Ухвала від 26.06.2015 по справі 626/1312/15-а

Справа № 626/1312/15-а

Провадження № 2-а/626/51/2015

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

26 червня 2015 року

Красноградський районний суд Харківської області

в складі: судді Рибальченко І.Г.

за участю секретаря Скачко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про поновлення строку на подання позовної заяви в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Красноградського районного управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу від 07.05.2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

18.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Красноградського районного суду Харківської області з позовом до відділу державної виконавчої служби Красноградського районного управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу від 07.05.2015 року.

Одночасно із поданням позовної заяви до районного суду, позивач звернулася до суду із заявою про поновлення строку на подання позовної заяви.

Зі змісту заяви вбачається, що оскаржувана постанова про накладення штрафу ВП №45095250 винесена 07 травня 2015 року. Вона була направлена позивачу поштою і отримана 19 травня 2015 року, про що зазначено в заяві. Як вказує ОСОБА_1, 29 травня 2015 року у встановлений законом строк вона звернулася до суду зі скаргою на дії державного виконавця. 16 червня 2015 року нею була отримана ухвала від 04.06.2015 року про відмову у відкритті провадження з посиланням на п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України. Враховуючи вищенаведене, позивач вважає причини пропуску строку звернення до суду поважними та просить його поновити.

Сторони в судове засідання не прибули, хоча про дату, час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Відповідно ч.2 ст.102 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали справи, при постановленні ухвали суд враховує наступне.

Згідно ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В той же час, відповідно до ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, статтею 181 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених норм встановлено, що початком строку звернення до суду є день коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається із змісту та матеріалів адміністративного позову, оскаржувана постанова про накладення штрафу ВП № 45095250 винесена 07 травня 2015 року та була направлена листом ВДВС Красноградського РУЮ від 12 травня 2015 року.

Не погодившись з вказаною постановою, позивач оскаржила дії державного виконавця 29 травня 2015 року до Красноградського районного суду в порядку цивільного судочинства. Ухвалою від 04.06.2015 року було відмовлено у відкритті провадження у цивільній справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця по винесенню постанови про накладення штрафу з посиланням на п.1ч.2 ст.122 ЦПК України. З урахуванням зазначеної ухвали, ОСОБА_1 18 червня 2015 року звернулася з адміністративним позовом до Красноградського районного суду Харківської області.

Стосовно тверджень позивача про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з поважних причин, суд зазначає наступне.

Як вбачається із змісту позову, оскаржувана постанова про накладення штрафу ВП №45095250 винесена 07 травня 2015 року. Вона була направлена позивачу ОСОБА_1 поштою і отримана 19 травня 2015 року. Всупереч норм ст. 181 КАС України, ОСОБА_1, 29 травня 2015 року звернулася до суду зі скаргою на дії державного виконавця в порядку цивільного судочинства. Ухвалою суду від 04 червня 2015 року було відмовлено у відкритті провадження з посиланням на п.1ч.2 ст.122 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.

В той же час, як вбачається із відтиску штемпеля вхідної кореспонденції Красноградського районного суду Харківської області, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду лише 18 червня 2015 року, тобто зі спливом десятиденного строку, що визначений ст. 181 КАС України.

Разом з цим, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів щодо підтвердження поважності причин такого пропуску та відповідно судом не встановлено обставин, які свідчать про наявність об'єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк.

Так, поважними причинами, що зумовлюють пропуск строку звернення до суду, визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з істотними перешкодами, які не дозволяють вчасно реалізувати право на судовий захист.

Відтак, встановлені судом обставини спростовують твердження позивача та вказують на те, що ОСОБА_1 не була позбавлена можливості звернутись до суду у встановлений законодавством строк.

Як вбачається із долученої до матеріалів справи ухвали від 04 червня 2015 року, позивач 29 травня 2015 року звернулася зі скаргою на постанову про накладення штрафу до Красноградського районного суду в межах строку звернення до суду.

В той же час, суд зазначає, що КАС України не передбачено, що перебування на розгляді в суді справи перериває перебіг строку звернення до суду. Вказана позиція узгоджується із позицією ВАС України, викладеною в ухвалі від 22.01.2013 року №К/9991/9388/12.

Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Отже, з огляду на обставини справи, які зумовлюють виникнення права позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що встановлений законом строк звернення позивачем пропущено. Жодних інших поважних причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутися за судовим захистом ОСОБА_1 не зазначила, жодних доказів на підтвердження цього - не додано.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

В даному випадку, враховуючи пропуск позивачем строку звернення до суду, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування процесуальних наслідків, передбачених ст. 100, 155 КАС України, а саме - про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись ст.ст. 5, 99, 100, 155, 160-163, 165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку на подання позовної заяви відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Красноградського районного управління юстиції у Харківській області про скасування постанови про накладення штрафу від 07.05.2015 року - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя