження доступу до якої заборонено Законом.

За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_2 має місце склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.212-3 КУпАП, тобто обмеження доступу до інформації або віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, якщо це прямо заборонено законом.

Суд бере до уваги характер скоєного правопорушення, дані про особу, що притягується до адміністративної відповідальності та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу.

На підставі викладеного та керуючись ч. 4 ст.212-3 , ст. ст.254,255,256 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ч.4 ст.. 212-3 КУпАП та застосувати щодо ОСОБА_2 заходи адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1020,00 гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 36 ( тридцять шість) грн. 54 копійок .

Постанову може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області на протязі 10 діб з моменту оголошення.

.

Суддя- ОСОБА_3