від "25" січня 2010 р. по справі № 04/48-11
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Приватного підприємства "ВАШ"
до Луцької міської ради
Закритого акціонерного товариства "Волинська фондова компанія"
про визнання нечинним рішення та договору купівлі-продажу
Суддя: Філатова С.Т.
від позивача: ОСОБА_1, дов. в справі
від відповідача 1: н/з
від відповідача 2: ОСОБА_2, дов. №668 від 18.12.2009р.
Приватне підприємство "ВАШ" звернулося з позовом до Луцької міської ради, Закритого акціонерного товариства "Волинська фондова компанія" про визнання нечинним рішення Луцької міської ради від 25.10.2006р. №7/42 "Про продаж земельної ділянки у власність Закритому акціонерному товариству "Волинська фондова компанія" для обслуговування адміністративних та виробничих будівель і споруд на вул.Вахтангова, 16" та визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006р. укладеного між Луцькою міською радою та ЗАТ "Волинська фондова компанія".
Відповідач 2 у запереченні №517 від 10.11.2009р. вважає позовну заяву необгрунтованою та безпідставною, виходячи з наступного:
Відповідно до ч.2 ст. 373 ЦК України, право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Згідно ч.5. ст. 148 Господарського кодексу України, природні ресурси можуть надаватися суб'єктам господарювання для використання або придбаватися ними у власність лише у випадках та на підставах, передбачених законом.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання продажу землі комунальної власності.
25.10.2006 року Луцькою міською радою було прийнято рішення № 7/42 про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова, 16. На підставі даного рішення 01.11.2006 року між Луцькою міською радою та ЗАТ «Волинська фондова компанія» було укладено Договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки.
Позивач зазначає, що продаж земельної ділянки в м. Луцьку, по вул. Вахтангова, 16 ЗАТ «Волинська фондова компанія» відбувся з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки на частині земельної ділянки площею 0,63 га, що знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Вахтангова, 16 і яка є предметом позову відсутні об'кти нерухомого майна, тому продаж зазначеної частини земельної ділянки мав би бути здійснений на конкурентних засадах.
4.2. ст. 127 Земельного кодексу України встановлює, що продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах (аукціон, конкурс), крім викупу земельних ділянок на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.
На земельній ділянці, яка нам була відчужена розташовані наші будівлі та споруди. Право власності ЗАТ «Волинської фондової компанія» на виробниче і адміністративне приміщення з галереєю, що знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Вахтангова, 16 підтверджується рішенням Господарського суду Волинської області від 20.02.2003 року по справі №5/32-72 та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №10222527 від 28.03.2006 року.
Також слід враховувати, що Земельний кодекс України не ставить вимоги, щоб вся земельна ділянка, яка відчужується була зайнята нерухомим майном, а лише ставить вимогу про розташування на земельній ділянці нерухомого майна її покупця. І дану вимогу Земельного кодексу при відчуженні земельної ділянки було дотримано.
Крім того, дана земельна ділянка відчужувалась ЗАТ «Волинська фондова компанія» для здійснення обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд.
Посилання позивача на те, що 23.11.2005 року ним було подано заяви до Луцької міської ради, Управління земельних ресурсів з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,63 га за адресою: м. Луцьк, вул. Вахтангова, 16а також не має значення.
Оскільки до моменту подання даної заяви ПП «ВАШ», а саме - 19.08.2005 року рішенням Луцької міської ради №25/1.74 було надано дозвіл ЗАТ «Волинська фондова компанія» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,5 га для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд.
Таким чином позивач - ПП «ВАШ» не довів порушення його прав та інтересів рішенням Луцької міської ради №7/42 від 25.10.2006 року та невідповідність вимогам чинного законодавства договору купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006 року, укладеного між Луцькою міською радою та ЗАТ «Волинська фондова компанія».
Необгрунтованим є посилання позивача, на те, що постанова Верховного суду України від 09.06.2009 року містить вказівки обов'язкові для суду першої інстанції, про необхідність відчуження частини спірної земельної ділянки площею 0,63 га на конкурентних засадах. Оскільки зазначене речення вирване позивачем із контексту, в даному випадку Верховний суд України зазначає які саме обставини були встановлені судами попередніх інстанцій, а не надає жодних вказівок, що є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Луцька міська рада у поясненні №506/01-09 від 07.12.2009р. проти позову заперечує , зазначає, що підставами визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та (або) визначеній законом компетенції, органу який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.
Згідно п.34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. ст. 80, 83 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування є суб'єктами права власності на землі територіальних громад, що належать до комунальної власності.
Законним розпорядником земель територіальних громад є орган місцевого самоврядування, тобто Луцька міська рада, яка в свою чергу, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має виключні повноваження щодо регулювання земельних відносин.
Таким чином, рішення Луцької міської ради від 25.10.2006 року № 7/42 «Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель і споруд на вул. Вахтангова, 16» прийнято в межах повноважень визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України.
26 квітня 2005 року ЗАТ «Волинська фондова компанія» звернулося з клопотанням про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки по вул. Вахтангова, 16 площею 2,6 га.
Рішенням Луцької міської ради від 19.08.2005 № 25/1.74 надано ЗАТ «Волинська фондова компанія» дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Вахтангова, 16 загальною площею 2,5 га для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд, в тому числі 1,6 га за рахунок не розмежованих земель та 0,9 га за рахунок земельної ділянки підприємства «Трансагросервіс».
Відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.04 р. № 677 проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки ЗАТ «Волинська фондова компанія» отримав позитивні висновки органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органу містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Погоджений проект відведення земельної ділянки пройшов державну експертизу та отримав позитивний висновок від 02 березня 2006 року № 376.
Посилання ПП «ВАШ» на те, що ним 23.11.2005 року було подано заяви до Луцької міської ради, управління земельних ресурсів з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку площею 0, 63 га по вул. Вахтангова 16а, не має значення, оскільки 11.07.2005 року за № 31/2 підприємство «Трансагросервіс» дало згоду на вилучення земельної ділянки у розмірі 0,9 га.
Оскільки проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд відповідав вимогам чинного законодавства тому Луцькою міською радою прийнято рішення від 25.10.2006 р. № 7/42 «Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд на вул. Вахтангова, 16», яким затверджено зазначений проект землеустрою та вирішено продати у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» спірну земельну ділянку.
Таким чином, оскаржуване рішення прийнято органом місцевого самоврядування відповідно до норм чинного законодавства та у спосіб визначений законом.
Реалізуючи надані законодавством повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності, між Луцькою міською радою -з однієї сторони та ЗАТ «Волинська фондова компанія»- з другої сторони, 01 листопада 2006 року було укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, у відповідності до якого, Продавець продав, а Покупець купив земельну ділянку для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд, яка знаходиться : на вул. Вахтангова, 16 /кадастровий номер 220070027/.
Приписами ст. 203 Цивільного кодексу України передбачені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: 1. зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного господарства, а також моральним засадам суспільства; 2. особа, яка вчиняє право чин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, 3. волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, 4. правочин має вчинятися у формі встановленій законом, 5. право чин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, 6. правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним може визнаватись право чин в момент вчинення якого сторонами не додержано вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний право чин).
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий право чин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Спірним договором купівлі-продажу земельної ділянки не зрушуються права чи охоронювані законом інтереси ІШ «ВАШ» та не наводяться вимоги які були порушенні сторонами на момент укладення договору.
Загальні способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені ст. 16 Цивільного кодексу України. Відповідно до пп. 10 п. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Звертаючись до суду з позовом ПП «ВАШ» просить визнати нечинним рішення Луцької міської ради від 25.10.2006 року № 7/42 «Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель і споруд на вул. Вахтангова, 16», вважаємо, що такий спосіб захисту прав та інтересів не відповідає чинному законодавству.
Долучає до відзиву копії висновку Луцького міського управління земельних ресурсів від 27.02.2006 року №21, висновку управління містобудування та архітектури від 23.11.2005 року №864/26, висновку Луцької міської санепідемстанції від 02.11.2005 р. №375, висновку Держуправління екоресурсів у Волинській області від 03.11.2005 р. №230, погодження управління культури і туризму облдержадміністрації від 03.11.2005 р. №3-579, висновку державної експертизи від 02.03.2006 р. № 376.
ЗАТ "Волинська фондова компанія" у запереченні №7 від 11.01.2010р. додатково зазначає, що потреба ЗАТ «Волинська фондова компанія» в земельній ділянці, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Вахтангова, 16 площею 2,5501 га обґрунтовується планом закріплення меж земельної ділянки, погодженого головним архітектором міста та начальником земельних ресурсів, а також підтверджується висновками, які містить проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме: висновок Луцького міського управління земельних ресурсів №21 від 27.02. 2006 року, висновок управління містобудування та архітектури №864/26 від 23.11.2005 року, висновок Луцької міської санепідемстанції №375 від 02.11.2005 року, висновок Державного управління екології та природних ресурсів у Волинській області від 03.11.2005 року №230, висновок управління культури та туризму №В-579 від 03.11.2005 року.
Також даний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що знаходиться в м. Луцьку по вул. Вахтангова, 16 площею 2,5501 га пройшов державну експертизу та отримав позитивний висновок державної експертизи від 02.03.2006 року №376.
Крім того, Луцька міська рада, приймаючи рішення №25/1.74 від 19.08.2005 року «Про надання ЗАТ «Волинська фондова компанія» дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Вахтангова, 16» та рішення №7/42 від 25.10.2006 року «Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд на вул. Вахтангова, 16» виходила з того, що для обслуговування ЗАТ «Волинська фондова компанія» належних на праві власності приміщень необхідна значна площа земельної ділянки, а також існує необхідність забезпечення нормального проїзду територією підприємства. Зазначене знаходить своє підтвердження і у висновку №063 судової будівельно-технічної експертизи по судовій справі №5/23-11 від 31.07.2006 року (сторінка 3 та 4).
