ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
19.08.2009 р. № 2а-3344/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кочана В.М., суддів Арсірія Р.О. Винокурова К.С. ,
секретаря судового засідання Іщук А.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
ОСОБА_1
до Державної податкової адміністрації України,
Державної податкової адміністрації у Київській області, Бориспільської об"єднаної податкової інспекції у Київській області
про визнання протиправним та скасування наказу №892-о від 24.04.2008р., поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення (заробітної плати) ,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової адміністрації України від 24.04.2008 року №892-о "Про звільнення ОСОБА_1", поновити його на посаді першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА в Київській області з 24 квітня 2008 року; стягнути на його користь заборгованість по заробітній платі з моменту звільнення з посади по день постановлення рішення.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив, що 17.03.2008 року його було призначено на посаду першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА у Київській області.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24 квітня 2008 року №892-О його було звільнено із зазначеної посади. При цьому про причини звільнення з посади його ніхто не повідомляв і в наказі підстави звільнення з посади не зазначено.
Після незаконного звільнення з посади його залишено у розпорядження ДПА у Київській області і всупереч вимог Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ жодна посада йому запропонована не була.
Внаслідок незаконного звільнення з посади він почав отримувати заробітну плату не в повному розмірі, а тому просить стягнути з відповідача різницю у виплаті заробітної плати починаючи з 24 квітня 2008 року по день постановлення рішення по справі.
Представники відповідачів проти задоволення адміністративного позову заперечили.
Крім того, представник ДПА України та ДПА у Київській області просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, покликаючись на пропущення позивачем місячного строку строку звернення до адміністративного суду.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що наказом ДПА від 17.03.2008 року №599-О позивача було призначено на посаду першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА у Київській області.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24 квітня 2008 року №892-О позивача було звільнено із зазначеної посади та залишено у розпорядженні ДПА у Київській області.
Особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. №114 .
Пунктом 40 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ регулюються питання, пов'язані з призначенням на посади, переміщенням і просуванням по службі.
Цим же пунктом Положення визначено, що призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, а при здійсненні організаційно-штатних заходів особи начальницького складу можуть зараховуватися в розпорядження органу внутрішніх справ на строк не більше 15 діб.
При цьому, здійснення таких організаційно-штатних заходів повинне передбачати обов'язковість з певних причин призначення на іншу посаду, через неможливість продовження служби на займаній посаді.
Переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу має здійснюватися, як правило, без зарахування їх у розпорядження на посади осіб, які перебувають у розпорядженні відповідного органу, провадиться в найкоротший строк, але не пізніше двох місяців із дня звільнення їх з посади.
Відповідно до п. 45 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у наказах по особовому складу про переміщення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу на нижчі посади зазначаються підстави переміщення, передбачені цим пунктом.
Як встановлено в судовому засіданні, жодних організаційно-штатних заходів, які б зумовили необхідність видачі оскаржуваного наказу, в Бориспільській ОДПІ не здійснювалось; підстави для прийняття оскаржуваного наказу в наказі відсутні, а тому суд приходить до висновку про його протиправність.
Відповідно до п. 24 Положення у разі незаконного звільнення або переведення на іншу роботу особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній роботі (посаді).
У разі поновлення на роботі (посаді) орган, який розглядає трудовий спір, одночасно вирішує питання про виплату особі рядового і начальницького складу середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи.
Судом встановлено, що внаслідок звільнення з посади відповідач почав отримувати заробітну плату в неповному розмірі, а тому слід зобов"язати Бориспільську об"єднану податкову інспекцію ДПА в Київській області виплатити ОСОБА_1 різницю у виплаті грошового утримання (заробітної плати), починаючи з 24 квітня 2008 року по 19 серпня 2009 року.
Суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду і виходить при цьому з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Твердження представника відповідачів про те, що позивачем пропущено місячний строк звернення до суду, передбачений ст. 233 КЗпП України, суд до уваги не приймає, оскільки позивача було звільнено не з роботи, а з посади і трудова книжка позивачу не видавалась.
Оскільки на позивача розповсюджується Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, яким не визначено строків звернення до суду для оскарження наказів з приводу переміщення по службі, суд керується нормою ст. 99 КАС України і вважає, що порушене право може бути захищене позивачем в межах річного строку.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової адміністрації України від 24.04.2008 року №892-о "Про звільнення ОСОБА_1".
Поновити ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА в Київській області з 24 квітня 2008 року.
Зобов"язати Голову Державної податкової адміністрації України видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА в Київській області з 24 квітня 2008 року.
Зобов"язати Бориспільську об"єднану податкову інспекцію ДПА в Київській області виплатити ОСОБА_1 різницю у виплаті грошового утримання (заробітної плати), починаючи з 24 квітня 2008 року по 19 серпня 2009 року.
Відповідно до п.п. 2, 3 ч.1 ст. 256 КАС України постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА в Київській області з 24 квітня 2008 року та зобов"язання Голови Державної податкової адміністрації України видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника - начальника відділу податкової міліції Бориспільської об"єднаної податкової інспекції ДПА в Київській області з 24 квітня 2008 року виконати негайно.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Головуючий - суддя Кочан В.М.
судді
ВинокуровК.С.
Арсірій Р.О.
Дата складення постанови у повному обсязі 31.08.2009 р.