Справа № 2-а- 366/2010 р.
7 лютого 2011 року Полонський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого -судді Горгулько Н.А.,
при секретарі Кравчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полонному адміністративний позов ОСОБА_1 до ВДАІ м.Житомир УДАІ УМВС України у Житомирській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову інспектором ДПС роти ДПС ОДДЗ м.Житомира ОСОБА_2 від 21 січня 2011 року, серія АМ1 № 047338, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП ОСОБА_1 та накладення на останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності, на думку інспектора ДАІ, стало те, що він - ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки Fiat scudo, державний № НОМЕР_1, 21 січня 2011 року о 10 год. 20 хв. на а/д Київ - Чоп не виконав вимоги дорожнього знаку 1.7 «дорожні роботи».
Дана постанова по справі про адміністративне правопорушення, на думку позивача, є незаконною, оскільки складена стосовно особи, яка не вчиняла правопорушення.
В судове засідання позивач не з'явився, подав до суду заяву про слухання справи у його відсутності, підтримав заявлені вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, день розгляду справи повідомлений своєчасно, про причини невки суд не повідомив, що є підставою, відповідно до ст.128 ч. 4 КАС України, для прийняття рішення у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст..251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вказаної Інструкції спеціальні контрольно -вимірювальні прилади для визначення швидкості руху, фіксації порушень правил, норм та стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, прилади для виявлення підробок у документах, інші спеціальні технічні засоби застосовуються згідно з інструкціями та методичними вказівками про порядок використання цих технічних засобів. До роботи зі спеціальними технічними засобами допускаються працівники, які вивчили інструкцію з їх експлуатації та склали заліки з правил їх застосування.
Однак у справі відсутні відомості про те, що працівник, який використовував технічний засіб «Візир»при вимірюванні швидкості руху її автомобіля, вивчив ці інструкції та методичні рекомендації .
Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. У справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача не надав до суду доказів правомірності винесеного рішення.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про міліцію" міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції. До складу міліції входить також державна автомобільна інспекція (ДАІ).
До завдань міліції у відповідності до ст. 2 цього ж Закону віднесено також забезпечення безпеки дорожнього руху.
Частиною 5 цієї ж статті встановлено, що права і обов'язки, організація роботи та структура підрозділів міліції визначаються положеннями, які затверджуються Міністром внутрішніх справ України відповідно до цього Закону.
Підрозділи Державтоінспекції, у відповідності до п. 5 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. №341, мають права, передбачені Законами України "Про міліцію", "Про дорожній рух", "Про оперативно-розшукову діяльність", іншими нормативно-правовими актами, що регулюють їх діяльність. Зокрема, працівники Державтоінспекції під час виконання службових обов'язків, в тому числі, мають право:
- використовувати в установленому порядку спеціальні технічні і транспортні засоби для виявлення і фіксації порушень правил дорожнього руху, обстеження водіїв, нагляду за технічним станом транспортних засобів, автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, примусової зупинки транспортних засобів, їх транспортування на спеціальні майданчики у випадках порушень водіями правил зупинки і стоянки, дешифрування показань тахографів;
- здійснювати в установленому порядку фотографування, звукозапис, кіно- та відеозйомку для виявлення та фіксації протиправних діянь.
Відповідно до абзацу 3 п. 21 ч.1 ст. 11 Закону України "Про міліцію" міліції для виконання покладених на неї обов'язків надано право використовувати передбачені нормативно-правовими актами т ехнічні засоби, в тому числі засоби фото- і відеоспостереження, для виявлення та фіксування порушень правил дорожнього руху, а у випадках, передбачених законом, тимчасово затримувати і доставляти на спеціальні майданчики чи стоянки для зберігання транспортні засоби, експлуатація яких не допускається або забороняється законом.
В судовому засіданні представниками відповідачів не надано доказів прийняття нормативно-правового акту, яким би було надано право міліції використовувати для виявлення та фіксування порушень правил дорожнього руху радіолокаційні відеозаписуючі вимірювачі швидкості "ВІЗИР".
На підставі ст. 122 ч. 1 КУпАП та керуючись ст. 158-163 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до ВДАІ м.Житомир УДАІ УМВС України у Житомирській області задоволити.
Постанову інспектора ДПС роти ДПС ОДДЗ м.Житомира ОСОБА_2 серії „АМ1” за № 047338 від 21 січня 2011 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.. 122 ч.1 КУпАП у вигляді штрафу на суму 255 грн. визнати нечинною та скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова набирає чинності з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А.Горгулько