Постанова від 18.06.2015 по справі 752/8559/15-а

Справа № 752/8559/15-а

Провадження №: 2-а/752/197/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2015 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Пасинок В.С.,

при секретарі - Власенко Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про скасування рішення щодо застування Законів України про зворотну дію у часі, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення і виплату недоотриманих пенсійних сум відповідно до вимог чинного законодавства України, -

встановив:

у травні 2015 року позивач звернувся до суду з даним позовом.

Свої вимоги мотивував тим, що є полковником у відставці, звільнений з військової служби в жовтні 1998 року за вислугу років з оголошенням від імені Міністра оборони України подяки за сумлінну службу та з правом носіння військового одягу.

Після звільнення з військової служби знаходиться на обліку в Київському міському військовому комісаріаті, яким і була призначена йому пенсія, виходячи із розмірів грошового забезпечення за займаною посадою враховуючи надбавки, підвищення, доплати та премію.

Зазначив, що на даний час перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У квітні 2015 року з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві йому стало відомо про те, що з набранням чинності 01.10.2011 року Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при розрахунку максимального розміру підвищення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2012 року № 355 враховувався розмір пенсії, виходячи з 80 % сум грошового забезпечення за його посадою станом на 01.04.2012 року.

Однак, вважає це неправомірним, оскільки 90% сум грошового забезпечення відповідної йому категорії військовослужбовців встановлено для нього при призначенні пенсії у жовтні 1998 року і не змінювався з прийняттям Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» до набрання з 01.10.2011 року чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким також не змінено вже встановлений раніше розмір відсотку.

Вважає, що неправомірні дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві полягають у застосуванні Законів України у зворотній дії у часі, що не допускається ст. 58 Конституції України.

Тому, просив суд протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI у зворотній дії у часі при проведенні перерахунку йому розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 24.05.2012 року перерахунок розміру раніше призначеного йому пенсійного забезпечення з урахуванням суми грошового забезпечення для перерахунку пенсії 5 522,58 грн., зазначеній в довідках про розмір грошового забезпечення, виданих Київським міським військовим комісаріатом від 20.06.2012 року та 19.03.2015 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2012 року № 355 та 90% від суми грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців й виплатити недоотримані пенсійні суми відповідно до вимог ст. ст. 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача заперечила проти позовних вимог ОСОБА_1 . Просила суд відмовити в задоволенні останніх з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість, врахувавши при цьому доводи сторони відповідача, викладені в письмових запереченнях (а.с. 34-52).

Заслухавши сторін, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 20.06.2012 року та 19.03.2015 року Київським міським військовим комісаріатом позивачу були видані довідка № 124895 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 10, 42).

07.04.2015 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначених вище довідок (а.с. 6-7).

Листом від 21.04.2015 року № 8188/12/К-813 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії (а.с. 8-9).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» було затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 355 установлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків.

Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

Отже, вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Судом встановлено, що відповідачем відповідно до Постанови № 355 було перераховано та підвищено пенсію позивача з 01.07.2012 року на 11%, з 01.09.2012 року - на 23% та з 01.01.2013 року - на 35%, виходячи з суми грошового забезпечення, з якого була призначена пенсія. Доказів на підтвердження зворотного в розпорядження суду не надано.

З матеріалів справи вбачається, що розмір грошового забезпечення позивача було розраховано виходячи із розміру коштів, які були ним отримані за час його роботи. На підставі зазначеної суми грошового забезпечення позивачу й було здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови № 355.

Крім того, слід зазначити, що підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.01.2015 року № К/800/37100/14.

Звертаючись до суду, позивач вказав на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно застосувало до нього положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI при проведенні перерахунку йому розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення, оскільки застосуванні Законів України у зворотній дії у часі не допускається ст. 58 Конституції України.

Разом з тим, суд не погоджується з даним твердженням позивача, а тому не приймає його до уваги, виходячи з наступного.

Так, 01.10.2011 року набрав чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Вказаним Законом були внесені зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та визначено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що при виході на пенсію у 1998 році ОСОБА_1 максимальний розмір пенсії був встановлений у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно ст. 2 розділу ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

В судовому засіданні встановлено, що на даний час основний розмір пенсії ОСОБА_1 виплачується з розрахунку 90% грошового забезпечення з суми, визначеної довідкою Київського міського військового комісаріату № 124895 від 23.07.2008 року з підвищенням, визначеним Постановою № 355, з розрахунку 35% від основного розміру пенсії. При цьому максимальний розмір підвищення визначений згідно довідки Київського міського військового комісаріату № 124895 від 20.06.2012 року шляхом визначення різниці між розміром пенсії працюючого військовослужбовців, які виходили на пенсію в 2012 році, та розміром пенсії військовослужбовців, звільнених до 2012 року.

Таким чином, на думку суд, підстави для висновку про те, що відповідачем вчинено дії, які допустили зворотню дію у часі Закону, відсутні.

Судом не встановлено, що відповідачем провадиться розрахунок пенсії позивача відповідно до положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», так само як і факт зменшення відповідачем розміру пенсії останнього.

При цьому, на думку суду, всі посилання позивача на те, що розмір його пенсії має складати 5 150,10 грн. є лише припущенням останнього, через що не може бути покладена судом в основу судового рішення, оскільки не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи.

Вказане вище також не дає підстав для висновку про обов'язок відповідача провести перерахунок позивачу розміру раніше призначеного пенсійного забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок розміру раніше призначеного йому пенсійного забезпечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 99, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про скасування рішення щодо застування Законів України про зворотну дію у часі, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсійного забезпечення і виплату недоотриманих пенсійних сум відповідно до вимог чинного законодавства України - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутніми в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.С. Пасинок