Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
№ »2-a-2229/2010
18 листопада 2010 року. м.Добропілля.
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого-судді Лаврушина ОМ.
при секретарі Верній М.Г.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 А.1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 інасіївни до Управління Пенсійного фонду України Добропільському районі Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної кавної соціальної допомоги "дітям війни",
8 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Управління сійного фонду України в Добропільському районі Донецької області (далі УПФУ Добропільського району) про стягнення недоплаченої іісячної соціальної допомоги ""дітям війни" за період з 01.01.2010 р. по 31.08.2010 р.
В обгрунтування своїх вимог в позові ОСОБА_1 зазначила, що за нею визнано статус "Дитини війни" Вона перебуває на обліку в &У Добропільського району і згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної соціальної )моги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка фактично їй не нараховувалась. Просить визнати неправомірною бездіяльність авління Пенсійного фонду України Добропільського району по не нарахуванню та виплаті їй щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% від мальної пенсії та стягнути з УПФУ Добропільського району на її користь суму щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії іку згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01.01.2010 р. по 31.08.2010 р.
Представник відповідача, діюча на підставі довіреності ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та речував проти позову.
Позивач у судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні матеріали цивільної справи, віривши викладені у позовній заяві доводи позивача та заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково дячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України - є іонером, і згідно пенсійного посвідчення має статус " Дитина війни».
У відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18.11.2004, який набрав чинності з 01.01.2006 :тановлено правовий статус дітей війни і визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання ¦ і державної соціальної підтримки, в тому числі отримання пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, иплачується замість пенсії, та підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи авної влади, органи місцевого самоврядування. їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у іб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані і лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 3 ст.22 Конституції України передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається ення змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд з приводу спірних правовідносин щодо недотриманого підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальних пенсії за віком як дитині війни з І 2007 року зазначає наступне.
Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України соціальний захист дітей війни" з урахуванням статті 111 цього Закону, якою було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або сячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону їни «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про с ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1 -29/2007 про соціальні гарантії громадян був визнаний і, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 12 статті 71, стаття 111 Закону України "Про Державний бюджет України 07 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V. яким була зупинена на 2007 рік дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають аиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень й зазначених законів, що визнані неконституційними.
Щодо позовних вимог позивача про визнання дій УПФУ Добропільського району протиправними та про відмову в перерахунку щомісячної івної допомоги за статус «Діти війни» на 2008 рік, суд зазначає наступне.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких одавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-17 внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», було бачено, що «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") нсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується щення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим ами і медалями колишнього Союзу PCP за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії іомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів іткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили здатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є ституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін іких законодавчих актів України».
Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про іьний захист дітей війни» (підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення .о деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила свою чинність. На підставі Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону ни «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону, з дня визнання цих положень Рішенням итуційного Суду України не конституційними, а саме починаючи з 22 травня 2008 року.
Таким чином, право позивача на виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком виникло з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31.12.2008 р.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громядян» де пунктом 8 постанови визначено що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового
утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48.10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не до Закону, внаслідок го є наявні правові підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності управлінь ПФУ в порушенні права на отримання підвищеного розміру нсії починаючи з 22 травня 2008 ріку відповідно до статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
На час виникнення спірних правовідносин, розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про альнообов'язкове соціальне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для іб. що втратили працездатність.
Відповідно до ч.І ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року №966-14, прожитковий мінімум застосовується для гановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-УІ було надане право Кабіінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно до зміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір німальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом ро соціальний захист дітей війни» залежить від мінімальної пенсії за віком.
Тобто нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної ціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм закону "Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій редбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України
Заперечення представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування в обсязі передбаченому Законом України "Про соціальний ;ист дітей війни" для здійснення соціальних виплат, суд вважає необгрунтованими, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм лчої законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги, відповідно до вимог ;тин 2 статті 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава повідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
На виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України не приймалося окремої постанови щодо встановлення в 2009 році розміру [вищення до пенсії особам, віднесеним до категорії «дитина війни».
Тому, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 1 січня 2009 року є діючою в наступній редакції: «дітям війни пенсії або і місячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, шо виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної нсії за віком.»
Отже, право позивача на нарахування за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 року відновилося з дня прийняття рішення Конституційним Судом раїни по справі N 10-рп/2008 від 22.05.2008, але в межах при цьому в тому правовому режимі, який існував до дня набрання сили змін, визнаних в іальшому неконституційними.
Дія ст. 6 вищевказаного Закону у 2010 році не зупинялась, тому підстав для відмови в задоволенні вимог за 2010 року суд не вбачає.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється стимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх їв. свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ Добропільського району 8 жовтня 2010 року.
Таким чином, в межах шестимісячного строку звернення з адміністративним позовом до суду, враховуючи розмір підвищення пенсії, яку іивач отримувала з 1 січня 2010 року у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за періодз 1 січня 2010 року момент розгляду адміністративного позову, позивачці слід нараховувати недоплачену соціальну допомогу починаючи з 8 квітня 2010 р. по 31 пня 2010 р.
Позивачем у судовому засіданні не було наведено причини поважності пропущення строку звернення до суду за захистом своїх порушених їв, тому у поновленні пропущеного строку для звернення до суду слід відмовити.
Встановивши, що відповідач УПФУ Добропільського району порушив норми права, які регулюють правовідносини у сфері соціального исту відповідної категорії громадян, суд визнає такі дії протиправними і відповідно до вимог ст. 162 КАС України покладає на відповідача ів'язок здійснити нарахування та виплату на користь позивачці як дитині війни доплату до пенсії.
Згідно зч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних .новажень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує іти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення про відсутність підстав для іахування підвищення.
Керуючись ст.ст.8, 10, 70, 71. 94, 99,100, 159-163 КАС України, ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", ЗУ "Про державний бюджет заїни на 2007 р.", ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 р." ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 р." Рішеннями Конституційного іу України від 22.05.2008 р. N Ю-рп/2008, N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, ст.ст. 1, 2, 8. 19, 22 Конституції України, суд-
Позовну заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 до Управління Пенсійного фонду України в Добропільському районі Донецької асті про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "дітям війни", - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Добропільському районі по не нарахуванню та виплаті хуровій ОСОБА_3 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 8 квітня 2010 р. И серпня 2010 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Добропільського району Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь хурової ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни за періоди, починаючи з 8 гня 2010 р. по 31 серпня 2010 р. з врахуванням фактично здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити
Постанова може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Надруковано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Головуючий суддя О.М. Лаврушин