Постанова від 25.08.2009 по справі 2а-8686/09/9/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.08.09Справа №2а-8686/09/9/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства с. Геройське

до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників:

позивача - Гафарова Г.Н., довіреність від 25.08.2009 р., Олейник В.П., наказ № 12 від 08.10.2007 р.;

відповідача - Корницькій В.М., довіреність № 3/9/10-00 від 18.01.2009 р., Корницький М.М., довіреність № 2355/9/10-0 від 21.08.2009 р.,

Обставини справи: Комунальне підприємство с. Геройське звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції від 15.07.2009 р. № 956/1503/30688897, мотивуючи свої вимоги тим, що начислення штрафних санкцій здійснювалось відповідачем в автоматичному режимі, ДПІ не приймала до уваги призначення платежів, вказаних Комунальним підприємством с. Геройське при оплаті поточних обов'язків, що суперечить підпункту 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р.

У судовому засіданні представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог.

Представники відповідача проти позову заперечували, просили в задоволенні адміністративного позову відмовити, з підстав викладених у запереченні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство с. Геройське 06.01.2000 р. зареєстровано Сакською районною державною адміністрацією АР Крим, як юридична особа.

Згідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:

- здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);

- забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильністю обчислення і своєчасність надходження цих податків, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Згідно з п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків).

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

15.07.2009 р. Сакською об'єднаною державною податковою інспекцією в АР Крим була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової декларації (розрахунку) по збору за спеціальне водокористування в частині використання води за 2008 р. та своєчасності сплати погодженої суми податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету по терміну сплати 19.02.2008 р. та 20.05.2008 р. КП с. Геройське, якою встановлено, що у порушення п. 9.2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251 від 25.06.1991 р., пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. та п. 14 Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1494 від 16.08.2009 р., яким передбачено подання в податковий орган по місцю реєстрації податкової декларації (розрахунку) по збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу, підприємство не подало (несвоєчасно подало) в органи ДПІ податкової декларації (розрахунку) по збору за спеціальне водокористування в частині використання води за 2008 р. по терміну 09.02.2009 р. (фактично подана 30.06.2009 р.). Перевіркою своєчасності сплати погодженої суми податкового зобов'язання збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету встановлено несвоєчасне погашення погодженого податкового зобов'язання, що є порушенням п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення обов'язків платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. та п. 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за розрахунок державного бюджету, затвердженої наказом № 105/309 від 23.06.1999 р.

За результатами перевірки відповідачем складений акт № 956/1503/30688897 від 15.07.2009 р. (а. с. 4).

На підставі вказаного акту позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0003321503/0 від 15.07.2009 р. (а. с. 5).

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15.07.2009 р. відповідачем складений акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової декларації (розрахунку) по збору за спеціальне водокористування в частині використання води за 2008 р. та своєчасності сплати погодженої суми податкового зобов'язання по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за розрахунок державного бюджету по терміну сплати 19.02.2008 р. та 20.05.2008 р. КП с. Геройське № 956/1503/30688897 від 15.07.2009 р., відповідно до якого позивачем несвоєчасно сплачений податковий борг в сумі 2077,17 грн. з граничним терміном сплати 09.02.2009 р. Кількість днів затримки 436.

Однак, відповідно до платіжних доручень № 195 від 19.12.2007 р., № 5 від 17.01.2008 р., № 44 від 06.05.2008 р. позивачем сплачений податковий борг в сумі 2077,17 грн., тобто позивачем не був порушений граничний термін сплати податкового боргу, у зв'язку з чим, позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003321503/0 від 15.07.2009 р., але відповідачем у акті перевірки від 15.07.2009 р. вказано, що сплата заборгованості в сумі 2077,17 грн. проведена позивачем з простроченням у 436 днів - 26.12.2008 р., 28.01.2009 р., 30.04.2009 р., 24.06.2009 р.

Відповідач проти позову заперечував у зв'язку з тим, що відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами - у рівних пропорціях, таким чином, відповідач самостійно здійснював зарахування платежів, що надходили від платника податку у рахунок поточних податкових зобов'язань, у рахунок погашення податкового боргу.

Суд не погоджується з цією думкою відповідача. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору (ч.4 ст.70 КАС України).

Підпунктом 16.5.1 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що за порушення строків зарахування податків до бюджету з вини банку він несе відповідальність за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку до бюджету, тобто й іншу, крім нарахування пені, відповідальність, встановлену Законом.

При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів або державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

З наведених приписів цього Закону випливає висновок, що звільнення від відповідальності передбачено в цілому і не вичерпується незастосуванням штрафу та пені, оскільки Законом податкова відповідальність визначена як сплата податкового зобов'язання або податкового боргу.

Крім того, відповідно до підпункту 22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" при використанні розрахункового документу ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття від платника розрахункового документу на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Згідно з п.1.24 ст.1 Закону переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача.

Згідно з пп.8.7.1 п.8.7 ст.8, п.16.3 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" виконання платником зобов'язання по перерахуванню в бюджет суми податкового зобов'язання пов'язане з моментом подання в банк платіжного доручення та перерахування сум податку.

Здійснення платником будь-яких інших додаткових дій, крім подання платіжних документів, чинним законодавством не передбачено.

Але ж, в порушення цього встановленого порядку Сакською об'єднаною державною податковою інспекцією кошти позивача, які він сплачував в якості чергових платежів, були самостійно зараховані в погашення раніше виниклого податкового боргу.

Ст.41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути позбавлений права власності. Конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22). Конституція України має вищу юридичну силу (ст.8).

П. 3 ст. 47 Господарського кодексу України також передбачає, що держава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист майнових прав суб'єктів господарювання.

Таким чином, з аналізу наведених правових норм випливає, що власник коштів вільно володіє і на свій розсуд розпоряджається цими коштами, що є його власністю, і будь-які обмеження з використання юридичною особою власного майна, зокрема перерахування коштів, можливе лише за згодою власника або за рішенням суду.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи податкової служби є органами виконавчої влади, отже зобов'язани діяти виключно в межах повноважень і у спосіб, передбачений законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції України і законів України, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до підпункту 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Таким чином, податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобов'язання. Отже орган державної податкової служби має право лише вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач у судовому засіданні не надав доказів правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення № 0003321503/0 від 15.07.2009 р.

За таких обставин позов підлягає задоволенню.

Постанова оформлена та підписана 31.08.2009 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції № 0003321503/0 від 15.07.2009 р.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова надуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може дути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може дути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Цикуренко А.С.