Відповідно до висновку №063 судової будівельно-технічної експертизи по судовій справі №5/23-11 від 31.07.2006 року фактичний процент забудови за виключенням площ земельної ділянки вилученої згідно рішення Луцької міської ради від 22.11.2002року №337 площею 0,1345 га та земельної ділянки відведеної ПП «ВАШ» (рішення Луцької міської ради «16/26.2 від 27.04.2004 року) становить 31.64%, а процент забудови на земельній ділянці відведеній ПП «ВАШ» площею 1,2998 га для обслуговування приміщення по ремонту автомобілів становить 4,2 %.
Тому зазначені рішення Луцької міської ради щодо відведення земельної ділянки ЗАТ «Волинська фондова компанія» є обгрунтованими та враховують техніко-економічні показники діяльності підприємства та перспективи його розвитку.
Стверджує, що позивач не довів, що рішення Луцької міської ради від 25.10.2006 року №7/42 «Про продаж земельної ділянки у власність ЗАТ «Волинська фондова компанія» для обслуговування адміністративних та виробничих будівель та споруд по вул. Вахтангова, 16» порушує його права та охоронювані законом інтереси, не відповідає вимогам чинного законодавства або компетенції Луцької міської ради.
Тому не має підстав для визнання недійсним Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 01.11.2006 року, укладеного на підставі даного рішення між ЗАТ «Волинська фондова компанія» та Луцькою міською радою.
Позивач у запереченні на відзив ЗАТ "Волинська фондова компанія" повідомляє, що відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб належить відповідно до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Згідно вимог ч.2 ст.373 ЦК України, право власності на землю ( земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Згідно ст..148 ч.5 Господарського кодексу, природні ресурси можуть надаватися суб'єктам господарювання для використання або придбання ними у власність лише у випадках та на підставах, передбачених Законом.
Згідно ч.2 ст.127 Земельного Кодексу України продаж земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам здійснюється на конкурентних засадах, крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок.
Дана норма кореспондується зі ст.377 ЦК України, згідно якої до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни їх цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею , спорудою та ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.
Як вказує відповідач-2 у своєму відзиві, на земельній ділянці, яка була відчужена відповідачу-2, розміщені будівлі та споруди, що належать останньому. ОСОБА_1, вказані будівлі та споруди розміщені на земельній ділянці площею 2,3295 га, а не площею 2,5 га, що підтверджується договором купівлі-продажу основних фондів на аукціоні від 26.12.2002року . Саме на підставі вказаного договору відповідач придбав у власність об'єкти нерухомого майна.
Якщо Земельний Кодекс України і не ставить вимоги, щоб вся земельна ділянка, яка відчужується була зайнята нерухомим майном, то це питання врегульоване Цивільним Кодексом України, зокрема ст.377 ЦК.
Відтак, частина земельної ділянки повинна була продаватись на конкурентних засадах.
Крім цього, ПП «ВАШ» неодноразово зверталось до Луцької міської ради з проханням продати на конкурентних засадах земельну ділянку несільськогосподарського призначення , що знаходиться по вул..Вахтангова,16 А в м.Луцьк, що підтверджується заявою від 06.09.2004 року, заявою від 23.11.2005 року.
Однак, 25.10.2006 року Луцька міська рада відчужила спірну земельну ділянку без будь-якого конкурсу.
Долучає до матеріалів справи копії договору купівлі-продажу основних фондів на аукціоні від 216.12.2002р. та листа ПП "ВАШ" №23 від 06.09.2004р.
Ухвалою суду від 12.01.2010р. явку повноважних представників сторін в судове засідання було визнано обов'язковою.
Вимоги суду не виконані, відповідач 1 - Луцька міська рада в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з клопотанням №25/01-10 від 26.01.2010р. про розгляд справи за його відсутності, підтримує свої заперечення №306/01-09 від 07.12.2009р. в повному обсязі.
Суд, зважаючи на те, що в судовому засіданні позивачем та відповідачем-2 подані додаткові докази по справі, дотримуючись принципу диспозитивності сторін, вважає, що розглянути спір в даному судовому засіданні неможливо.
Господарський суд відповідно до ст.77 ГПК України відкладає розгляд спору у разі неявки в судове засідання представників сторін та необхідності витребування нових доказів.
Господарський суд, керуючись п.п. 1, 3 ст.77, ст.86 ГПК України, -
ухвалив:
1. Розгляд спору відкласти на 22.02.10р. на 14 год. 10 хв.
2. Представити суду:
2.1. Відповідачу 1: доводи та заперечення по суті заперечень позивача на відзив від 25.01.2010р. (щодо звернення з заявою від 06.09.2004р. тощо), Положення про конкурсний продаж (якщо існує).
3. Явку повноважних представників сторін в судове засідання визнати обов'язковою.
Сторонам надіслати ухвалу суду рекомендованим листом з повідомленням.
Суд попереджає, що відповідно до ст.83 ГПК України господарський суд має право стягнути в доход Державного бюджету України з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
Ухвала надсилається сторонам рекомендованим листом. У разі неподання витребуваних судом документів та неявки в судове засідання спір буде розглянуто за наявними в справі матеріалами згідно ст.75 ГПК України та до сторін будуть застосовані санкції, передбачені п.5 ст.83 ГПК України.
Суддя Філатова С. Т.