вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
30.06.09Справа №2а-5659/09/8/0170
(12:31 год.) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Дрягіні В.П. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Первомайської Міжрайонної Державної податкової інспекції АР Крим
до Малого приватного сільськогосподарського підприємства " Надія"
про стягнення
за участю представників:
від позивача - Лисенок О.В., довіреність №3569/10/10-0 від 03.12.08 ;
від відповідача -не з'явився ,
Суть спору: Первомайська Міжрайонна Державна податкова інспекція АР Крим АР Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом про стягнення з відповідача заборгованості з єдиного податку у сумі 5505,77 грн.
Ухвалами від 22.04.09 р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання 30.06.09 р. позивач наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 30.06.09 р. р. не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Заяви від відповідача про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, про причини не прибуття в судове засідання суду не повідомлено.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Мале приватне сільськогосподарське підприємство "Надія" 09.09.03 року зареєстроване Первомайською райдержавдміністрацією як юридична особа, ідентифікаційний код 32641379, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з ЄДРПОУ (а.с.12-13).
Мале приватне сільськогосподарське підприємство "Надія" 12.09.03 р. взято на облік як платник податків у Первомайському відділенні Красноперекопському ВДПІ, що підтверджується відповідною довідкою від 12.09.2003 р. № 23531 (а. с. 14).
Згідно п. 3 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 1.2 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” встановлено, що податкове зобов'язання -це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів в порядку і в терміни, визначені цим Законом.
Згідно заяви від 14.12.07 р. відповідач перейшов на спрощену систему оподаткування та став платником єдиного податку відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 р. № N 727/98 “Про спрощену систему оподатковування, обліку й звітності суб'єктів малого підприємництва”, та отримав свідоцтво про сплату єдиного податку серії А №884768 (а.с.19,20).
Однак, у порушення п. 5 Указу, суб'єктом підприємницької діяльності вчасно й у повному розмірі не провадилася сплата сум єдиного податку, у результаті чого утворилася заборгованість станом на 01.04.09 р. в сумі 5505,77 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що Первомайська Міжрайонна Державна податкова інспекція направляла на адресу відповідача першу податкову вимогу № 1/118 від 21.10.08 р. на суму 5444,48 грн., яка була отримана відповідачем 29.10.08р. (а.с.16).
Другу податкову вимогу № 2/143 від 28.11.08 р. на суму 5444,48 грн., було також направляло на адресу відповідача, яку було отримано відповідачем 04.12.08 р. (а.с.17).
На суму податкового боргу позивачем було нараховано пеню у сумі 75,41 грн., що підтверджується обліковою карткою відповідача (а.с.24-26).
Вищезазначені податкові вимоги в установленому порядку не оскаржувались, та на момент розгляду справи заборгованість сплачена відповідачем не була.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III (із змінами та доповненнями) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Як вбачається з матеріалів справи доказів оскарження в апеляційному чи судовому порядку зазначених податкових вимог суду не надано. Отже, сума податкових зобов'язань вважається узгодженою. Протягом встановленого Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами” строку сума податкового зобов'язання відповідачем не погашена. В зв'язку з цим, в силу норм Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами” зазначені податкові зобов'язання набули статусу податкового боргу.
Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню, за таких підстав.
Відповідно до п.п.3 п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 3 Указу Президент України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»N 727/98 від 03.07.1998 р. суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку:
-6 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України "Про податок на додану вартість";
-10 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Платники єдиного податку - юридичні особи ведуть податковий облік за тими податками, платниками яких вони є згідно з цим Указом.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач надав до Первомайської МДПІ розрахунки сплати єдиного податку субєктом малого підприємства- юридичною особою за ІІІ квартал 2008 р. та за ІV квартал 2008 р., за якими відповідач повинен сплатити за ІІІ квартал 2008 р. 5536 грн. та за ІV квартал 2008 р. 1979 грн. Судом встановлено, що відповідачем за 2007 рік була здійснена переплата у сумі 91,52 грн. та добровільно відповідачем сплачено 1993,12 грн., отже сума заборгованості із єдиного податку складає 5430,36 грн.
Відповідно до підпункту “а” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до підпункту “б” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та жодних доказів про сплату заборгованості з єдиного податку суду не надав.
Відповідно до пп. 16.1.1. та п.п.16.1.2. п. 16.1. ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.
Відповідно до пп. 16.4.1. та п.п.16.4.2. п. 16.4. ст. 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Отже відповідачем було правомірно нараховано на суму податкового зобовязання відповідача із сплати єдиного податку пеню у сумі 75,41 грн.
Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами” у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності -шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Згідно з п. 8 ст. 11. Закону України “Про державну податкову службу” органам державної податкової служби надане право стягувати в бюджети й державні цільові фонди суми недоїмки, пені й штрафні санкції в порядку, передбаченому законодавством.
У відповідності зі ст. 71 КАС України відповідач повинен надати доказ погашення заборгованості, тоді як таких, на відповідну суму заборгованості, він суду не представив.
При таких обставинах суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи й підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 30.06.09 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову складено 06.07.09 року.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Малого приватного сільськогосподарського підприємства " Надія" (Первомайський район, с. Олексіївка, вул. Садова, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 32641379, рр не відомі) заборгованість з єдиного податку за ІІІ-ІV квартали 2008 р. у сумі 5505,77 грн., а саме 5430,36 грн. - основного боргу по єдиному податку, та 75,41 грн. - пені та перерахувати до місцевого бюджету Олексіївської сельської ради Первомайського району (р/р 34218378700214 в ГУ УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740583, код платежу 16050102).
3. Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Кушнова А.О.