221/1906/15-а
2-а/221/65/2015
01 липня 2015 року Волноваський районний суд Донецької області
у складі головуючого - судді Троян Л.Г.
при секретарі - Голубович О.В.
за участю представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до УПФУ у Волноваському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
15.06.2015 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Посилався на те, що останнє місце роботи - Волноваська районна державна адміністрація. Стаж державної служби складає 27 років 1 місяць. 26.05.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії державного службовця за віком згідно ЗУ «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. 25.04.2015 року йому була призначена пенсія за віком як державному службовцю, згідно Закону України “Про державну службу”. Рішенням №1380 від 02.06.2015 р. йому було відмовлено в розрахунку пенсії з урахуванням цих вимог. Тому просив визнати незаконною відмову щодо призначення пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески, скасувати рішення №1380 від 02.06.2015 р. та зобов'язати відповідача провести розрахунок пенсії з 26.05.2015 року з урахуванням зазначених виплат.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, на позові наполягав.
Представник відповідача позов не визнала, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову та пояснила, що відповідно до ст. 2 Закону України “ Про оплату праці” в структуру заробітної плати матеріальна допомога не входить. Оскільки матеріальна допомога ( на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) є одноразовою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України “ Про державну службу”, то вона не включається до заробітку, що враховується при розрахунку пенсії державним службовцям. Виходячи з положень Постанови КМУ України № 865 від 31.05.2000 року, № 581 від 23.04.2003 року індексація грошових доходів державного службовця не враховується при обчисленні йому розміру пенсії.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII (далі - Закон № 3723) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За частиною 2 статті 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про оплату праці” від 24 березня 1995 р. №108/95-ВР основна заробітна плата є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
За статтею 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати інші виплати. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати нараховувалися та перераховувалися до Пенсійного фонду страхові внески та єдиний внесок, й враховуючи, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, тому вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при здійсненні розрахунку пенсії.
В постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 р. у справі № 21-97а13, викладені правові висновки аналогічного змісту.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2 працював в Волноваській районній державній адміністрації, стаж державного службовця 27 років 1 місяць. 26.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії згідно ст. 37-1 Закону України “Про державну службу” на підставі довідки від 14.02.2011 №5-1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати.
З 25 квітня 2015 року позивач отримує пенсію за віком, згідно із Законом України “Про державну службу”.
Рішенням № 1380 від 02.06.2015 року позивачу відмовлено в розрахунку пенсії в зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати для розрахунку пенсії (а.с.10).
З довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” вбачається, що виплачується індексація, матеріальну допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Крім того, в наведеній довідці вказано, що на всі виплати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно пенсійного посвідчення №1983706374 ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи (а.с.7).
Згідно ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються інваліди I та II груп, одже ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору та понесені судом витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.158-163, 186 КАС України, суд
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському району про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду у Волноваському районі ОСОБА_2, щодо призначення пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески.
Скасувати рішення УПФУ України у Волноваському районі Донецької області № 1380 від 02 червня 2015 року про відмову призначення ОСОБА_2 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області провести з 26.05.2015 року розрахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України “Про державну службу” в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу ОСОБА_2.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Л.Г.Троян